Sony ukarane. Wielomilionowa grzywna za sprzedaż padów do PS4

Sony szykuje przejęcie o skali Activision Blizzard. Chce odpowiedzieć
Newsy PS4

Sony będzie musiało zapłacić aż 13,5 miliona euro grzywny. Wszystko za sprawą decyzji Autorité de la Concurrence, czyli francuskiego urzędu antymonopolowego. Firma została uznana winnej prowadzenia nieuczciwych praktyk zwalczania konkurencji w kontekście sprzedaży kontrolerów do konsoli PlayStation 4.

Sony zapłaci sporą karę

Japońska firma została uznana winnej prowadzenia praktyk szkodzących uczciwej konkurencji na rynku kontrolerów do konsol PlayStation 4. Taką decyzję wydał francuski organ zajmujący się praktykami monopolistycznymi na rynku, nakładając na Sony karę w wysokości 13,5 miliona euro. Wobec przedsiębiorstwa wystosowano dwa główne zarzuty. W jaki sposób firma łamała zasady uczciwej gry na rynku? To was zaskoczy.

Pierwszym i najważniejszym zarzutem są wprowadzone w 2015 roku specjalne zabezpieczenia, mające chronić sprzęt do konsoli PS4 przed podrabianiem. Przynajmniej w teorii rozwiązanie te było jak najbardziej słuszne, gdyż miało na celu ochronę np. kontrolerów i innych urządzeń przed nielegalnym kopiowaniem i sprzedażą. Efekt okazał się jednak inny, bo po wprowadzeniu zmian urządzenia firm trzecich przestały działać tak, jak powinny.

W związku z tym jak najbardziej legalne kontrolery (niefirmowane jednak logotypem Sony) cierpiały z powodu m.in. rozłączania się podczas aktualizacji systemu konsoli. To jednak nie koniec, bo Autorité de la Concurrence wymieniło również drugi powód nałożenia kary. Zdaniem francuskiego organu, konkurencyjnym firmom utrudniano przyłączanie się do programu licencyjnego PlayStation. Firma miała stosować kryteria uznaniowe, nie przekazując szczegółowych informacji firmom zainteresowanym przyłączeniem.

Można uznać, że zestaw tych praktyk skutecznie utrudniał innym producentom tworzenie kompatybilnych akcesoriów do PlayStation 4. To zmuszało ich do zostawienia rynku dla Sony, co zostało uznane za praktykę monopolistyczną. Na razie japońska firma nie odniosła się do sprawy i nałożonej kary. Możemy spodziewać się stosownego komunikatu w niedalekiej przyszłości.

Czy waszym zdaniem kara, jak i zarzuty są słuszne? Wydaje się, że Sony mocno przesadziło ze swoją strategią, choć ciekawe, jak wyglądać będą próby wyjaśnienia sprawy.

Dawid Szafraniak
O autorze

Dawid Szafraniak

Redaktor
Pierwsze growe szlify zbierał jeszcze w erze PS1, aby później zapoznawać się z kolejnymi wcieleniami japońskiej konsoli, skosztować Xboksa i Switcha. Ostatecznie najbardziej lubi PC, a ostatnio nawet i granie w chmurze. Królują u niego FPS-y, gry akcji nieczęsto górujące nad filmami i tytuły wyścigowe, które podobno #nikogo. Święta Trójca gamingu? Pierwsze Modern Warfare, seria Mass Effect i Uncharted. Bez tego nic nie miałoby sensu. Poza grami lubi planować kolejne podróże i chwytać za aparat fotograficzny podczas meczów piłki nożnej.
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie