Serial Citadel z Richardem Maddenem przypadkiem stał się drugą najdroższą produkcją Amazonu
Serial Citadel tworzony przez braci Russo nieco przypadkiem stał się jedną z najdroższych produkcji Amazon Prime Video.
Tytuł z doskonałą obsadą, której przewodzili Richard Madden i Priyanka Chopra Jonas miał być jednym z najważniejszych projektów platformy streamingowej. Całość zapewne zapisze się jeszcze w historii Amazonu, choć jak na razie uwagę przyciągają przede wszystkim problemy, jakie producenci mają z serialem. Portal The Hollywood Reporter podaje, że budżet produkcji rozrósł się już do ponad 200 mln dolarów. Taka kwota plasuje całość na drugim miejscu pod kątem najdroższych seriali Amazon Prime Video – tuż po debiutujących dziś w serwisie Pierścieniach władzy.
Pierwotnie serial Citadel miał kosztować znacznie mniej. Z analizy portalu wynika, że za zwiększenie budżetu odpowiada kombinacja kilku czynników. Jednym z nich jest niestety mieszająca w planach wielu twórców pandemia COVID-19; ze względu na koronawirusa musiano już przedłużyć szereg innych produkcji, co oczywiście wpłynęło na ich budżet. Duże znaczenie miały również różnice w wizji artystycznej poszczególnych członków ekipy. Jako że włodarzom Amazonu nie spodobał się nakręcony materiał, interweniowali bracia Russo pracujący wówczas nad Gray Manem. Sytuacja zrodziła konflikt, w wyniku którego zwolniono showrunnera Josha Appelbauma. W efekcie stojąca po jego stronie część ekipy zrezygnowała z pracy nad projektem; wśród nich był m.in. reżyser pięciu odcinków Brian Kirk.
Sytuacja sprawiła, że serial, który pochłonął już 160 mln dolarów, został skazany na serię dokrętek. Te miały kosztować 75 mln dolarów. Całość stanowi więc “zaledwie” połowę budżetu przeznaczonego na Władcę pierścieni: Pierścienie władzy – wynoszącego ponoć nawet 465 mln dolarów – lecz i tak jest kwotą zaporową w kategorii seriali. Łączna suma umieściła więc siedmioodcinkową produkcję na drugim miejscu wśród rekordzistów budżetowych.
Na temat fabuły Citadel nie wiadomo zbyt wiele. Serial ma być produkcją szpiegowską, a bohaterami – szpiedzy pochodzący z różnych krajów. Docelowo całość mogłaby także rozwinąć się dzięki serii spin-offów osadzonych właśnie w tych państwach.