400 lat temu w Górnych Łużycach mieszkali ludzie jak z Obliviona

Oblivion - Górne Łużyce
PC PS3 X360

Choć Oblivion wyszedł w 2006 roku, ponad 400 lat temu mieliśmy już w jego pierwsze ślady. A przynajmniej tak wynika z mojego skrótu myślowego, bowiem naszym rodakom udało się odtworzyć wizerunek części naszych przodków, którzy wyglądają bardzo podobnie do NPC z czwartego TES-a.

Górne Łużyce to kraina historyczno-geograficzna leżąca obecnie na terenie granicznym między Polską a Niemcami. Stamtąd właśnie pochodzą czaszki, które posłużyły grupie antropologów i archeologów z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz plastyków z tamtejszego ASP do odtworzenia wyglądu ludzi sprzed 400 lat.

Jako niezbędna podstawa tych rekonstrukcji posłużyły czaszki znalezione podczas z prowadzonych przed stu laty wykopalisk archeologicznych na słowiańskim grodzisku w Göda koło Budziszyna. Na podstawie nowych badań przyrodniczych wiemy, że pochowane tam osoby zmarły między połową XV i początkiem XVII w.

– czytamy na Facebooku 1000 lat Górnych Łużyc

Zdjęcia powyżej przedstawiają właśnie modele 3D stworzone przez grupę zaangażowaną w rekonstrukcję twarzy nieżyjących od przeszło 400 lat ludzi. To właśnie te wyglądają nieco jak wyciągnięte z TES IV: Oblivion. Oczywiście stoi za tym wiele powodów – m.in. to, że rekonstrukcja twarzy na podstawie czaszki nie jest technologią, która jest w stanie zaoferować w zamian doskonale dokładny wizerunek. Mimo to, powstałe obrazy wyglądają w mojej opinii naprawdę dobrze i w miarę realistycznie.

Głowę starszego mężczyzny odtworzono w rekonstrukcji pełnoplastycznej w postaci realistycznego popiersia. Rekonstrukcji młodszego mężczyzny i młodej kobiety dokonano w sposób cyfrowy, wykorzystując nowoczesne programy komputerowe do modelowania twarzy.

– czytamy dalej

Jak Wam podobają się modele stworzone przez artystów? Według Was blisko im do Obliviona?

Promocje

Zobacz wszystkie
Udostępnij:

Prawdziwy Gracz poleca się do polubienia

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie