Technologiczne sankcje uderzyły w Rosję z niszczycielską siłą. Nawet rząd USA się tego nie spodziewał

Joe Biden na tle procesora
Technologie

Departament Handlu Stanów Zjednoczonych przyznał, iż nie spodziewał się takiego efektu sankcji technologicznych. Wojna w Ukrainie trwa, a Rosja zostaje bez niczego.

Sankcje działają, więc to z pewnością jeszcze nie jest ich koniec.

Wojna w Ukrainie. Rosja niszczona od zewnątrz

Thea Rozman Kendler, asystent sekretarza ds. administracji eksportu, w niedawnym przemówieniu związanym z eksportem produktów z USA przyznała, że sankcje działają. Wyjaśniała, że administracja Bidena nie spodziewała się tak szybkich efektów. W przeciwieństwie do sankcji ekonomicznych te technologiczne miały dawać raczej długofalowe skutki rozłożone w czasie.

Uderzenie jest jednak natychmiastowe. Przedstawicielka amerykańskiego Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych wyjaśnia, iż w porównaniu z tym samym okresem w zeszłym roku, wartość amerykańskiego eksportu do Rosji produktów podlegających nowym wymogom licencyjnym spadła o 99 procent.

Rząd USA uderzył w Rosję sankcjami, ale nie tylko on. Wykorzystano Regułę Bezpośrednich Produktów Zagranicznych Departamentu Handlu. Zasada ta zabrania eksportu produktów stworzonych w innych krajach, które oparte są na certyfikowanej amerykańskiej technologii. W ten sposób odcięto Rosję nie tylko od wielu urządzeń (w tym m.in. konsoli PlayStation), ale również od półprzewodników i innych ważnych części.

Rosyjska technologiczna firma Baikal Electronics została całkowicie odcięta od układów scalonych. To na nich właśnie opiera swoje urządzenia wspierające krajowy system przekaźnikowy. Tajwański gigant TSMC wycofał “chipy Elbrus” stosowane m.in. do wywiadu wojskowego. Ukraiński rząd podaje, iż dwie firmy produkujące czołgi zmuszone zostały do wstrzymania prac ze względu na brak elementów składowych. Nawet firma motoryzacyjna Lada chwilowo nie produkuje swoich aut.

Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Departament Handlu – USA odpowiadało tylko za około 5% eksportu do Rosji. Na szczęście współpraca z UE oraz Japonią przyniosła efekty. W ten sposób kraj Władimira Putina odcięty został od około 50% importu. To uderzenie nie tylko w firmy zajmujące się technologiami oraz (pośrednio) w konsumentów. To także spory cios dla strefy militarnej i zbrojeniowej Rosji.

Zdjęcie główne: The White HouseCC BY 3.0 US/ Wikimedia Commons + Pixabay

Artur Łokietek
O autorze

Artur Łokietek

Redaktor
Zamknięty w horrorach lat 80. specjalista od seriali, filmów i wszystkiego, co dziwne i niespotykane, acz niekoniecznie udane. Pała szczególnym uwielbieniem do dobrych RPG-ów i wciągających gier akcji. Ekspert od gier z dobrą fabułą, ale i koneser tych z gorszą. W przeszłości miłośnik PlayStation, obecnie skupiający się przede wszystkim na PC i relaksie przy Switchu.
Advertisement
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie