TOP 10 gier z dinozaurami. W tych tytułach poczujecie klimat Parku Jurajskiego

top-10-gier-z-dinozaurami
PG Exclusive Publicystyka

Spośród setek produkcji wybrałem najlepsze, w których prehistoryczne gady grają pierwsze skrzypce. Oto moje TOP 10 gry z dinozaurami.

Nie wiem jak Wy, ale patrzę na zapowiedzi The Lost Wild i Jurassic Park: Survival z wywieszonym jęzorem. Może jest jeszcze szansa na to, że moda na dinozaury powróci i zmiecie pod dywan eksploatowane do granic możliwości zombie. Kto wie… Tymczasem fani prehistorycznych światów mają do wyboru inne sposoby na to, by kultywować swoje hobby w grach. Walka na śmierć i życie, fabularne dreszczowce, biznes budowany na plecach zauropodów lub teropodów – co tylko chcecie. Najlepsze propozycje znajdziecie poniżej, w TOP 10 gier z dinozaurami.

Spis treści:

  1. Ark Survival: Evolved
  2. LEGO Jurassic World
  3. Dino Crisis 2
  4. Peter Jackson’s King Kong
  5. Jurassic World Evolution 2
  6. Second Extinction
  7. Jurassic Park: The Game
  8. Turok Remastered
  9. Dinosaur Fossil Hunter
  10. The Isle

1. Ark Survival: Evolved

Na początek propozycja dla specjalistów od gier MMO. Ark Survival: Evolved hołduje zasadzie symulacyjnego trybu gry, a to oznacza dużą swobodę w kontekście przetrwania, co w tym przypadku stanowi rdzeń zabawy. Otóż mamy starać się utrzymać przy życiu jak najdłużej, bacząc na niebezpieczeństwa ze strony dinozaurów jak i innych graczy. Jak przystało na grę sieciową, dużą rolę odgrywa zbieranie surowców, rozwijanie własnego schronienia i polowanie na przerośnięte gady. Ciekawym pomysłem, który wpływa na system eksploracji świata i walki jest możliwość dosiadania dinozaurów – choć jest to umiejętność nabywana wraz z punktami doświadczenia.

2. LEGO Jurassic World

Przeważająca część tytułów z listy TOP 10 gry z dinozaurami nie jest przeznaczona dla młodych graczy. Widok zjadanych ludzi lub brutalna walka o życie z automatu ograniczają uniwersalność gier, a przez to trudniej twórcom dotrzeć do wszystkich. Na szczęście mamy Lego Jurassic World, który usuwa rzeczy “problematyczne” i zostawia esencję przygody z prehistorią na wierzchu. Jest to format humorystyczny i kolorowy, ale zarazem wciągający, bowiem odwołuje się do licencji filmowej i wydarzeń znanych z dzieł Stevena Spielberga i nowszej odsłony.

3. Dino Crisis 2

Wielu z graczy utożsamia Capcom wyłącznie z serią Resident Evil. Nie powinniśmy jednak zapominać o ich równie udanej marce jaką niegdyś było Dino Crisis. Wspominam o niej w czasie przeszłym, gdyż nie jest dostępna na współczesną generację konsol i w dystrybucji PC. A jest to duża strata dla osób miłujących gatunek survival-horror i dinozaury, To właśnie dwunożne i czteronożne bestie są tu wrogiem nr jeden, czyhającym na nasze życie. Rozgrywkę przygotowano z pomocą wzoru z RE, niejako odzwierciadla niemal wszystkie stare pomysły z pierwszych odsłon Resident Evil – statyczna kamera, zarzadzanie ekwipunkiem, klimat zaszczucia są identyczne. Różnica polega na tym, że miejsce zombie przejmują prehistoryczne bestie.

4. Peter Jackson’s King Kong

W tytule dużo miejsca zajmuje King Kong, ale w tle jest od groma dinozaurów. Filmowe dzieło Petera Jacksona to epicka podróż na Wyspę Czaszek, gdzie pogoń za nieznanym światem szybko zamienia się w walkę o przetrwanie. W podobnym tonie marka została przełożona na realia gry, choć tutaj historię poznajemy z dwóch perspektyw o różnym stylu rozgrywki. W butach Jacka Driscolla robimy użytek z broni palnej i miotanej, mając przed celownikiem raptory, tyranozaury, pterodaktyle i inne prehistoryczne paskudztwa. Natomiast jako King Kong robimy rozróbę przy pomocy rąk i nóg. Warto odnotować, że to jedna z najlepszych gier na podstawie filmowych licencji.

5. Jurassic World Evolution 2 

Jeśli chcielibyście zobaczyć jakby to było założyć własny park z dinozaurami, to raczej nic lepszego nie znajdziecie od Jurassic World Evolution 2. Naszym głównym celem w strategii ekonomicznej jest postawienie podstawowej infrastruktury parku (wybiegi dla stworów, punkty usług) i zarządzanie podopiecznymi z uwzględnieniem ich potrzeb i stopnia zagrożenia. Wszystko sprowadza się do zapewniania odwiedzającym należytych atrakcji, by utrzymać wysoką rentowność naszego biznesu.

6. Second Extinction

Od kiedy dinozaury stały się popularne w wirtualnych światach, szukano dla nich różnych ról. Miały najsampierw straszyć, wywoływać niepokój. W Second Extinction potraktowano je z myślą o przedstawieniu nowego rodzaju przeciwnika o szerokim pasku życia. Ten model wrogów idealnie sprawdził się w rozgrywce kooperacyjnej – dinozaury były odskocznią dla powielanego schematu zombie. Ich rozmiary pozwoliły zwiększyć skalę starć i wprowadzić do walki odrobinę nieprzewidywalności, która wynikała z szybkości przemieszczania i siły rażenia ataku. Nie znajdziemy tu zbyt wiele fabuły, ale zastrzyk adrenaliny jest cały czas pod ręką.

7. Jurassic Park: The Game

Na pewno mieliście już styczność z grami od studia Telltale. Specjalizują się w przygodówkach narracyjnych, nacechowanych moralnymi wyborami i kształtowaniem opowieści poprzez czyny gracza. Szczególnie ważne w ich portfolio są gry na podstawie licencji – Gra o tron, The Walking Dead, The Expanse są bodajże ich flagowymi produkcjami. Niektórzy z Was mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, że w przeszłości mieli też styczność z Parkiem Jurajskim. Przygotowali epizodyczną przygodówkę, której akcja rozgrywa się tuż po finale pierwszej części filmu i dotyczy losów weterynarza i jego córki. Gra rozwija kilka wątków z oryginału, ale fabuła schodzi tu na dalszy plan z powodu skupienia uwagi na widowiskowych scenach, gdzie liczy się szybkość klikania i zmysł obserwacji.

8. Turok Remastered

Mówi się, że klasyczne gry z lat 90. umierają wolniej od nowszych hitów. Czy tak faktycznie jest? Biorąc za przykład Turoka można stwierdzić, że jest w tym trochę prawdy. Zwyczajnie nie robi się zbyt wielu gier z gatunku boomer shooterów, które stawiają na prostotę, rozwałkę i dynamiczne tempo. Jako strzelanka do dziś broni się dzięki klimatowi i nieśmiertelnej stylizacji na retro. Co prawda wersja zremasterowana nie udoskonala grafiki, niemniej aktywuje nostalgię, która przypomina o starej generacji gier zaklętej w pikselach.

9. Dinosaur Fossil Hunter

Każda jedna pozycja z TOP 10 gry z dinozaurami omijała szerokim łukiem rzeczywistość, aby zwiększyć ilość emocji. Jednak możemy też od innej strony zbliżyć się do stworów, przyjąć ich wyginięcie jako pretekst do archeologicznej wędrówki z dinozaurami. Dinosaur Fossil Hunter powstał po to, aby wyruszyć śladem T-rexa i innych drapieżników czy roślinożernych kolosów, mając w ręku łopatę i zestaw do odkrywania kości. Mamy tu aspekt edukacyjny (zdobywamy informacje o dinozaurach) i jednocześnie rozrywkowy, gdyż wykonujemy wszystkie prace związane z prowadzeniem wykopalisk i kompletowaniem skamieniałości.

10. The Isle

Prawdopodobnie przerobiliśmy już wszystkie możliwe opcje doświadczania przygody z dinozaurami, oprócz jednej – bezpośredniego wcielenia się w ulubiony gatunek bestii. To akurat oferuje The Isle, sandbox symulujący rozwój prehistorycznych gadów w ich naturalnym środowisku. Możemy tu zasmakować uroków życia ogromnego drapieżnika lub roślinożercy, które wiążą się z walką o przetrwanie, ze znalezieniem swojego miejsca w łańcuchu pokarmowym. W grze musimy zadbać o pożywienie i wodę, bowiem te czynniki są niezbędne, aby nasz dinozaur mógł prawidłowo rosnąć aż do swoich maksymalnych rozmiarów. Dodam tylko, że realizację tego celu będą nam utrudniać inni gracze oraz AI.

Grzegorz Rosa
O autorze

Grzegorz Rosa

Redaktor
Ekspert w dziedzinie "kombinatoryki" w grach i zarazem człowiek, który wybrał drogę antagonisty. Nie boi się pisać treści niewygodnych dla innych. Specjalizuje się w publicystyce wszelakiej, krytykowaniu słabych gier, filmów, a nawet ludzi. Jako jedyny na świecie grał już w Wiedźmina 4...
Advertisement
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie