GTA VI dostało ocenę wiekową? Oto jak strollować czołowe serwisy gamingowe

GTA VI zostało wewnętrznie przesunięte - twierdzi Take-Two
Newsy PC PS5 Xbox Series

GTA VI miało dostać w Australii ocenę wiekową 15+. GTA V dostało kiedyś 18+. Już samo to powinno zastanawiać, nie mówiąc o innych rzeczach.

Ostatnio kolejna fala fejk newsów związanych z GTA VI przelała się przez internet – od Twittera po czołowe serwisy gamingowe. Wszystko zaczęło się od przekrętu, którego ktoś dokonał. Potem sprawę chwycił jeden serwis z grami, potem użytkownicy Twittera, a następnie… sami rozumiecie. Szkoda tylko, że informacja jakoby gra dostała rating wiekowy w Australii nie jest absolutnie prawdziwa.

Nie, to nie jest prawdziwa kategoria wiekowa GTA VI

Po pierwsze – to zdecydowanie za wcześnie, aby gra mogła być oceniona. Wedle ustaleń internautów, pokaz faktycznie może nadejść już w tym miesiącu. Tyle że samo Take-Two przewiduje, iż gra zadebiutuje w okolicach 2025 roku. Przed deweloperami jeszcze sporo roboty, a wiele rzeczy może faktycznie się zmienić. To wszystko wpływa na kategorię wiekową, więc nie ma szans na to, aby prawdziwa kategoria pojawiła się tak wcześnie.

Po drugie – sama kategoria. No niestety, gra miała otrzymać kategorię MA15+, czyli… dość mało jak na GTA. Red Dead Redemption 2 ma taki rating, ale tytuł pod względem treści, choć podobny, różni się od sposobu, w jaki współczesną kulturę ukazuje seria GTA. GTA VI z pewnością będzie produkcją dla dojrzałego odbiorcy. GTA V dostało w Australii kategorię R18+, więc czemu “szóstka” miałaby być delikatniejsza?

O fejkowym potencjalne tego newsa donosi również GTANet na Twitterze.

Ocena “GTA VI”, która krąży, jest fałszywa. Istnieją inne fałszywe wpisy w Australijskiej Radzie Klasyfikacyjnej, takie jak wpis firmy o nazwie “RainReach”. Jest sporo ukrytych spacji w nazwie, jak i wydawcy, które nie istnieje w legalnych wpisach. Legalny wpis dotyczący Red Dead Redemption 2, wśród innych gier Rockstar, zawiera znacznie więcej informacji i nie ma bardzo oczywistych spacji, co sprawia, że wygląda znacznie bardziej rzeczywiście. Dodatkowo – prawdziwe wpisy nie używają etykiety “Firma produkcyjna”, ale “Autor i Wydawca”.

informuje GTANet

No i chyba najbardziej oczywista sugestia, wśród wszystkich – ocena w internecie miała zostać nadana 2 kwietnia 2023 roku. Dzień po Prima Aprilis. No, błagam.

Nie ufajcie wszystkiemu

Na marginesie wspomnę tylko o tego typu “przeciekach” – to już druga fałszywa informacja związana z Rockstar Games, która w ostatnim czasie zdobyła nagłówki serwisów gamingowych. U nas, jasne, znajdziecie mnóstwo spekulacji, danych z kopania “wyciekłych” plików gry, a także i domysły graczy czy… wróżenie z Księżyca (w żartobliwym tonie, rzecz jasna). To wszystko jest jednak stosownie oznaczone, aby każdy wiedział, że należy z naturalnego rozsądku powątpiewać w te informacje. Niestety, często w sieci da się znaleźć tego typu informacje, które są traktowane jako pewnik.

Artur Łokietek
O autorze

Artur Łokietek

Redaktor
Zamknięty w horrorach lat 80. specjalista od seriali, filmów i wszystkiego, co dziwne i niespotykane, acz niekoniecznie udane. Pała szczególnym uwielbieniem do dobrych RPG-ów i wciągających gier akcji. Ekspert od gier z dobrą fabułą, ale i koneser tych z gorszą. W przeszłości miłośnik PlayStation, obecnie skupiający się przede wszystkim na PC i relaksie przy Switchu.
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie