Mennica Gdańska ma niespodziankę dla fanów Wiedźmina. Biały Wilk jako moneta-statua
Wiedźmin zadebiutuje w formie pierwszej na świecie, srebrnej monety-statuy. Mennica Gdańska przygotowała bardzo ciekawe i drogie dzieło.
Dzieło Andrzeja Sapkowskiego podbija serca i rozbudza umysły. Wiedźmin to aktualnie jedna z najpopularniejszych postaci fantasy i nie przesadzę jeśli powiem, że popularnością dorównał już bohaterom książkowej Pieśni Lodu i Ognia i serialowej Gry o Tron.
Biały Wilk jest wszędzie. Aktualnie czekamy na drugi sezon serialu Netflixa ze słynnym łowcą potworów, a jego growa adaptacja stale jest rozchwytywana. Wiedźmin otrzymał zresztą niedawno fenomenalną figurkę.
Również Mennica Gdańska wychodzi fanom Wiedźmina naprzeciw i ma dla nich coś specjalnego.
Wiedźmin jako połączenie statuy i monety
Numizmatyka to hobby mające bardzo wielu fanów. Nic dziwnego, że są wśród nich miłośnicy fantastyki Sapkowskiego. Mennica Gdańska przygotowała wyjątkowe monety-statuy, które czerpią garściami z prozy naszego najsłynniejszego fantasty.
To pierwsza na świecie moneta-statua wykonana ze srebra, a równocześnie pierwsza srebrna statua z uniwersum Wiedźmina. Nigdy wcześniej Geralt nie został upamiętniony w tak niesamowity sposób. Moneta zachwyca swoim wykonaniem. Majestatyczna poza Geralta została wykuta w srebrze z zachowaniem wszelkich detali. Słynne miecze Wiedźmina zostały wyeksponowane, a dodatkowo miecz w ręku Geralta ozdobiono pismem runicznym. Nie zabrakło również amuletu cechu Białego Wilka, dumnie spoczywającego na szyi Wiedźmina. Szerokość figurki to 45mm, długość 48 mm, a wysokość 80 mm. Każda moneta posiada numerowany rant.
– czytamy w opisie jednego z wariantów dzieła na stronie Mennicy Gdańskiej
Wykonawcy projektu twierdzą, że nie wzorowali się na jednej konkretnej adaptacji Wieśka. Zabójca potworów w wykonaniu Mennicy Gdańskiej to rzekomo połączenie Henry’ego Cavillai Michała Żebrowskiego. Taki kompromis chyba nikogo nie powinien rozczarować.
Ceny wyjątkowych dzieł są oczywiście stosunkowo wysokie. Wiedźmin w specjalnym wydaniu kupimy już za niecałe 3000 złotych, ale ci bardziej zapaleni fani tematu mogą nabyć wersję za około 18 000 złotych.
Dodatkowo zadbano o pewien interesujący zestaw. Za 4 000 złotych możemy nabyć wspomnianego Wiedźmina, monetę ze skrytobójcami i dwie książki. Pierwsza z nich to uznane dzieło Adama Flammy – Wiedźmin: Historia Fenomenu, a druga to Asasyni autorstwa Jerzego Hauzińskiego, czyli studium arabskich skrytobójców.
Poniżej możecie zobaczyć, jak prezentuje się Wiedźmin w formie monety-statuy.
Wiedźmin zyska wiele podobnych ciekawostek
Co ciekawe, na samym Białym Wilku się nie skończy. Mennica Gdańska ma długofalowy plan wypuszczania projektów inspirowanych wiedźmińskim uniwersum. Prezentuje się on następująco:
- Biały Wilk – 2021
- Ostatnie Życzenie – 2022
- Miecz Przeznaczenia – 2023
- Yennefer, Czarodziejka z Vengerbergu – 2024
- Krew Elfów – 2025
- Czas Pogardy – 2026
- Jaskier, Trubadur – 2027
- Chrzest Ognia – 2028
- Wieża Jaskółki – 2029
- Ciri, Dziecko Niespodzianka – 2030
- Pani Jeziora – 2030
- Sezon Burz – 2032
Jak widać, Wiedźmin będzie towarzyszył fanom numizmatyki przez długie lata. Fenomen zabójcy potworów trwa od wielu lat i Andrzej Sapkowski z pewnością jest bardzo dumny ze swojego najsłynniejszego dzieła.