Wspólna gra w sieci na PS4 i Xbox One? Sony komentuje sprawę

Sądzicie, że takie rozgrywki staną się niedługo rzeczywistością?

Cross-play między konsolami jest z pewnością jedną z funkcji, którą wielu graczy przyjęłoby z otwartymi ramionami. Temat zapoczątkował Microsoft przedstawiając w marcu Cross-Network Play. Sprowadza się to do tego, że posiadacze blaszaków oraz Xboksa One będą mogli zagrać wspólnie w wybrane, na razie pomniejsze produkcje. Gigant z Redmond zaprasza do rozmowy na ten temat konkurencję, czyli Sony, lecz jak na razie japońska korporacja wydaje się omijać ten temat szerokim łukiem.

Póki co gotowość do wspólnej rozgrywki pomiędzy PS4 i Xboksem One zadeklarowało studio Psyonix ze swoim Rocket League. Ostatnie dni przyniosły jednak wiadomość również z naszego podwórka – CD Projekt RED też ma gotową technologię, która pozwoliłaby na konsolowy cross-play w przypadku GWINT: Wiedźmińska Gra Karciana. Wystarczy jedynie, że Sony da zielone światło.

No właśnie, co na to Sony? Jim Ryan w rozmowie z serwisem IGN starał się odpowiedzieć na to pytanie, choć jak możecie przeczytać poniżej, strasznie błądził wokół tematu. – Było o tym trochę szumu ostatnio, pojawiły się pewne wypowiedzi podczas targów E3, ale nasze stanowisko zawsze było takie, że jesteśmy na to otwarci. To jest coś, co robimy od wielu lat i zaczęło się od sieciowej inicjatywy na PlayStation 2. Istnieje wiele przypadków na PS3: kiedy GTA V przeniosło się z last-gena na PS4, mogliśmy wykorzystać zapis gry między platformami. Widzimy to również w Final Fantasy. Jesteśmy na to całkowicie otwarci. To naprawdę zależy od dewelopera i wydawcy konkretnej gry. Mogą oni przyjść i porozmawiać z nami. Jesteśmy na takie dyskusje gotowi – zaznacza Ryan.

Jak zatem widzicie, zamiast odpowiadać wprost i mówić o wspólnym graniu pomiędzy PS4 i Xbox One, przedstawiciel Sony odnosi się do możliwości cross-play w ramach rodziny PlayStation. Mamy jednak nadzieję, że ostatnia część wypowiedzi dotycząca chęci podjęcia rozmów dotyczy interesującej nas kwestii i liczymy na to, że Sony podejmie inicjatywę.

CD Projekt gotowy, by GWINT umożliwiał wspólną rozgrywkę na PS4 i Xbox One

GWINT: Wiedźmińska Gra Karciana zostanie wydany na PC oraz konsolach PlayStation 4 i Xbox One. Marcin Iwiński, czyli szef CD Projekt, bardzo chciałby, by karcianka umożliwiała wspólną grę na wszystkich platformach i jeśli chodzi o blaszaki oraz Xboksa One, nie powinno być z tym najmniejszego problemu. Lecz czy do cross-play dołączy PlayStation 4? Tego niestety jeszcze nie wiadomo.

Marcin Iwiński przyznał w oświadczeniu dla serwisu IGN, że jest zainteresowany wspólną rozgrywką na PS4oraz Xboksie One i podobnie jak twórcy gry Rocket League, czeka jedynie na zielone światło od Sony.

Trzymam kciuki za Rocket League, które toruje drogę na tym polu. Nasz GWINT: Wiedźmińska Gra Karciana pojawi się w wersji beta jeszcze w tym roku na PC oraz Xbox One i Microsoft potwierdził już możliwość zastosowania funkcji cross-play w Gwincie nie tylko na tych dwóch platformach, lecz również na innych konsolach, jeśli ich producenci zdecydują się z takiej opcji skorzystać. Mamy gotowe rozwiązania w tej kwestii dla PS4 i bardzo byśmy chcieli dodać konsolę Sony do cross-play kiedy tylko wystartuje otwarta beta naszej karcianki. Jedyne czego potrzebujemy, to zielone światło od Sony – zaznacza szef CD Projekt na łamach IGN.

Iwiński zachęca również innych deweloperów, by również okazali wsparcie dla idei wspólnych rozgrywek pomiędzy konsolami a PC. – Chodzi przecież o graczy, czyż nie? – zakończył szef CD Projekt odnosząc się do znanego hasła Sony: This is for the Players.

Rocket League walczy o cross-play

Studio Psyonix stwierdziło ostatnio na łamach IGN, że nawet dzisiaj mogłoby uruchomić opcję, pozwalającą na wspólną rozgrywkę pomiędzy platformami PlayStation 4 i Xbox One. Wiceprezes Psyonix – Jeremy Dunham – podkreśla, że taki tryb wspólnej zabawy jest już przygotowany i możliwy do wdrożenia w zaledwie kilka godzin. W takim razie co stoi na przeszkodzie? – Czekamy obecnie jedynie na zielone światło ze strony Sony i jeśli je dostaniemy, będziemy mogli wprowadzić rozgrywki między konsolami w mniej niż jeden dzień roboczy. Wystarczy dosłownie kilka godzin, by opcja została włączona na całym świecie. Tak naprawdę wystarczy jedynie zgoda Sony – zaznacza Dunham.

Wiceprezes Psyonix zdaje sobie jednak sprawę, że na decyzję przyjdzie mu jeszcze trochę poczekać: Sony jest naprawdę ogromną firmą i trochę czasu musi po prostu zająć sprawdzenie, jakie przeszkody mogą się pojawić na tej drodze.

Przypominamy, że inicjatywa wspólnego grania została podjęta przez studio Psyonix oraz Microsoft w połowie marca tego roku. Gigant z Redmond przedstawił wówczas Cross-Network Play. Sprowadza się to do tego, że posiadacze blaszaków oraz XOne będą mogli zagrać wspólnie w wybrane, na razie pomniejsze produkcje. Jedną z pierwszych gier, wspierających taką cross-sieciową zabawę, będzie właśnie Rocket League.

Darek Madejski

Darek Madejski

Wychowany na Amidze i pierwszej odsłonie PlayStation. Do dziś często sięga po hity z lat 90.

116 Shares
Share116
+1
Tweet