PlayStation Vita 2 powstaje? Sony równocześnie szykuje PS5 Pro i nowego handhelda

PS5 Pro i PS Vita 2 nowymi sprzętami Sony | Newsy - PlanetaGracza
Newsy PS Vita PS5

Okazuje się, że Sony ma rzekomo obecnie pracować nie tylko nad PS5 Pro i oczywiście PS6. Nowe źródło podaje, że trwają prace nad PlayStation Vita 2.

Jeśli wierzyć najnowszym ustaleniom technologicznego YouTuber’a Moore’s Law is Dead, Sony jednocześnie przygotowuje PS6, PS5 Pro i PS Vita 2. Byłaby to świetna wiadomość dla wszystkich graczy, którzy tęsknią za PSP czy Vitą i nie widzą zastosowania dla Portala.

PS5 Pro oraz PlayStation Vita 2 rzekomo w produkcji

Plotek o nowej, ulepszonej wersji PlayStation 5 było w sieci już mnóstwo, wraz z bardzo wiarygodnymi przeciekami dotyczącymi specyfikacji czy nowych funkcji. Po części nowy raport YouTubera potwierdza te plotki. Uważa on, że jest w posiadaniu względnie sprawdzonych informacji dotyczących specyfikacji sprzętu. Sony ma chcieć zaoferować procesor Zen 2 z 8-rdzeniami w technologii 4 nm z 60 CU, 16 GB pamięci GDDR6 18 Gb/s na magistrali 256-bitowej.

Na odpowiedź Microsoftu podobno nie powinniśmy za specjalnie czekać, bo rzekome „Xbox Series Elite” zostało anulowane na zaawansowanym etapie prac. Czemu? Tego nie wiemy, ale istnieje zawsze szansa, że i tak ulepszona wersja konsoli na rynek trafi, pod inną postacią. Oczywiście nadal mamy spodziewać się PS6. Jeśli wierzyć amerykańskiej korporacji, kolejna generacja jest coraz bliżej. Z kolei wersja Pro PlayStation 5 miałaby już być gotowa, ale to AMD zaproponowało zaczekanie z debiutem do okresu świątecznego w… bieżącym roku.

Znacznie ciekawiej brzmią za to wieści dotyczące PlayStation Vita 2, które podobno powstaje. Sony faktycznie chce zaoferować przenośne granie i to z możliwym natywnym wsparciem biblioteki gier z PS4. Konsola miałaby korzystać z 18 jednostek CU i niestandardowego APU od AMD, co pozwoliłoby na swobodny gaming w gry z poprzedniej generacji (ale tylko tytuły cyfrowe!).

Z drugiej jednak strony Moore’s Law is Dead uważa, że Sony może mieć inny pomysł. Jego zdaniem niewykluczone, iż PS Vita 2 pozwoliłoby na granie w gry z PS5, ale po odpowiednim obniżeniu ich jakości, a przede wszystkim rozdzielczości. Chyba że konsola finalnie zadebiutuje dopiero przy okazji PS6 (ponoć obecny stan techniczny oznacza co najmniej 2 lata prac) i stanowić będzie tańszą, przenośną alternatywę kolejnej generacji na rynek japoński. „Żeby było jasne, co mogę w 100% potwierdzić, to to, że nowy sprzęt przenośny PlayStation jest we wczesnej fazie rozwoju i że AMD zdobyło już kontrakt na niego” – zaznacza YouTuber.

Artur Łokietek
O autorze

Artur Łokietek

Redaktor
Zamknięty w horrorach lat 80. specjalista od seriali, filmów i wszystkiego, co dziwne i niespotykane, acz niekoniecznie udane. Pała szczególnym uwielbieniem do dobrych RPG-ów i wciągających gier akcji. Ekspert od gier z dobrą fabułą, ale i koneser tych z gorszą. W przeszłości miłośnik PlayStation, obecnie skupiający się przede wszystkim na PC i relaksie przy Switchu.
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie