Darek Madejski

Wychowany na Amidze i pierwszej odsłonie PlayStation. Do dziś często sięga po hity z lat 90.

0 komentarzy

Patch do Rainbow Six Siege – Ubisoft ujawnia nadchodzące zmiany

Rainbow Six Siege wciąż jest poprawiane przez dewelopera, który opisał w szczegółach, nad czym obecnie pracuje. Poprawki dotyczą balansu operatorów.

Ubisoft zaznacza, że przedstawione poniżej zmiany w Rainbow Six Siege zostaną wprowadzone po analizie danych i uwag graczy związanych z nowymi operatorami oraz porównaniu ich ze zmianami wprowadzonymi w poprzednim sezonie.

Patch do Rainbow Six Siege – nadchodzące zmiany

FINKA

 • Skrócimy czas korzystania z unikatowej zdolności z 20 do 10 sekund
 • Granaty błyskowe zostaną zastąpione granatami odłamkowymi
 • Zmniejszymy modyfikator uszkodzeń zadawanych Fince przez minę gazową Smoke’a
 • Modyfikator użycia celownika w przypływie adrenaliny zmniejszymy z -50% do -25%

Staramy się osiągnąć dwie rzeczy: chcemy, by Finka była częściej wybierana, ale też trochę słabsza. Wygląda to na sprzeczność, ale niesie nam wyjątkową okazję dokonania pewnych ulepszeń i poprawek.

Według nas duża część jej siły pochodzi z premii do zdrowia, która może mieć niemały wpływ na rozgrywkę z punktu widzenia gracza. Trwające 20 sekund doładowanie punktów zdrowia jest bardzo skuteczne. Zmniejszając czas trwania jego efektów do 10 sekund, staramy się zwiększyć poziom trudności w wybieraniu przez graczy odpowiedniego momentu do użycia tego efektu.

Finka dostanie też granaty odłamkowe, aby zwiększyć atrakcyjność jej wykorzystania w walce, jednocześnie nie zwiększając zbyt bardzo jej mocy.

Finka jest obecnie rzadko wybierana w meczach Pro League. Jedną z przyczyn jest fakt, że mina gazowa Smoke’a zadaje podwójne uszkodzenia postaciom pod wpływem adrenaliny. Zmniejszymy modyfikator, więc efekt ten nadal będzie działać, lecz z mniejszą siłą.

IQ

 • Granaty odłamkowe zastąpimy minami kierunkowymi
 • Zredukujemy zasięg wykrywania elektroniki z 20 do 15 metrów

IQ jest obecnie zbyt silna, biorąc pod uwagę jej zdolności zabijania w połączeniu z przydatnością używanego przez nią gadżetu. Jako Operator o szybkości 3 z mocną bronią jest bardzo efektywna w zabijaniu wrogów. Zauważyliśmy, że czasami jest wybierana w Pro League, mimo że Valkyrie i Echo są zablokowani, co skłoniło nas do wniosku, że jest zbyt dobrą opcją na wiele różnych sytuacji.

W przeszłości, gdy jej gadżet był mniej użyteczny, daliśmy jej granaty odłamkowe. Wzrost popularności wykrywalnych gadżetów zwiększał z czasem siłę IQ, więc musieliśmy wprowadzić drobne korekty.

W przyszłości dokonamy dalej idących zmian postaci IQ, ale już teraz chcieliśmy wprowadzić pewne poprawki, aby zwiększyć atrakcyjność, a zarazem częstotliwość wybierania i różnorodność innych operatorów wykorzystywanych w Pro League.

BLACKBEARD

 • Zwiększymy obrażenia zadawane przez karabin MK17 z 42 do 49
 • Zmniejszymy obrażenia zadawane przez karabin SR-25 z 72 do 61
 • Zmniejszymy wytrzymałość tarczy bojowej z 60 do 50 punktów
 • Zmniejszymy o 30% spowolnienie poruszania się podczas używania tarczy (Blackbeard będzie poruszał się z nią szybciej)

Blackbeard jest dobrze zbalansowany, jeśli chodzi o jego siłę, więc nie zamierzamy go wzmacniać. Chcemy natomiast, aby był atrakcyjniejszą postacią do wyboru w grze, stąd wprowadzamy powyższe zmiany. Zauważyliśmy też, że gracze preferują karabin SR-25, więc chcemy trochę utrudnić wybór pomiędzy SR-25 a MK17.

GLAZ

 • Zmniejszymy obrażenia powodowane przez karabin snajperski OTS-03 z 85 do 71

Glaz jest silną postacią w każdej sytuacji i według wskaźnika wyboru (rozumianego jako stosunek częstotliwości wybierania względem banowania) jest zbyt mocny na rozgrywki Pro League. Postanowiliśmy więc zmniejszyć jego siłę rażenia, aby była bardziej odpowiednia.

TWITCH

 • Zmniejszymy obrażenia powodowane przez karabin FAMAS z 40 do 37

Twitch jest obecnie wybierana w około 60% gier rankingowych. Podobnie jak w przypadku Ash, jest to więcej niż byśmy chcieli. Postanowiliśmy zredukować częstotliwość jej wybierania, aby dać szansę innym Operatorom, ale nie chcemy też jej osłabiać ani odbierać przyjemności z gry tą postacią. Dlatego też planujemy dokonać bardzo drobne zmiany w celu zachęcenia graczy do wypróbowania innych Operatorów oraz aby grało się nimi równie przyjemnie, jak Twitch i Ash.

JACKAL

 • Zwiększymy dystans wykrywania kroków z 5 do 8 metrów

Obecnie ma on dość niski wskaźnik wyboru i jest trochę słaby. Chcemy poprawić komfort gracza podczas gry Jackalem oraz zmniejszyć ryzyko związane ze skanowaniem kroków przeciwnika.

FROST

 • Zwiększymy liczbę obrażeń zadawanych przez pistolet maszynowy SMG z 43 do 45.
 • Zwiększymy liczbę obrażeń zadawanych przez strzelbę Super 90 z 32 do 35.

Frost jest obecnie bardzo słaba. Pragniemy więc zwiększyć jej siłę, jak również przyjemność z grania tą postacią. Jej pistolet maszynowy SMG sprawia trochę kłopotów w czasie gry, dlatego chcemy nagrodzić graczy, którzy nauczyli się nim dobrze posługiwać. Zwiększamy także trochę moc jej strzelby, ale bez obaw: nie będzie tak samo, jak w czasie operacji Black Ice.

Prawdopodobnie będziemy musieli spędzić więcej czasu nad zbalansowaniem tej postaci, aby była rozsądnym wyborem w porównaniu z innymi Operatorami, ale jest to zadanie na dalszą przyszłość.

DOKKAEBI

 • Miny kierunkowe zastąpimy granatami błyskowymi

Dokkaebi nadal będzie mogła używać granatów dymnych, jednakże gdy oprócz nich miała do dyspozycji także miny kierunkowe, była zbyt silna i zbyt łatwo adaptowała się do różnorodnych sytuacji. W operacji Para Bellum stała się nadzwyczaj mocna ze względu na Maestro oraz dodatkowe kamery, do których mieli dostęp Obrońcy.

DRUT KOLCZASTY

 • Efekt spowolnienia zwiększony z 45% do 50%

Chcemy, aby drut kolczasty działał bardziej realistycznie w różnych sytuacjach. Pragniemy też, aby dzięki bardziej efektywnemu jego wykorzystaniu strona broniąca się miała trochę więcej swobody. Nadal do jego zniszczenia będą potrzebne dwa trafienia.

STAN OBECNY

ALIBI

Alibi wydaje się dość mocna w grach rankingowych, jednakże w pierwszych kilku tygodniach rozgrywek Pro League była rzadko wybierana. Potrzebujemy więcej czasu i danych, aby zdiagnozować, dlaczego tak jest i jakich zmian w jej postaci możemy dokonać.

MAESTRO

Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, jak Maestro spisuje się zarówno w grach rankingowych, jak i w rozgrywkach profesjonalnych. Możliwe, że jest nawet trochę zbyt mocny, jak na Pro League, ale jest jeszcze zbyt wcześnie, aby stwierdzić to z pewnością. Do tego będzie nam potrzeba więcej czasu i danych.

ASH, TWITCH, JAGER, BANDIT

Ta czwórka Operatorów plasuje się wysoko w rankingu wybieralności, ale ich siła jest zbalansowana. Może tylko Ash jest trochę zbyt silna, ale też nieprzesadnie.

Doświadczenia z ostatnich kilku miesięcy nauczyły nas, żeby przed wprowadzeniem drastycznych zmian zawsze się dobrze zastanowić. Nie chcielibyśmy, aby duża różnorodność postaci zabiła grywalność, dlatego też skupimy się na zapewnieniu komfortu i przyjemności grania innymi Operatorami na równi z tymi czterema.

FROST I KAPKAN

W trakcie ostatnich aktualizacji zauważyliśmy, że delta wygranych Kapkana i Frosta nieustannie się waha w podobny sposób, jakby grali w parze. Jest to zrozumiałe ze względu na ich podobny styl gry, ale nie jesteśmy jeszcze pewni powodu, dla którego ostatnio zanotowali tak drastyczny spadek wygranych. Przyjrzymy się tej sprawie bliżej, aby wyciągnąć wnioski.

CASTLE

Zamierzamy wprowadzić daleko idące zmiany do postaci Castle’a, ale nie znamy jeszcze przybliżonej daty. Mamy pewne pomysły, lecz muszą one na razie poczekać, ponieważ nie wiemy jeszcze, kiedy rozpoczniemy te prace.

Źródło: Ubisoft

Rejestracja konta

Dołącz do grona użytkowników Planety Gracza

Chcesz brać udział w konkursach, wygrywać nagrody i wiedzieć o najnowszych premierach jako pierwszy? Zarejestruj się i dołącz do naszej społecznośći.
Rejestrując się, akceptujesz regulamin naszego serwisu

Masz już konto? Zaloguj się

2.8
Rated 2.8 out of 5
2.8 out of 5 stars (based on 72 reviews)
Excellent40%
Very good4%
Average2%
Poor1%
Terrible53%