Gry na PlayStation 4 popularniejsze od Xbox Series X? Zaskakujące dane

Gry na PlayStation
Newsy PC PS4 PS5 Xbox Series Xbox Series S XOne

Jak wyglądała sprzedaż gier w 2023 roku na rynku europejskim? Nie obyło się bez zaskoczeń. Najnowszy raport opublikowany przez Games Industry.biz wykazały kilka interesujących faktów. Jednym z nich jest to, że gry na PlayStation 4 sprzedawały się lepiej, niż na Xbox Series X. Jak to możliwe, że starszy sprzęt pokonał w tym wypadku konsolę nowej generacji?

Gry na PlayStation 4 nadal popularne

Rok 2023 obfitował w masę świetnych gier. Interesujące produkcje ukazywały się na wszystkich platformach, od PC, przez konsole najnowszej generacji, na Nintendo Switch kończąc. Gdzie gry sprzedawały się najlepiej? Odpowiedzi na to pytanie udzieli nam raport, który został ostatnio opublikowany przez serwis zajmujący się badaniem rynku.

Dzięki temu wiemy, że najpopularniejszą platformą do grania w Europie (biorąc pod uwagę liczbę sprzedanych gier), jest PC. Komputery wygrały w tym wypadku z PlayStation 5, które znalazło się na drugim miejscu i Nintendo Switch. No dobra, tak wygląda podium — a gdzie konsole Microsoftu? Tu was zaskoczę, albowiem nie znalazły się one nawet na czwartym miejscu. Poza podium wylądowało PlayStation 4, a dopiero potem swoje miejsce znalazł Xbox Series X|S. Tak, dobrze zrozumieliście — gry na PlayStation 4 sprzedawały się lepiej, niż na Xboksach nowej generacji. Jak to możliwe?

To najpewniej „zasługa” abonamentu Xbox Game Pass, gdyż gry pobierane w ramach subskrypcji nie są oczywiście zaliczane do liczby sprzedanych sztuk. Z drugiej strony mamy PS4, które nadal otrzymuje nowe tytuły, a 2023 rok nie był w tym wypadku wyjątkiem. W ciągu ostatnich 12 miesięcy na starszą konsolę Sony ukazały się m.in. Persona 4 Golden, remaster Red Dead Redemption czy Ghost Trick: Phantom Detective.

Dane raportu ujawniły też najlepiej sprzedające się gry 2023 roku w Europie. Ranking nie jest raczej zaskakujący:

  1. EA Sports FC 24
  2. Hogwarts Legacy
  3. FIFA 23
  4. Call of Duty: Modern Warfare 3
  5. Grand Theft Auto 5
  6. Diablo 4
  7. The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom
  8. Red Dead Redemption 2
  9. Super Mario Bros Wonder
  10. Spider-Man 2

Jak widać, na liście zabrakło takich tytułów, jak Starfield czy Forza Motorsport lub Lies of P — znajdziemy je za to w abonamencie Xbox Game Pass.

Dawid Szafraniak
O autorze

Dawid Szafraniak

Redaktor
Pierwsze growe szlify zbierał jeszcze w erze PS1, aby później zapoznawać się z kolejnymi wcieleniami japońskiej konsoli, skosztować Xboksa i Switcha. Ostatecznie najbardziej lubi PC, a ostatnio nawet i granie w chmurze. Królują u niego FPS-y, gry akcji nieczęsto górujące nad filmami i tytuły wyścigowe, które podobno #nikogo. Święta Trójca gamingu? Pierwsze Modern Warfare, seria Mass Effect i Uncharted. Bez tego nic nie miałoby sensu. Poza grami lubi planować kolejne podróże i chwytać za aparat fotograficzny podczas meczów piłki nożnej.
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie