Sony: Xbox Scorpio nie jest prawdziwym konkurentem dla PS4 Pro

Sony: Xbox Scorpio nie jest prawdziwym konkurentem dla PS4 Pro
Newsy Polecamy! PS4

Japończycy wyjaśniają, że jest inny powód stworzenia mocniejszej wersji konsoli.

Microsoft zapowiedział Project Scorpio (Xbox Scorpio) na ostatnich targach E3, rozpoczynając tym samym podróż konsol obecnej generacji do rozdzielczości 4K. Jeśli sądzicie, że ze względu na ten sprzęt Sony przedstawiło niedawno PS4 Pro, to możecie się lekko zaskoczyć. Mocniejsza czwórka nie jest odpowiedzią na poczynania Amerykanów, lecz na rynek PC.

Twierdzi tak przynajmniej w oficjalnym tłumaczeniu Andrew House, czyli szef Sony Computer Entertainment. Według niego PS4 Pro pojawia się w połowie generacji po to, by gracze nie odchodzili od PlayStation 4 w poszukiwaniu lepszych doświadczeń na komputerach.

Widziałem pewne dane, które wpłynęły na mój sposób myślenia – powiedział Andrew House w rozmowie z The Guardian. – Sugerują one, że istnieje ważny punkt w połowie życia/cyklu konsoli, w którym gracze, chcąc lepszych doznań graficznych, zaczynają przenosić się na komputery, gdzie z oczywistych względów znajdują to czego szukają. Chcielibyśmy utrzymać tych ludzi w naszym ekosystemie dając im to co najlepsze oraz najwyższą wydajność. Więc wynikiem tych myśli jest właśnie PlayStation 4 Pro oraz w zasadzie nasze podejście do poprawy grafiki w grach – wyznaje Andrew House (cytujemy za serwisem Gamepur).

Tak więc wydaje się, że Sony za swojego głównego konkurenta uznaje PC, a nie Project Scorpio, jeśli chodzi o przygodę z PlayStation 4 Pro.

PS4 Pro – specyfikacja techniczna

Podczas PlayStation Meeting doszło do prezentacji dwóchnowych modeli PS4. Po pierwsze zobaczyliśmy odchudzoną wersję sprzętu, czyli PlayStation 4 Slim, a po drugie Sony przedstawiło w szczegółach mocniejszą od obecnej konsoli PlayStation 4 Pro.

Model PS4 Pro posiada ulepszony system GPU oraz CPU, pozwala na granie w rozdzielczości 4K i odznacza się wsparciem dla technologii HDTV, HDR oraz gogli wirtualnej rzeczywistości PlayStation VR.

Sony opublikowało oczywiście specyfikację techniczną dlaPS4 Pro, dzięki czemu możemy zobaczyć, o ile podzespoły nowego sprzętu przewyższają te, zastosowane w obecnym PlayStation 4.

PS4 PS4 Pro O ile lepiej?
CPU 8-core AMD Jaguar 1.6GHz 8-core AMD Jaguar 2.1GHz 31% poprawy
GPU 18 jednostek Radeon 800MHz 36 jednostek Polaris 911MHz 128% poprawy
RAM 8GB DDR5 176GB/s 8GB DDR5 218GB/s 24% poprawy jeśli chodzi o przepustowość. PS4 Pro wykorzysta o 512 MB więcej

Jeśli chodzi natomiast o pełną specyfikację techniczną PlayStation 4 Pro, wygląda ona następująco:

Specyfikacja techniczna PS4 Pro – szczegóły

CPU x86-64 AMD Jaguar, osiem rdzeni 2,1GHz
GPU 4.20 TFLOPS, AMD Radeon – 36 jednostek Polaris 911MHz
Pamięć 8 GB DDR5
Dysk twardy 1 TB
Rozmiary 295 mm × 55 mm × 327 mm (szerokość, wysokość, głębokość)
Waga Około 3,3 kg
Napędy optyczne Blu-ray 6x CAV, DVD 8x CAV
Wejścia/wyjścia 3x USB 3.1, 1x AUX
Komunikacja Ethernet, IEEE 802.11, Bluetooth 4.0
Pobór prądu Maksymalnie 310 W
Temperatura pracy 5°C – 35°C
Złącze audio/video HDMI (4K/HDR), digital optical

Jak już pisaliśmy, wszystkie gry przygotowywane na PS4 będą działać na PS4 Pro i na odwrót. Na mocniejszej konsoli mogą jednak otrzymać dodatkowe efekty, większą rozdzielczość, płynność czy np. granie na podzielonym ekranie.

Sony pokazało zwiastun przedstawiający gry na PS4 Pro oraz przedstawiło wstępną listę tytułów, które już na starcie będą posiadały wsparcie dla PlayStation 4 Pro:

 • Deus Ex: Mankind Divided
 • Rise of the Tomb Raider
 • Killing Floor 2
 • Uncharted 4: A Thief’s End
 • inFAMOUS: First Light
 • Middle Earth: Shadow of Mordor
 • Paragon
 • Call of Duty: Black Ops III
 • Call of Duty: Infinite Warfare
 • Call of Duty: Modern Warfare Remastered
 • Spider Man
 • For Honor
 • WATCH_DOGS 2
 • Days Gone
 • Farpoint (PlayStation VR)
 • Horizon: Zero Dawn
 • Mass Effect: Andromeda
 • Final Fantasy XV
 • Dishonored 2
 • The Elder Scrolls V: Skyrim – Special Edition

PlayStation 4 Pro – data premiery, cena, wygląd

Konsola będzie w sprzedaży od 10 listopada tego roku w cenie 399 euro, co daje około 1600 złotych. Oczywiście cena w Polsce można nieco się różnić. Sony pokazało moc PlayStation 4 Pro na kilku grach. Mogliśmy zobaczyć najnowsze Call of Duty: Infinite Warfare, For Honor czy Horizon: Zero Dawn.

PlayStation 4 Pro
PlayStation 4 Pro

PlayStation 4 Pro a wersja Slim

Ci z kolei, którzy podłączą nową konsolę do starszego typu telewizora z FullHD też będą czerpać korzyści z mocniejszych podzespołów. Gry odpalone w takiej formie zyskają na detalach i otrzymają większy antyaliasing. Poniżej możecie zobaczyć prezentację PlayStation 4 Pro oraz porównanie z wersją Slim.

PS4 Pro i PS4 dostaną nowe akcesoria – DualShock, słuchawki, kamera i podstawka

Ostatnie dni przyniosły ze sobą nie tylko oficjalną zapowiedź PlayStation 4 Slim oraz ujawnienie PS4 Pro, które będzie mocniejszym modelem obecnej konsoli. Dopalona czwórka posiada na pokładzie usprawniony system GPU oraz CPU, pozwala na granie w rozdzielczości 4K i odznacza się wsparciem dla technologii HDTV, HDR oraz gogli wirtualnej rzeczywistości PlayStation VR. Specyfikację techniczną PS4 Pro znajdziecie tutaj.

Japoński gigant ujawnił również nową linię akcesoriów doPlayStation 4 Pro, które zadziałają również z obecną wersją sprzętu. Mamy przede wszystkim nową wersję pada DualShock 4, który kupimy za 59 euro. Kontroler będzie sprzedawany w trzech wersjach kolorystycznych (czarny, czerwony, niebieski) i pojawi się w nim nowe podświetlenie na części panelu dotykowego. Świecący pasek będzie mógł spełniać dodatkowe funkcje w grach, np. informować nas o stanie zdrowia wirtualnego bohatera. Odświeżony DualShock 4 posiada również wsparcie dla technologii USB 3.0.

Nowy  DualShock 4 dla PS4, PS4 Slim i PS4 Pro

Kolejnym przedstawionym akcesorium jest kamera o cylindrycznym kształcie, która również ma kosztować 59 euro. Sprzęt został skonstruowany specjalnie z myślą o PlayStation VR,

Nowa kamera dla PS4, PS4 Slim, PS4 Pro i PS4 VR

Kamera PlayStation
Kamera PlayStation
Kamera PlayStation
Kamera PlayStation

Jest również podstawka, dedykowana PlayStation 4 Slim oraz PS4 Pro, która pozwoli ustawić sprzęt w pionie.

Podstawka dla PS4 Slim i PS4 Pro

Podstawka dla PS4 Slim i PS4 Pro
Podstawka dla PS4 Slim i PS4 Pro
Podstawka dla PS4 Slim i PS4 Pro
Podstawka dla PS4 Slim i PS4 Pro

Na koniec mamy nowiuteńki headset, który zadziała z każdym modelem PlayStation 4. Co ciekawe, posiada on wsparcie dla dźwięku 7.1. Będzie też wysuwany mikrofon z redukcją szumów, a w zestawie znajdziemy również kabel z wtyczką 3,5 mm, dzięki czemu zestaw zadziała ze smartfonami i innymi urządzeniami przenośnymi. Za słuchawki zapłacimy 179 euro.

Nowe słuchawki dla PS4, PS4 Slim i PS4 Pro

Jak podobają się Wam nowe gadżety od Sony? Czekamy na komentarze i opinie!

Udostępnij:

Prawdziwy Gracz poleca się do polubienia

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie