TOP 20 najbardziej kontrowersyjnych gier w historii gamingu
Na wstępie nadmienię, że niekoniecznie w poniższym zestawieniu muszą znaleźć się gry, które należą do kontrowersyjnych tylko i wyłącznie ze względu na elementy w nich zawarte. Znalazło się kilka, które zamieściłem ze względu na np. historie związane z debiutem na rynku lub innymi kwestiami. Ranking został jednak ułożony według “stopnia kontrowersji” na podstawie mojej osobistej opinii.
20. Ion Fury (aka Ion Maiden)
Ion Fury to ostateczny tytuł gry, która pierwotnie miała nocić nazwę Ion Maiden. Nie stało się tak ze względu na pozew popularnego na całym świecie zespołu Iron Maiden. Co ciekawe, logo Ion Fury u wielu budzi skojarzenia z czcionką z logo wymienionego bandu i ciężko nie odnaleźć w tym przypadku podobieństwa.
19. Gotcha
Gotcha arcade zostało wprowadzone na rynek w 1973 roku (Ameryka Północna) i od samego początku budziło kontrowersje. O dziwo, nie z powodu samej gry, która była wariacją popularnego Berka, a z powodu specyficznych joy sticków. Wszystko przez pomysł na ich różową półokrągłą budowę, która kojarzyć się z kobiecymi piersiami.
18. DOOM (seria)
Seria DOOM nie miała łatwo na starcie. Początkowo konserwatywna prasa błędnie łączyła ją z satanizmem, choć gra de facto polega na walce z demonami. Najbardziej jednak zaszkodziła nieprawdziwa informacja o tym, że wymieniona seria była jednym z powodów, przez które miało dojść do masakry w szkole Columbine w 1999 roku. Twierdzono tak na podstawie tego, że jeden ze sprawców masowego morderstwa publikował w sieci własne poziomy do pierwszych dwóch odsłon wymienionego cyklu.
17. Anthem
Anthem zapowiadało się na kooperacyjną grę pełną eksploracji nowych terenów wraz z efektownymi walkami. Niestety, gra na premierę była dość zabugowana i jednoczenie zyskała sporo negatywnych recenzji. Deweloperzy z BioWare zobowiązali się naprawić swoją produkcję, jednakże w lutym 2021 roku zdecydowano o porzuceniu wcześniejszych planów. Więcej na ten temat możecie przeczytać w tym miejscu. W tle całego zamieszania w kwestii produkcji tytułu wyszło na jaw, że wielu twórców z wymienionego studia odeszło lub musiało tymczasowo zniknąć ze względu na leczenie, które było wymagane przez ciężkie warunki związane z tworzeniem gry.
16. Super Seducer (seria)
Super Seducer to seria filmów interaktywnych, w których gracz podejmuje decyzje za głównego bohatera – uwodziciela, mającego na celu zaskarbić sobie względy wielu kobiet. W tytule nie brakuje scen +18 z prawdziwymi aktorami, których zabrania obecnie Steam. Wygląda jednak na to, że to właśnie z powodu cyklu Super Seducer aktualny regulamin platformy Valve wygląda tak, jak wygląda. Sprawę szczegółowo opisałem tutaj kilka miesięcy temu.