Chiński Huawei wycofuje się z Rosji. Olbrzymi cios dla infrastruktury kraju

Rosja - logo Huawei - Władimir Putin
Newsy Technologie

Wojna w Ukrainie zbiera swoje żniwo także w Rosji. Chiński gigant Huawei wycofuje się z kraju. Firma zamyka tamtejsze biuro.

Spory problem, bo Rosja bardzo mocno polega na technologiach od Huawei. ..

Wojna w Ukrainie. Huawei odchodzi z Rosji

Chyba nikt się tego nie spodziewał. Chiński Huawei, będący w ostatnich latach uważany za dość kontrowersyjną firmę, wycofuje się z Rosji. Producent urządzeń i technologii był oskarżany m.in. o współpracę z chińskim rządem. Niedawno pisaliśmy o skutkach wycofania się Google z kraju Władimira Putina. Tamtejsze firmy postanowiły więc oprzeć swoje urządzenia na systemie od chińskiego producenta, ale teraz istnieje szansa, że te plany pójdą w odstawkę. Rosja coraz bardziej musi polegać sama na sobie.

Najnowsze rewelacje pochodzą m.in. z serwisu Gizchina. Huawei jeszcze w marcu zaczął się „ostrożnie” zachowywać. Firma zdecydowała się bowiem na zmniejszenie o połowę dostaw swoich smartfonów do tego kraju. Nastał jednak ten czas, gdy interesy w Rosji zaczynają szkodzić praktycznie każdemu, kto nie wycofuje się z tamtejszego rynku. Chińczycy najpewniej dobrze zdają sobie z tego sprawę, bo zamykają tamtejszy oddział.

Pracownicy biura pochodzący z Chin i część specjalistów wyjedzie z Rosji, a reszta zostanie skierowana na urlopy. Co więcej, niesie to za sobą opłakane skutki dla tamtejszej infrastruktury komunikacyjnej. Huawei zrezygnował z podpisywania nowych umów dla różnych rosyjskich firm czy urzędów. To o tyle problematyczne, że rosjanie mocno opierają się na technologii tej firmy.

Urządzenia chińskiego molocha stanowią blisko 33% wszystkich stacji telefonii komórkowej. To znaczna część rynku, która bez odpowiedniego wsparcia może się kompletnie załamać. Oczywiście – wciąż istnieją alternatywy, ale pozostali producenci również odchodzą z kraju Władimira Putina. Szczególnie dostanie się sieci 5G, która była tam aktywnie rozwijana przez Huawei.

Promocje

Zobacz wszystkie
Udostępnij:

Prawdziwy Gracz poleca się do polubienia

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie