To już niemal monopol – PS5 miażdży w Europie Xboksa, nie dając mu nawet szans

PS5 króluje w Europie i zamiata Xboksa pod dywan. Praktycznie rzeźnia
Newsy PS5 Xbox Series

W zasadzie brzmi to, jak jakaś rzeźnia. PS5 ma tak silną pozycją w Europie, że Xbox może nawet nie podchodzić. Nowe dane pochodzą od Komisji Europejskiej.

Czemu Microsoft ma taki problem z przejęciem Activision Blizzard (choć sytuacja wydaje się coraz lepsza)? Oczywiście przez Sony, bo japońska korporacja nie ustaje, aby organy ds. rynku i monopolu jak choćby amerykańska Federalna Komisja Handlu czy brytyjskie Competition and Markets Authority nie przestawały obawiać się o możliwy monopol i nagłą dominację na rynku Xboksa. Brzmi to jednak kuriozalnie, jeżeli weźmiemy pod uwagę oficjalne statystyki Komisji Europejskiej.

Xbox niedawno sam przyznał, że “przegrał” wojnę konsol i wiele się w tej kwestii nie pomylił. Opublikowano nowe dane, tym razem pochodzące od Komisji Europejskiej. Zbadała ona sytuację rynkową Sony i Microsoftu pod kątem konsol do grania na Starym Kontynencie. Za radą FTC europejski organ nie brał pod uwagę danych dotyczących Nintendo. W sumie nic dziwnego, skoro “Big N” nie jest w tym sporze szczególnie istotne.

Rzeź Xboksa – król jest jeden (i jest nim PS5)

Jednoznacznie więc dowiedzieliśmy się, że i w Europie PS5 rządzi i dzieli. W Europejskim Obszarze Gospodarczym to właśnie ta konsola ma około 80-90% udziału w rynku. Na całym świecie sytuacja jest bardzo podobna, także Sony w żadnym razie nie może obawiać się monopolu konkurencji. W praktyce… niemal samo posiada monopol.

Strona 101 Pokazuje dominację Sony w Europie. Pokazuje również, że wykluczenie Nintendo z rynku było złym posunięciem.

Wreszcie Komisja zauważa, że pozycja rynkowa Sony jest jeszcze bardziej znacząca w dystrybucji gier konsolowych, jeśli weźmie się pod uwagę tylko konkurencję między dwiema ściśle konkurującymi konsolami, Xbox Microsoftu i PlayStation Sony, i wykluczy działalność Nintendo z konkurencyjnego krajobrazu.

Na przykład, biorąc pod uwagę sprzedaż sprzętu konsolowego z wyłączeniem Nintendo, Sony jest wiodącym graczem na całym świecie, a zwłaszcza w EOG, z udziałem odpowiednio ponad 60% i około [80-90] %. Światowy udział Sony w sprzedaży konsol w 2021 r. wyniesie [70-80]% pod względem przychodów, [60-70] % pod względem wolumenu i [60-70] % pod względem zainstalowanej bazy. Udział Sony w Europejskim Obszarze Gospodarczym w 2021 r. jest jeszcze wyższy: [80-90 ]% pod względem przychodów, [70-80]% pod względem wolumenu i [80-90]% pod względem zainstalowanej bazy. Dla porównania udział Microsoftu jest […] mniejszy na podstawie wszystkich wskaźników (wartość, wolumen, zainstalowana baza).

– czytamy na Twitterze Post Up

Trochę szkoda, że w danych nie uwzględniono Nintendo, bo to także gigantyczna korporacja, której Switch jest przebojem niemal wszędzie. Dzięki temu jednak mamy wyraźne dane dotyczące głównych przedmiotów sporu – Microsoftu i Sony.

A Sony dopiero co chwaliło się, że ich PS5 sprzedało się w liczbie 40 mln egzemplarzy, dziękując graczom za wsparcie. Wydaje mi się to dziwne, gdy firma stara się jak może, aby tylko zablokować przejęcie Activision Blizzard rzekomym obawianiem się o nierówną konkurencję.

Artur Łokietek
O autorze

Artur Łokietek

Redaktor
Zamknięty w horrorach lat 80. specjalista od seriali, filmów i wszystkiego, co dziwne i niespotykane, acz niekoniecznie udane. Pała szczególnym uwielbieniem do dobrych RPG-ów i wciągających gier akcji. Ekspert od gier z dobrą fabułą, ale i koneser tych z gorszą. W przeszłości miłośnik PlayStation, obecnie skupiający się przede wszystkim na PC i relaksie przy Switchu.
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie