Twórcy Atomic Heart przepraszają za kontrowersyjnego “Wilka i Zająca”

Atomic Heart - twórcy odpowiadają w sprawie
Newsy PC PS4 PS5 Xbox Series XOne

Jeden króciutki fragment gdzieniegdzie kultowej kreskówki “Wilk i Zając” wywołał w Atomic Heart lawinę krytyki. Teraz twórcy przepraszają.

Kontrowersje to słow klucz premier gier w tym roku. Wszystko zaczęło się od krytykowanego za chyba wszystko Forspoken, później lawina hejtu poszła na Hogwarts Legacy, a następnie na Atomic Heart. Nie ma się tak naprawdę czemu dziwić, skoro twórcy mają niejasne powiązania z rosyjskim rządem, a do tego milczą w sprawie Ukrainy. Niemniej ich debiutancki tytuł spotkał się z ciepłym przyjęciem, choć nie wszyscy są równie pocieszeni.

Znów nie jest dobrze wokół Atomic Heart

Niedawno pisaliśmy o krótkim fragmencie kreskówki “Wilk i Zając” w grze. Wideo z radziecką produkcją można oglądać w “safe houseach” w grze, ale jeden fragment szczególnie wywołał kontrowersje. Przedstawiał on bowiem członka afrykańskiego plemienia ukazanego w, zdaniem graczy, rasistowski sposób. I Mundfish zareagowało na tę krytykę.

Zespół Mundfish dziękuje autorowi PC Gamer za zwrócenie naszej uwagi na ten brak wrażliwości. Przepraszamy, jeśli użycie starej kreskówki lub muzyki kogokolwiek obraziło. Zedytujemy fragmenty, o których mowa.

– napisało studio

Warto zaznaczyć, że wpis z social mediów deweloperów już zniknął, a jego treścią podzieliła się redaktorka IGN, Kat Bailey na Twitterze. Tylko czemu twórcy usunęli swój wpis? No i dlaczego pojawił się tak zaskakująco szybko? Graczom od razu zaczęło “coś śmierdzieć”, bo twórcy przez tyle czasu nie mogą pokusić się o wpis dotyczący jasnego stosunku do wojny w Ukrainie (wszak to rosyjskie studio), ale na temat oskarżeń o rasizm z użyciem kultowej gdzieniegdzie kreskówki wypowiadają się szybko? Nie sposób odnieść wrażenia, że sytuacja faktycznie jest dość zastanawiająca.

Swoją drogą – Ukraińskie Ministerstwo Transformacji Cyfrowej nawołuje obecnie do zablokowania i ograniczenia sprzedaży tej gry. Więcej o sprawie przeczytacie w tym miejscu.

Artur Łokietek
O autorze

Artur Łokietek

Redaktor
Zamknięty w horrorach lat 80. specjalista od seriali, filmów i wszystkiego, co dziwne i niespotykane, acz niekoniecznie udane. Pała szczególnym uwielbieniem do dobrych RPG-ów i wciągających gier akcji. Ekspert od gier z dobrą fabułą, ale i koneser tych z gorszą. W przeszłości miłośnik PlayStation, obecnie skupiający się przede wszystkim na PC i relaksie przy Switchu.
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie