PS5 Pro wprowadziło PSSR, ale funkcja nie działa dobrze. Niektóre gry mają spore problemy
Chociaż twórcy gier chwalili wprowadzenie funkcji PSSR do PS5 Pro, to jej zaimplementowanie nie jest idealne. Niektóre gry korzystające z dobrodziejstw nowych rozwiązań mają sporo problemów z jego działaniem. Ostatnio okazało się, że te tytuły korzystają… ze starszej wersji oprogramowania. Czy Sony rozwiąże problem swojej najnowszej konsoli?
PSSR z problemami na PS5 Pro. Jedna technologia, różne wcielenia
PSSR to skrót od PlayStation Spectral Super Resolution. Jest to zaawansowana technologia skalowania obrazu oparta na sztucznej inteligencji, która została wprowadzona wraz z konsolą PlayStation 5 Pro. PSSR analizuje obraz w czasie rzeczywistym i wykorzystuje algorytmy uczenia maszynowego, aby zwiększyć jego rozdzielczość i poprawić jakość detali. Dzięki temu nawet starsze gry, które nie zostały zoptymalizowane pod kątem PS5 Pro, mogą wyglądać znacznie lepiej. Technologia pozwala osiągnąć wyższe klatkaż na sekundę (FPS) i płynniejszą rozgrywkę.
Tymczasem okazuje się, że nie wszystkie gry korzystające z PSSR wyglądają i działają lepiej. Sprawę skomentował ostatnio jeden z deweloperów o nicku Koralsky, który odnosił się do miernej jakości gry Jedi: Survivor. Jego zdaniem, różnica w jakości obrazu między różnymi grami jest spowodowana różnymi wersjami używanego upscalera. Wszystko przez silnik. Ta produkcja wykorzystuje Unreal Engine 4 i korzysta z SDK 9, podczas gdy najnowszy wariant upscallera wymaga SDK 10 – lub nowszego.
SDK 10 jest niezbędny do pełnego wykorzystania możliwości PSSR: Deweloperzy gier, aby móc w pełni wykorzystać potencjał technologii PSSR (PlayStation Spectral Super Resolution), muszą zaktualizować swoje gry, korzystając właśnie z SDK 10.
Zobacz też: The Game Awards 2024 – pełna lista nominowanych. Wiemy, kto zawalczy o tytuł Gry Roku
Pewne jest, że poprawki upscallera zostaną wprowadzone i niedługo gracze będą mogli oczekiwać lepszej jakości wykorzystywania go w grach. To nadal znacznie wydajniejsza technologia, niż np. FSR — przede wszystkim gwarantująca lepszą jakość obrazu.
Źródło: wccftech.com