TOP 10 najdziwniejszych i nietypowych kontrolerów do gier

Domowa deskorolka? Robot do wspólnej gry? A może panel sterowniczy do mecha? Poznajcie jedne z najbardziej wymyślnych kontrolerów do gier!

Konsole na przestrzeni lat dorobiły się wielu wymyślnych kontrolerów, zupełnie odbiegających od podstawowych padów konkretnych systemów do gier.

Owe akcesoria miały różne zastosowania. Zazwyczaj tworzono je dla potrzeb danych tytułów, aby potęgowały doznania płynące z gry, a i przy okazji ułatwiały rozgrywkę. Inne zaś wydawano jako atrakcyjne gadżety kolekcjonerskie, choć w pełni funkcyjne. Części z nich udało się trafić do mainstreamu, inne zaś przepadły w odmętach zapomnienia. Wszystkie jednak były na swój sposób wyjątkowe, ponieważ próbowały zmienić gry wideo i ich postrzeganie na przestrzeni kilku dekad.

Stworzyliśmy tym samym dla Was ranking dziesięciu wyjątkowych kontrolerów, którym zdecydowanie należy się kilka słów przypomnienia.

U-Force (NES, 1989)

Nintendo Entertainment System doczekało się wielu ciekawych akcesoriów, które miały umilać czas spędzany z 8-bitowymi produkcjami. Prawdziwie innowacyjnym produktem mógł zostać U-Force amerykańskiej firmy Brøderbund. Rozkładane jak walizka urządzenie posiadało panele z czujnikami podczerwieni, które miały wykrywać ruchy rąk graczy i przetwarzać je w sygnał kontrolera do konsoli.

U-Force promowano hasłem „Nic pomiędzy tobą, a grą”, co miało podkreślać niezwykłość urządzenia. Niestety w praktyce ten kontroler borykał się z problemem odczytywania ruchów rąk, co przekładało się na niemalże zerową grywalność, szczególnie, że 8-bitowe gry wymagały dużej zręczności od graczy. Co ciekawe, do zestawu dodawany był ster wpinany w urządzenie, który posiadał przyciski uruchamiające specjalne ruchome wypustki, współgrające z panelem dotykowym.

U-Force

Na drugiej stronie wędka, którą można grać również w bijatyki.

Łukasz Kędzierski

Łukasz Kędzierski

Fan twórczości H.P Lovecrafta i Michaela Crichtona, lubiący ponadto popkulturę lat 80 i 90. W wolnych chwilach wielki kibic Juventusu F.C i miłośnik power metalu. Ubóstwia filmowego Batmana Tima Burtona i komiksowego od Douga Moencha. Entuzjasta gier wszelakich, w których ceni przede wszystkim pomysł i grywalność. Wychowany na Pegasusie, PlayStation i GameBoy’u Advance.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Chronimy się przed spamem, dlatego prosimy, rozwiąż captcha zanim klikniesz WYŚLIJ: