Ubisoft świadomy, że planowane zmiany oznaczają mniejszą przyjemność z gry dla niektórych graczy

Deweloper przedstawia planowane zmiany w swojej strzelaninie.

Ubisoft odniósł się na swojej oficjalnej stronie do kilku kwestii, które należy poprawić w Rainbow Six SiegeZ uwagą śledziliśmy uwagi od społeczności dotyczące wykorzystywania pingu, opóźnienia i przewagi zerkającego – zaznaczają twórcy gry, przedstawiając swoją receptę na zmiany.

Deweloper zwraca uwagę na to, że Rainbow Six Siege zaprojektowany został w oparciu o filozofię przyznającą priorytet – w odniesieniu do replikowania gracza i zatwierdzenia trafień – graczom mającym szybsze i bardziej stabilne połączenie.

11 premier gier na obecny tydzień. Ekskluzywnie dla PS4, bulwersujący humor, chwila prawdy dla twórców Gothica…

Większość nadchodzących zmian będzie jednak skutkować mniejszą przyjemnością z gry dla graczy z wysokim pingiem, ale decydujemy się na to z pełną świadomością, gdyż uważamy, że w ogólnym rozrachunku przyniesie to korzyść dla gry, jako całości.

Co konkretnie planuje Ubisoft? Oto szczegóły opublikowane na stronie dewelopera:

WYSOKI PING I PRZEWAGA ZERKAJĄCEGO

Replikowanie gracza (czyli jego kopiowanie) to proces polegający na tym, że odtwarza się ruchy i działania wykonane przez gracza na zdalnym komputerze, np. serwerze gry. Zreplikowana postać jest jakby “duchem”, który idzie krok w krok za graczem. “Duch” ten odzwierciedla twoją pozycję, tak jak ją widzi serwer. Oznacza to, że jeśli masz ping w wysokości 200 ms, twój “duch” jest w miejscu, w którym byłeś 100 ms temu (ping to czas trwania podróży pakietu danych w obie strony). Im wyższy ping gracza, tym dalej za nim znajduje się jego “duch”.

Jeśli jednak jako zerkający wychylasz się zza zasłony, wyższy ping nie zapewni ci więcej czasu na reakcję i oddanie strzału, zanim staniesz się widoczny dla innych graczy. Będzie tak, gdyż wszystkie strzały muszą zostać zatwierdzone przez serwer, więc wydłużony czas dotyczyć będzie także przekazywania informacji o strzałach na serwer.

Przewaga zerkającego jest wynikiem wyżej opisanego efektu “ducha”. Nie da się go usunąć, gdyż w rezultacie wszystkie ruchy musiałyby być zatwierdzane przez serwer, zanim weszłyby w życie na twoim kliencie. To z kolei skutkowałoby opóźnieniem na wejściu (równym twojemu pingowi), co stałoby w sprzeczności z naszą filozofią, zgodnie z którą poruszanie się powinno być maksymalnie reaktywne. Z drugiej jednak strony wbrew powszechnemu mniemaniu przewaga obserwatora zależy wyłącznie od szybkości połączenia ofiary, nie zaś obserwatora.

Kiedy tylko zerkający stanie się widoczny, maksymalny czas, jaki ofiara ma do dyspozycji, aby strzelić i wygrać pojedynek, określany jest jako okno możliwości. Przewaga obserwatora spowodowana jest faktem, że okno to jest zawsze krótsze niż czas reakcji obserwatora.

Okno możliwości = Czas reakcji zerkającego – Ping ofiary (łącznie z czasem przetwarzania)

Kto chce zobaczyć filmiki przedstawiające różne sytuacje z ofiarą/obserwatorem posiadającymi odmienne pingi, niech zajrzy bezpośrednio na blog Ubisoftu.

NASTĘPNE KROKI

Wraz z uzupełnieniami w połowie sezonu (R2S3) będziemy wprowadzać następujące dostosowania i zmiany w traktowaniu przez grę opóźnień, przetwarzania i zatwierdzania trafień. Mamy zamiar kontynuować pracę nad tymi zagadnieniami także w przyszłych sezonach.

WYRÓWNANIE OPÓŹNIEŃ

Wyrównanie opóźnień to zmiana, jaka pozwala serwerowi dokładniej odzwierciedlać czas reakcji strzelającego, mającego niestabilne połączenie. Jeśli gracz przesyła aktualizacje swojej lokalizacji w nieregularnych odstępach, serwer dostosuje czasy napływających danych o oddanych strzałach tak, aby lepiej odpowiadały swoim odpowiednikom powstającym w wyniku poleceń gracza. Choć wszystko rozgrywa się w przeciągu milisekund, grając przeciwko przeciwnikom doświadczającym wahań opóźnień, gracz skorzysta z dłuższego okna możliwości.

FIZYKA W SYSTEMIE PAWN-TO-PAWN

Wprowadzamy nowy system fizyki o nazwie pawn-to-pawn, który zajmie się przypadkami, w których gracze teleportowali się za plecy postaci korzystających z tarcz. Problem ten występował najczęściej w czasie blokowania przejścia przez drzwi przez Montagne’a.

POPRAWKI W ZATWIERDZANIU TRAFIEŃ

Zmniejszamy górny limit opóźnienia wymaganego do inicjacji dodatkowych kroków zatwierdzania trafienia. Więcej informacji o mechanizmie zatwierdzania oraz jego wpływie na rozgrywkę opublikujemy w jednym z przyszłych wpisów na blogu.

POPRAWKI REPLIKOWANIA

Optymalizujemy także replikowanie działań. W wyniku tego gracze powinni móc cieszyć się większą reaktywnością swoich postaci i skróceniem opóźnienia.

OPÓŹNIENIE WYNIKAJĄCE Z PRZETWARZANIA + PING

Obecnie wartość pingu wyświetlana w menu zawiera w sobie opóźnienie wynikające z przetwarzania. Może to prowadzić do nieporozumień, gdyż uruchomienie gry z większą liczbą klatek na sekundę skutkować będzie wyświetlaniem niższego pingu. Wyświetlana wysokość pingu nie będzie teraz zawierać opóźnienia wynikającego z przetwarzania. Choć zmiana jest zasadniczo kosmetyczna i bez wpływu na rozgrywkę, wyświetlana wartość będzie bardziej dokładnym odzwierciedleniem szybkości waszego połączenia z serwerami.

IKONY SIECIOWE

Wprowadzamy serię zmian, które ułatwią wam monitorowanie statusu klienta, serwera oraz waszego połączenia internetowego.

Dzięki tej zmianie gra będzie wyświetlać do czterech nowych ikon w prawym górnym rogu ekranu. Informować one będą o wpływających na jakość rozgrywki wielkościach: pingu, stabilności połączenia, szybkości odświeżania i stabilności hosta (w kolejności od lewej do prawej).

Rainbow Six Siege
Rainbow Six Siege

Kiedy jedna z tych wielkości znajdzie się w stanie negatywnie wpływającym na rozgrywkę, pojawi się informująca o tym ikona. Dzięki temu otrzymacie bardziej szczegółowe informacje dotyczące połączenia niż tylko wartość pingu. Ikony mogą znajdować się w jednym z dwóch stanów: żółtym lub czerwonym. Próg przechodzenia pomiędzy stanami może być w przyszłości zmieniony przez twórców, dlatego poniżej przedstawiamy jedynie orientacyjne przybliżenia ich aktualnych ustawień.

 • Ikona opóźnienia: pojawia się wtedy, kiedy gracz ma wysoki ping. Żółta ikona opóźnienia oznacza, że ping gracza jest na tyle wysoki, że włączają się dodatkowe kroki zatwierdzania na serwerze (ping w wys. 100-140 ms). Owe dodatkowe kroki zatwierdzania będą stosowane w stosunku do strzałów takiego gracza; służyć też będą sprawdzaniu czy trafiły one wroga, czy też nie. W niektórych sytuacjach strzały te nie zostaną zaliczone. Mając wysoką wartość pingu, gracz może też doświadczyć takich niemiłych sytuacji, jak śmierć za zasłoną. Ikona czerwona oznacza, że ping jest naprawdę zły (400-500 ms). Jeśli ten stan będzie się przedłużał, gracz może zostać usunięty z serwera. Kiedy widoczna jest czerwona ikona opóźnienia, prawie wszystkie strzały gracza zostaną odrzucone przez serwer. To nie błąd, lecz zaplanowany rezultat.
 • Ikona połączenia: pojawia się wtedy, kiedy gracz doświadcza utraty pakietów lub niestabilności opóźnienia (np. kiedy niektóre pakiety zostają przesłane inną trasą w sieci). Kiedy pojawi się ikona, gracze mogą doświadczać przeskakiwania, odrzucania trafień przez serwer gry i nieprawidłowo indukowanego opóźnienia. Prawdopodobieństwo doświadczania takich zdarzeń jest znacząco większe, gdy ikona ma kolor czerwony.
 • Ikona szybkości odświeżania: pojawia się, kiedy liczba klatek na sekundę spada lub jest niestabilna, a liczba pakietów wysyłanych przez klienta gry do serwera jest niewystarczająca. Gracz może doświadczyć odrzucania trafień przez serwer gry i nieprawidłowego indukowania opóźnień (ten rodzaj opóźnienia indukowany jest przez serwer gry, aby inni gracze nie widzieli, jak postać gracza zacina się). Kiedy ikona jest czerwona, gracz może też doświadczyć przeskakiwania.
 • Ikona hosta: ikona ta pojawia się, kiedy serwer doświadcza problemów i nie jest w stanie utrzymać stabilności symulacji. Ikona wyświetli się jednocześnie wszystkim graczom podłączonym do danego serwera gry. Kiedy to się stanie, gracz może doświadczać przeskakiwania, nieprawidłowego opóźnienia lub problemów z rejestrowaniem trafień. Jeśli ikona stanie się czerwona, problemy te będą bardziej zauważalne.

Źródło: Ubisoft, opracowanie własne

Darek Madejski

Darek Madejski

Wychowany na Amidze i pierwszej odsłonie PlayStation. Do dziś często sięga po hity z lat 90.

2 (KOMENTARZE) “Ubisoft świadomy, że planowane zmiany oznaczają mniejszą przyjemność z gry dla niektórych graczy

 • 18 października 2017 at 14:18
  Permalink

  Ok ok ok ale kiedy to wejdzie w życie???

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Chronimy się przed spamem, dlatego prosimy, rozwiąż captcha zanim klikniesz WYŚLIJ: