Najpopularniejsi piłkarze w FIFA i PES na przestrzeni lat – oto jak się zmieniali [GALERIA]

piłkarze w FIFA i PES
Raport

Ronaldo, Lewandowski czy Zidane zaliczyli wiele części gier, aby w końcu uzyskać wiarygodny wygląd. Zobacz, gdzie wyglądają najlepiej – w serii FIFA czy PES?

W tym roku FIFA 22 nie dała szansy najnowszej odsłonie eFootball (PES 2022). To żadne osiągnięcie, bowiem Konami wypuściło na premierę nieukończoną grę – jedno spojrzenie na twarz Messiego wyrazi więcej niż 1000 bugów. Niemniej dysputę o błędach i niedociągnięciach zostawmy na inną okazję, bowiem dziś chciałbym ograniczyć rywalizację obu marek do jednej płaszczyzny, która mimo wielu uprzedzeń naprawdę się rozwija. A jest nią korelacja technologii i poziomu realizmu.

Dostrzegalna gołym okiem jest choćby w modelach piłkarzy. Z roku na rok powiększająca się liczba obsługiwanych poligonów, poprawa efektów oświetlenia czy cieniowania, sprawiły, że bez tabliczki z imieniem rozpoznajemy swoich sportowych idoli. Wspomniany wcześniej Messi, Ronaldo, a nawet Robert „Lewangoalski” mają już swoje wierne kopie w świecie cyfrowym, tym samym pozwalają nam jak nigdy obcować z najlepszymi piłkarzami na świecie.

Dziś dla graczy jest czymś oczywistym, że Lewy wygląda jak żywy, aczkolwiek droga do uzyskania niemal idealnej jego twarzy w grze wymagała kilkudziesięciu lat pracy. Jesteście ciekawi jak przebiegał ten proces w serii FIFA i PES? Na tę okoliczność zebrałem dla Was ponad 250 screenów z popularnymi piłkarzami, aby pokazać ewolucję graficzną oraz różnice w konkurencyjnych grach.

1. Lionel Messi

Niewielu piłkarzom udało się już na początku kariery sportowej uzyskać status legendy i jeszcze mniej utrzymywać rewelacyjną formę przez lata. Do tego trzeba mieć po prostu talent albo znać się na rzucaniu zaklęć. W przypadku Messiego możemy mówić o magiku powołanym do piłki nożnej. Niemal natychmiast po przejściu z zaplecza Barcelony do klubu La Liga dał się poznać jako swoisty król boiska, co czynił przez kolejne 17 lat.

W grach także święcił tryumfy. Dzięki świetnym statystykom snajperskim i kontroli piłki robił przewagę podczas meczów. Aczkolwiek wysokie oceny nie tak od razu zapewniły mu przyzwoity wizerunek w serii FIFA lub PES. Przełom nastąpił dopiero w FIFA 10 i PES 2010. Od tego momentu uwidaczniały się coraz mocniejsze jego rysy twarzy.

najpopularniejsi piłkarze FIFA
Leo Messi FIFA
Leo Messi FIFA
Messi PES
Messi PES
Messi PES
Messi PES

2. Cristiano Ronaldo

Od ponad dekady Messi dzieli główną scenę piłki nożnej, jak również nagrody i wyróżnienia sportowe, wyłącznie z jedną osobą, a właściwie „maszyną” do strzelania bramek. Trudno jednoznacznie stwierdzić, który z nich jest lepszy, bo prezentują jakkolwiek inny styl gry i charakter. Ronaldo to klasyczny lider w zespole, tak bardzo zaangażowany w meczu, że często to od jego umiejętności dryblingu i strzałów głową zależy ostateczny wynik spotkania.

Ma to również swoje odzwierciedlenie w meczach wirtualnych, stąd jego karta napastnika jest ceniona nie tylko w trybach sieciowych. Biorąc pod uwagę jego podobieństwo w grach, dla deweloperów mógł być ważniejszym zawodnikiem niż Leo. Jego zbliżony kształt twarzy uchwycono o rok szybciej w serii FIFA (FIFA 09) i trzy lata szybciej w serii Pro Evolution Soccer (PES 6). Dziś rzecz jasna wygląda znacznie lepiej, jakby zdjęli z niego skórę i naciągnęli na piksele.

Christiano Ronaldo FIFA
Christiano Ronaldo FIFA
Christiano Ronaldo FIFA
Christiano Ronaldo FIFA
Christiano Ronaldo FIFA

Ronaldo PES
Ronaldo PES
Ronaldo PES
Ronaldo PES

3. Zlatan Ibrahimovic

Rozprawiając o Zlatanie trudno oddzielić jego umiejętności piłkarskie od olbrzymiego ego. Jego zmysł strzelecki i dobre ustawianie zazębiają się z rzadko spotykaną arogancją. To dla niego tak charakterystyczne, jak dla Hitlera wąsik. Nie każdy go za to lubi i chce mieć w dream teamie budowanym w FIFA 22 czy eFootball. Co nie zmienia faktu, że zapracował na swoje nazwisko, zarówno w prawdziwym świecie piłki nożnej jak i tym stworzonym przez EA Sports czy Konami.

I może właśnie jego buńczuczność sprawiła, że równie szybko co konkurentom nadano mu wyraźnych cech twarzy. Granicę podobieństwa do rzeczywistości udało się przekroczyć producentom w FIFA 09 i PES 2009. Jednakże z różnym skutkiem dokonano ewolucji jego twarzy w kolejnych odsłonach gier. Odnoszę wrażenie, że wiarygodność względem charakterystyki Ibry była najlepsza w serii PES 2015-2020.

Zlatan Ibrahimovic FIFA
Zlatan Ibrahimovic FIFA
Zlatan Ibrahimovic FIFA
Zlatan Ibrahimovic FIFA

Ibrahimovic PES
Ibrahimovic PES
Ibrahimovic PES
Ibrahimovic PES


4. Gianluigi Buffon

Długo zastanawiałem się, którego z bramkarzy wyróżnić na liście najpopularniejszych – Bartheza, Casillasa, Kahna, a może rodzimego Wojtusia? Ten ostatni wpuszcza za dużo bramek, więc zdecydowałem się obrać bezpieczniejszą drogę z Buffonem. Aktualnie jest nieco zepchnięty na margines pożądania. Na kartach też specjalnie wysokiego potencjału nie ma, lecz takie już prawa natury, że z wraz wiekiem mocno obniżają się staty.

Na szczęście zadbano o to, aby jego sława przetrwała w grach. Może nie dzięki niskim ocenom nurkowania lub refleksu, a niesamowicie odtworzonej twarzy. Już w FIFA 11 wyglądał nieźle, ale w późniejszym czasie to Konami lepiej odwaliło robotę. Ówcześnie w PES 2019-2020 był bardziej naturalny niż na żywo – to chyba kwestia dobrze wymodelowanych kości policzkowych, realistycznego zarostu i mapowania wypukłości włosów.

Buffon FIFA
Buffon FIFA
Buffon FIFA
Buffon FIFA

Buffon PES
Buffon PES
Buffon PES
Buffon PES

5. Robert Lewandowski

Chyba po raz pierwszy możemy zauważyć srogie dysproporcje w realizmie postaci na tle 2 serii gier. Biorąc pod lupę Roberta Lewandowskiego zauważymy, że FIFA była dla niego łaskawsza na przestrzeni lat 2010-2019. Natomiast role producentów odwróciły się w okolicy wydania PES 2020. Wtedy to Lewy otrzymał właściwe proporcje twarzy, nie był taki puchaty jak na salonach EA. A już na pewno dokładniej uchwycono profil jego oczu i nosa.

Co jest dość paradoksalne, w niedorobionym eFootball 2022 Lewandowski pod względem wiarygodności to klasa sama w sobie, do której nie możemy przyrównać modelu twarzy z FIFA 22.

Lewandowski FIFA
Lewandowski FIFA
Lewandowski FIFA

Lewandowski PES
Lewandowski PES
Lewandowski PES

6. Sergio Ramos

Pamiętacie jeszcze, czym było Galakticos? Jak się okazuje, Sergio Ramos jest aktualnie ostatnim czynnym piłkarzem, który miał okazje grać w złotych czasach Realu. Jako jeden z nielicznych dzielił szatnię z ikonami futbolu pokroju Raula, Figo, Roberto Carlosa, Ronaldo, Beckhama, Casillasa… Gwiazd co nie miara, a było ich tak wiele, że brakowało dla nich miejsca nawet na ławce rezerwowej. I Ramos znalazł się tam wcale nie przypadkowo, bo do dziś uważany jest za jednego z najlepszych defensorów na świecie.

Czy jego sukcesy w sporcie pomogły przekonać twórców FIFY i PES-a do wyrzeźbienia go w grach w zgodzie z właściwymi proporcjami i rysami twarzy? Sztuka na pewno udała się w FIFA 11 i skrupulatnie rok w rok Ramos zyskiwał +1 do wiarygodności. Natomiast w serii PES już tak różowo nie było. Na podstawie zdjęć muszę stwierdzić, że przyzwoity poziom podobieństwa uzyskano bardzo późno – nie prędzej jak w PES 2018.

Sergio Ramos FIFA
Sergio Ramos FIFA
Sergio Ramos FIFA
Sergio Ramos FIFA

Sergio Ramos PES
Sergio Ramos PES
Sergio Ramos PES
Sergio Ramos PES


7. David Beckham

Mam już odrobinę zatarte wspomnienia względem gry Beckhama w reprezentacji Anglii czy Realu Madryt, acz o jego bezbłędnych dośrodkowaniach w pole karne czy strzałach ze stałych fragmentów pamiętam do dziś. Duża dokładność w długich podaniach, świetny timing… To był idealny typ na pozycję prawego pomocnika i przy okazji egzekutora strzałów z poza 20. metra.

Z racji swojego wieku i międzynarodowej popularności jego całkiem udany klon mogliśmy zobaczyć już w FIFA 04, choć po tej wersji nastąpiła długa przerwa. W kolejnych odsłonach gry w ogóle nie był do siebie podobny, co prawdopodobnie wynikało z zakończonej kariery w 2013 lub braku porozumienia w temacie licencji. Ten stan utrzymywał się aż do FIFA 21 i PES 2018, gdzie zaczął występować jako karta legendy.

David Beckham FIFA
David Beckham FIFA
David Beckham FIFA

Beckham PES
Beckham PES
Beckham PES

8. Zinedine Zidane

W moim osobistym rankingu Zidane to najlepszy piłkarz bez podziału na pozycje. Jak mało kto potrafił kontrolować piłkę przy nodze, szukać wolnego miejsca w polu karnym czy kreować grę ofensywną. To gwiazda starego formatu, która jak wiemy ma dryg również do zarządzania zespołem – świadczą o tym 3 zdobyte puchary Ligi Mistrzów z Realem Madryt. To też zadecydowało, że mieliśmy okazję zobaczyć go w grach nie tylko w roli piłkarza. Ale właśnie z uchwyceniem jego wyglądu bywało różnie.

Wyjątkowo chciałem Wam zaprezentować Zidana z wczesnych wersji FIFY, bo zanim doczekaliśmy czasów z lepszym silnikiem graficznym, piłkarz zdążył zakończyć swoją karierę. Podobnie jak Beckham, po kilkunastu latach absencji powrócił w glorii z wiarygodną twarzą, ale tylko w serii FIFA. W PES był dostępny pod innym nazwiskiem i jakkolwiek groteskową facjatą.

Zidane FIFA
Zidane FIFA
Zidane FIFA
Zidane FIFA

Zidane PES
Zidane PES
Zidane PES

9. Ronaldinho Gaúcho

2 lata w Paryżu, 5 w Barcelonie i 3 w Milanie – wszędzie tam Ronaldinho pokazywał sztuczki z piłką o jakich mogliby pomarzyć współcześni piłkarze. Potrafił stanąć w miejscu w polu karnym przeciwnika, zrobić kilka niewinnych ruchów nogą i niczym strateg odnaleźć luki w obronie przeciwnika. Ten specyficzny styl gry z powodzeniem przeniesiono do realiów PES-a i cyklu FIFA, tak jak jego unikalne cieszynki z sambą oraz wygląd piłkarza.

Jednak jak sami zaraz zauważycie, nie wszędzie z tym samym poziomem realizmu Ronaldinho gościł na kartach growych marek. W serii FIFA był zwyczajnie lepiej przedstawiony, z wyraźnie większą ilością szczegółów pokrywających się z prawdziwą twarzą zawodnika.

Ronaldinho FIFA
Ronaldinho FIFA
Ronaldinho FIFA
Ronaldinho FIFA

Ronaldinho PES
Ronaldinho PES
Ronaldinho PES

10. Neymar da Silva Santos Júnior

Najlepszy aktor w piłce nożnej, drybler o światowych umiejętnościach, niepokorna gwiazda, która marnuje swój talent przez nadmierne lenistwo… Definicję Neymara możecie wybrać sami, bowiem każdy z opisów w jakimś stopniu pokrywa się z jego charakterem. Bądź co bądź, twórcom gier sportowych jakimś dziwnym trafem udało się zawrzeć ten styl życia Neymara w jego oczach. W późniejszych odsłonach serii FIFA i PES, widać duże pokrewieństwo w rysach twarzy, fryzurze, mimice.

Mimo wszystko do oryginalnego Neymara jeszcze troszkę brakuje. Porównując jego twarz z FIFA 21 do FIFA 22 dostrzegalny jest mały regres, za to w PES jest przeciwnie – dzięki precyzyjniejszemu oświetleniu skóra nie wygląda jak plastik i ma w istocie naturalniejszy wyraz twarzy.

Neymar FIFA
Neymar FIFA
Neymar FIFA

Neymar PES
Neymar PES
Neymar PES

Który z piłkarzy według Was jest dzisiaj w serii FIFA lub PES najbardziej podobny do rzeczywistej wersji?

Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie