PlayStation 5 – czego spodziewać się po nowej konsoli Sony?

wszystko co wiemy o ps5
Polecamy! Publicystyka

Domysłów i przecieków na temat konsoli PlayStation 5 było dotąd tak wiele, że można się w nich naprawdę pogubić. Dlatego też w jednym miejscu zebraliśmy wszystkie najważniejsze (i sprawdzone) informacje dotyczące nadchodzącej konstrukcji marki Sony. Oto wszystko co wiemy o PS5!

Pierwsze plotki o PlayStation 9. generacji pojawiły się na początku 2017 roku, kiedy to do sieci dostała się informacja, jakoby PS5 miało zadebiutować w sklepach już w roku następnym. Tak się oczywiście nie stało, jednak od tego momentu branżę gamedevu zaczęła zasypywać cała masa bardziej bądź mniej godnych zaufania informacji o konsoli. Na chwilę pisania tego materiału, wiemy już w zasadzie wszystko co najważniejsze, łącznie z ceną konstrukcji, a więc warto podsumować, czego spodziewać się po konsoli, która na sklepowych półkach pojawi się już niebawem. Kiedy dokładnie? Odpowiedź również i na to pytanie, uzyskacie w kolejnych, poniższych akapitach. Podsumowanie faktów zacznijmy jednak od designu.

PlayStation 5 – Wygląd

O wyglądzie PlayStation 5 spekulowano chyba równie wiele co hipotetycznej specyfikacji konsoli. Abstrahując od fanowskich grafik, które powstały, by rozpalać wyobraźnię graczy, latem 2019 roku w sieci pojawiły się rendery wskazujące na wersję deweloperską konsoli. Początek tego roku przyniósł z kolei doniesienia o konstrukcji w kształcie litery X. Dopiero 11 czerwca, podczas pokazu “The Future of Gaming” firmy Sony, oficjalnie zaprezentowano ostateczny wygląd konsoli w dwóch wariantach: z napędem optycznym Ultra HD Blu-ray oraz bez wspomnianego napędu, czyli w wersji Digital. Sony odeszło od klasycznych rozwiązań na rzecz dużo bardziej wybiegającego w przyszłość. Z takiego jednak futurystycznego wyglądu, ubaw miało wielu internautów, o czym świadczy fala memów nawiązujących do designu PS5. Wielu graczy wyraziło przy okazji swoje zaniepokojenie, że konsola będzie mogła stać wyłącznie w pionie, jednak Sony wyjaśniło prędko, że za pomocą uniwersalnej podstawki, urządzenie będzie mogło w z powodzeniem “leżakować” na naszych półkach w sposób, jak czyniły to poprzednie generacje. Całość utrzymana została w bieli i czerni, choć z pewnością czekają nas wersje specjalne. Na froncie konsoli dostrzec możemy dwa porty: USB-A oraz USB-C.

wszystko co wiemy o ps5
PlayStation 5 w pozycji pionowej.
wszystko co wiemy o ps5
PlayStation 5 w klasycznej pozycji poziomej.

 

PlayStation 5 – Specyfikacja

O tym, jakie podzespoły miały napędzać PlayStation 5, mówiono jeszcze na rok przed zaprezentowaniem rzekomego designu wersji deweloperskiej konsoli. Dane te miały pochodzić własnie od deweloperów, którzy otrzymawszy już swoje dev-kity uchylali rąbka tajemnicy na temat tego, czego spodziewać się po specyfikacji PS5. Od samego początku mówiono więc o wykorzystaniu jednostek Ryzen oraz Navi. Ostatecznie jasnym stało się więc, że konsola 9. generacji Sony, pracować będzie w oparciu o podzespoły marki AMD. Wyczerpujące dane techniczne poszczególnych podzespołów nie są jeszcze znane, wiemy jednak, że całość pracować będzie pod kontrolą następujących jednostek:

  • Procesor: customowy model AMD Zen 2, 8 rdzeni i 16 wątków, maksymalna częstotliwość taktowania zegarów – 3,5 GHz, litografia 7 nm TSMC
  • Karta graficzna: customowy model AMD RDNA 2, generujący moc 10,28 TFLOPów ze wsparciem dla techniki śledzenia promieni w czasie rzeczywistym (ray tracing), częstotliwość 2,23 GHz
  • Wyjście wideo: 4K z odświeżaniem 120 Hz, 8K
  • Pamięć RAM: 16 GB GDDR6 14 Gbps, przepustowość 448 GB/s
  • Dysk SSD: customowy model 825 GB na złączu PCIe 4.0, przepustowość 5,5 GB/s, dodatkowe gniazdo na drugi dysk SSD na złączu PCIe NVMe
  • Napęd optyczny: Ultra HD Blu-ray bądź wersja Digital – bez napędu

Dane danymi, ale jak wszystko to przełoży się na faktyczne wrażenia z gry? Na tę chwilę możemy jedynie szacować, że graficznie uświadczymy aż 8-krotnego przyrostu mocy względem PlayStation 4 oraz dwuipółkrotnego względem PlayStation 4 Pro. Ogromną różnicę zrobić ma również zastosowanie dysku półprzewodnikowego, który ostatecznie przyczynić ma się do przetwarzania danych sto razy szybciej niż miało to miejsce w przypadku PS4. I choć w PS5 otrzymamy faktycznie bezsprzecznie superszybki dysk, to warto jednak przy tej okazji obalić pewien mit, który każe nam sądzić, że będzie to konstrukcja tak wydajna, że pokona znane nam dotychczas, najwydajniejsze modele dedykowane pecetom. Nie, aż tak dobrze nie będzie, a jednak wciąż będzie niezwykle szybko. Deweloperzy informują przy tym o pozbyciu się z nadchodzących gier ekranów ładowania, a nawet jeśli się pojawią, to będą one ultra krótkie (15 sekund ładowania z PS4, na PS5 zamieni się w 0,8 sekund czasu ładowania).

wszystko co wiemy o ps5
Częstotliwości taktowania zegarów procesora oraz procesora graficznego.
wszystko co wiemy o ps5
Wydajność dysku półprzewodnikowego nie zawiedzie najbardziej wymagających graczy.

PlayStation 5 – Kontroler i inne akcesoria

Kontroler DualShock od wielu lat zmieniał się dość nieznacznie. Wraz z konsolą PlayStation 5 rozwój modelu zakończył się na rzecz kontrolera DualSense, który swą budową (kształtami) może kojarzyć się z konkurencyjnym padem Microsoftu, choć wciąż mamy do czynienia z symetrycznym ułożeniem gałek (nie po skosie). Skojarzenia odłóżmy jednak na bok i zobaczmy, co wiemy o nowym kontrolerze. Nie otrzyma on standardowego systemu wibracji, a haptyczną informację zwrotną, czyli będzie nas informował o tym co dzieje się na ekranie przenosząc wibracje na poszczególne elementy pada. Sony jako przykład podaje tutaj gry wyścigowe i jazdę po różnych nawierzchniach (asfalt, żwir lub błoto), co ma przekładać się na zróżnicowaną pracę haptyki. DualSense to również adaptacyjne przyciski spustów, które dostosują swój opór do wydarzeń w grze, co oznacza, że będą w zasadzie raczej analogowe, niż cyfrowe (mocniejsze przyciśnięcie będzie na przykład generowało ostrzejszą salwę z broni, zaś słabsze – wolniejszy ostrzał). Pad otrzymał również wbudowany mikrofon, złącze ładowania USB-C oraz złącze 3,5 mm jack dedykowane słuchawkom. W kwestii elementów wizualnych warto zwrócić uwagę nie tylko na czarno-biały design zgodny z konsolą, ale także na podświetlaną ramkę touchpada czy też na przycisk Create, zastępujący klasyczne Share.

 

W sprzedaży prócz konsoli oraz wspomnianego już kontrolera Dual Sense, pojawi się także kilka akcesoriów. Mowa o stacji dokującej dedykowanej padom, pilocie do obsługi multimediów (np. filmów czy usług streamingowych), kamerze Full HD oraz słuchawkach Pulse 3D. Ich ceny oraz dokładne daty premier nie są znane (nie wiadomo czy premiera na sklepowych półkach będzie tożsama z premierą konsoli). Szczególnie ciekawy dla graczy może być bezprzewodowy zestaw słuchawkowy Pulse 3D. Headset to bowiem nie tylko generowanie dźwięku przestrzennego w grze, ale także dwa mikrofony z redukcją szumów, dzięki czemu ma być również bardzo dobrym narzędziem dedykowanym rozgrywkom sieciowym.

wszystko co wiemy o ps5
Headset Sony dedykowany konsoli PlayStation 5.

PlayStation 5 – Kompatybilność wsteczna

Kupując PlayStation 5, będziemy mogli nie tylko pograć w posiadane gry z obecnej generacji. Kompatybilność wsteczna na PlayStation 5 umożliwi bowiem także wspólne granie z użytkownikami PlayStation 4. To jednak wciąż nie wszystko. Najnowsze informacje wskazują, że będziemy też w stanie uruchomić grę z PS4 na PS5 i zapisać stan rozgrywki, a następnie przesiąść się na “czwórkę” i kontynuować zabawę od tego samego miejsca. Oficjalnie japoński koncern potwierdził jedynie obsługę gier z konsoli obecnej generacji, natomiast jeśli chodzi o starsze urządzenia sprawa ciągle pozostaje niejasna. Na dniach, jeden z użytkowników Twittera odkrył jednak patent zarejestrowany przez Sony w 2020 roku, który wskazuje, że wciąż istnieje szansa na emulowanie tytułów z konsol PlayStation, PlayStation 2 i PlayStation 3. Patent ów wskazuje, że PS5 mogłoby oferować emulowanie starszych gier przy użyciu chmury.

wszystko co wiemy o ps5
Wraz z kontrolerem DualSense, DualShock przechodzi do historii.

PlayStation 5 – Jakie gry pojawią się w tym roku?

Na tę chwilę znamy 13 tytułów, które mają pojawić się do końca tego roku na konsoli Sony PlayStation 5. Jak zawsze plany co do poszczególnych tytułów mogą ulec zmianie, ale wstępna lista prezentuje się następująco:

  • Assassin’s Creed Valhalla
  • Bugsnax
  • Deathloop
  • Dirt 5
  • Fortnite
  • Godfall
  • JETT: The Far Shore
  • Madden NFL ’21
  • NBA 2K21
  • Oddworld: Soulstorm
  • Spider-Man: Miles Morales
  • Tom Clancy’s Rainbow Six Quarantine
  • Tom Clancy’s Rainbow Six Siege

https://youtu.be/gHzuHo80U2M

 

 

 

PlayStation 5 – Jakie gry pojawią się w przyszłości?

Powyższa lista jest jednak dopiero wierzchołkiem góry lodowej. Poniżej zamieszczamy listę tytułów kolejnych premier, które zapowiedziane zostały właśnie z myślą o PlayStation 5 (choć oczywiście nie są to wyłącznie ekskluziwy). Podobnie jak w przypadku premier tegorocznych, tak i tutaj zamieszczamy kilka zwiastunów znamienitszych produkcji, aby dać Wam ogląd na to, jak (póki co dość przekrojowo) wyglądać będzie zabawa przy użyciu PlayStation 5:

  • Astro’s Playroom
  • Demon’s Souls
  • Destruction AllStars
  • GhostWire: Tokyo
  • Goodbye Volcano High
  • Gran Turismo 7
  • Grand Theft Auto V
  • Hitman III
  • Horizon 2: Forbidden West
  • Kena: Bridge of Spirits
  • Little Devil Inside
  • Pragmata
  • Project Athia
  • Ratchet and Clank: Rift Apart
  • Resident Evil VIII: Village
  • Returnal
  • Sackboy: A Big Adventure
  • Solar Ash
  • Stray

 

 

 

PlayStation 5 – Data premiery i cena

Na dniach w internetowym sklepie x-kom, nieoczekiwanie pojawiła się oferta na konsolę PlayStation 5 w wersji z napędem Ultra HD Blu-ray. Po niedługim czasie oferta zdjęta została z serwisu, zaś sam sklep wspomniał o pomyłce. W tym jednak czasie mogliśmy zapoznać się z hipotetyczną ceną, którą dziś uważa się już w zasadzie za pewnik. Mowa o kwocie równiej 2499 złotych. Sklep x-kom omyłkowo dostarczył nam też daty sklepowej dostępności konstrukcji, która przypada na 20 listopada 2020 roku.

wszystko co wiemy o ps5
Choć sklep x-kom tłumaczy się pomyłką, cena 2499 złotych za PS5 wydaje się być realna.
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie