RTX 5090 padają po aktualizacji. Lepiej uważać na sterowniki

RTX 5090 padają po aktualizacji. Lepiej uważać na sterowniki
Newsy PC Technologie

Karty graficzne NVIDIA RTX 5090 i 5090D padają po zainstalowaniu najnowszych sterowników. W teorii to problem software’owy, ale rzekomo umierają nawet… układy scalone.

Najnowsze, hiper-szybkie, a zarazem hiper-drogie karty graficzne z serii NVIDIA GeForce RTX 5090 i 5090D nastręczają nie lada problemów swoim właścicielom. Wystarczy, że zainstalują oni świeżą wersję sterowników i… kaplica.

Problem z RTX 5090 i 5090D

Wykładacie nawet kilkanaście tysięcy złotych na najnowsze karty graficzne NVIDIA, licząc, że w końcu uda Wam się odpalić tego Indianę Jonesa na full ustawieniach, a tu nagle… nic nie działa. Czemu? No bo zainstalowaliście najnowsze, najwyraźniej wadliwe sterowniki. NVIDIA może mieć nie lada kłopoty, bo mowa o problemach z różnymi markami kart, oferowanych przez różnych zewnętrznych producentów.

Problemy dotyczyć mają głównie posiadaczy karty RTX 5090D, czyli specjalnej, dostosowanej do amerykańskich regulacji eksportowych wersji podzespołu na rynek chiński (w istocie jest tym samym urządzeniem). Na forach takich jak Chiphell pojawia się coraz więcej doniesień sfrustrowanych graczy. Alarmują, że po zainstalowaniu najnowszych sterowników, ich system ani BIOS w ogóle nie wykrywają karty graficznej.

Sytuacja ma przede wszystkim dotyczyć posiadaczy wersji od producentów Colorful i Manli, lecz gdzieniegdzie pojawiają się doniesienia o awariach nawet GeForce. Na Reddicie internauci mówią, że część jednostek podstawowego wariantu RTX 5090 również staje się nieresponsywna po aktualizacji sterownika. Nawet próba ich cofnięcia nic nie daje.

Wszystko to wskazuje na ewidentny problem z software’em, lecz rzekomo sytuacja może być znacznie bardziej niebezpieczna. Niektórzy są zdania, iż zanotowali uszkodzenie układów scalonych, co już w ogóle potęguje problem. NVIDIA na razie milczy. Gracze są zdania, że winę ponoszą sterowniki, niekompatybilny BIOS lub problemy z interfejsem PCIe. Podobno zmiana PCIe z 5.0 na 4.0 pomaga, lecz niewiele doniesień w tej sprawie.

Źródło: tech4gamers

Artur Łokietek
O autorze

Artur Łokietek

Redaktor
Zamknięty w horrorach lat 80. specjalista od seriali, filmów i wszystkiego, co dziwne i niespotykane, acz niekoniecznie udane. Pała szczególnym uwielbieniem do dobrych RPG-ów i wciągających gier akcji. Ekspert od gier z dobrą fabułą, ale i koneser tych z gorszą. W przeszłości miłośnik PlayStation, obecnie skupiający się przede wszystkim na PC i relaksie przy Switchu.
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie