Będzie Obcy: Izolacja 2? Twórcy mają skupić się na tym, co idzie im najlepiej

Obcy: Izolacja 2 powstaje? Twórcy skupiają się na tym, co idzie im dobrze
Newsy PC PS5 Xbox Series

Jakiś czas temu SEGA oficjalnie anulowała swoją potencjalnie najdroższą w historii grę, czyli Hyenas. Rodzi to nadzieje na Obcy: Izolacja 2.

Doświadczone Creative Assembly chyba nie radziło sobie z ideą gier-usług i skupianiu się na multiplayerowym shooterze Hyenas. Gra została nagle anulowana przez firmę-matkę SEGĘ, bo najwyraźniej nie było dla niej po prostu rynku. Nic dziwnego – tego typu FPS-y dominują na rynku. Próba przebicia się nawet przez wielką i doświadczoną korporację (patrz: Ubisoft) może okazać się karkołomnym zadaniem.

Nic więc dziwnego, że podczas prezentacji wyników finansowych z tego miesiąca prezes i dyrektor generalny grupy Sega Sammy Holdings, Haruki Satomi, stwierdził, że twórcy poświęcali wiele lat pracy na rozwijanie gry w gatunku, w którym nie czuli się swobodnie. Zasugerował tym samym, że Creative Assembly skupi się na tym, co idzie im najlepiej.

Każde studio ma swoje mocne i słabe strony, ale sprzyjające wiatry we wczesnym okresie COVID-19, w połączeniu z dobrymi wynikami każdego tytułu, skłoniły nas do przyjęcia strategii przyspieszenia, nawet w obszarach, w których studia te nie próbowały jeszcze dalszego wzrostu. Jednak niektóre studia poradziły sobie dobrze, a inne nie, więc postanowiliśmy ponownie skupić się na mocnych stronach każdego z nich.

– powiedział prezes SEGA

Obcy: Izolacja 2 albo… RTS-y

Brzmi to dobrze, szczególnie dla fanów Obcy: Izolacja, których jest bez liku. Wielu z nich ma nadzieje na powstanie sequela. Mówimy o jednym z najlepszych horrorów science-fiction wszech czasów, a zarazem bodaj najlepszej gry z Ksenomorfem w roli głównej. Podobno taki projekt powstaje, ale nie mamy na to żadnych dowodów, prócz internetowych spekulacji. Później jednak Haruki Satomi wyjaśnił, że w przypadku Creative Assembly chodzi mu nie o Obcego, a o… gry strategiczne.

Mówiąc prościej, Creative Assembly było dobre w grach offline z gatunku RTS, ale podjęło wyzwanie stworzenia Hyenas, gry online z gatunku FPS. Jednakże, chociaż sama gra była dobra, zdecydowaliśmy się anulować rozwój Hyenas, ponieważ nie sądziliśmy, że osiągnie jakość, która zadowoli naszych użytkowników, gdy zastanowimy się, czy naprawdę moglibyśmy obsługiwać ją jako konkurencyjną grę online przez długi czas.

– dodał CEO firmy

Później w trakcie panelu Q&A stwierdził, że „zamierzamy zoptymalizować przepływ pracy i skoncentrować ich zasoby na rozwoju ich specjalistycznych gatunków”. Creative Assembly przede wszystkim kojarzone jest jednak z RTS-ami. To dzięki nim dostaliśmy takie pozycje jak cała seria Total War czy Halo Wars 2. W ich dorobku jest jednak wiele innych gatunków (w tym horror, gry akcji, hack’n’slashe). Dziwne, że prezes SEGA wspomina o tym, co potrafią robić najlepiej. W końcu wiele razy pokazali, że potrafią swobodnie poruszać się w wielu gatunkach.

Nie wiemy jednak, czy w kwestii „specjalistycznych gatunków” chodzi tylko o RTS-y, czy może jednak SEGA wie, jak bardzo gracze uwielbiają growego Obcego? Dopiero czas pokaże, a my możemy tylko zaciskać kciuki. Na marginesie zaznaczę, że inne studio czuwa nad horrorem w tym uniwersum.

Artur Łokietek
O autorze

Artur Łokietek

Redaktor
Zamknięty w horrorach lat 80. specjalista od seriali, filmów i wszystkiego, co dziwne i niespotykane, acz niekoniecznie udane. Pała szczególnym uwielbieniem do dobrych RPG-ów i wciągających gier akcji. Ekspert od gier z dobrą fabułą, ale i koneser tych z gorszą. W przeszłości miłośnik PlayStation, obecnie skupiający się przede wszystkim na PC i relaksie przy Switchu.
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie