PS5 przetestowane – układ konsoli zdobył 20000 punktów w 3DMark

W sieci pojawiły się ciekawe, choć nieoficjalne, informacje na temat mocy układu od AMD, który zostanie zastosowany w PS5. Konsola ma być cztery razy mocniejsza od standardowego modelu PlayStation 4.

PS5 będzie cztery razy mocniejsze od standardowej wersji PS4 – wynika z testu, jaki przeprowadzono w programie 3DMark. Informację podał na Twitterze Apisak, który często ujawnia wieści dotyczące nowych, niewydanych jeszcze procesorów i kart graficznych.

PS5 – układ Gonzalo zdobywa 20000 punktów

Apisak donosi w krótkim wpisie, że chipset Gonzalo (to rzekoma nazwa układu od AMD szykowanego dla PlayStation 5) zdobył ponad 20000 punktów w benchmarku Fire Strike. Dla porównania – PS4 w standardowej wersji wykręciło w takim samym teście jedynie 5000 punktów. Teoretycznie zatem, next-gen dysponuje układem o 4 razy mocniejszym.

Porównując taki rezultat do komputerów PC, podobny wynik do Gonzalo osiąga blaszak wyposażony w procesor Ryzen 7 2700X oraz kartę graficzną Radeon RX Vega 64.

Warto zwrócić uwagę, że test układu od AMD dla PS5 został sprawdzony w wersji deweloperskiej (devkit konsoli), a 3DMark jest programem przystosowanym do testowania podzespołów PC. Nie można zatem podchodzić do ujawnionych rewelacji ze zbytnią pewnością w odniesieniu do komponentów PC. Jednak PlayStation 4, które zdobyło cztery razy gorszy wynik w testach, było badane w takich samych warunkach, co układ od PS5.

Przypominamy, że konsola PS5 zostanie wyposażona w układ zawierający procesor oparty na trzeciej generacji linii Ryzen AMD (osiem rdzeni nowej mikroarchitektury 7nm Zen 2) oraz grafikę Navi 7nm RDNA. Ponadto na pokładzie next-gena znajdziemy niesamowicie szybki dysk SSDktórego możliwości mogliśmy zobaczyć na krótkim filmiku z konferencji Sony. Sprzęt ma zapewniać nie tylko 4K, lecz również wyświetli obraz w rozdzielczości 8K. Sony sugerowało też, że konsola będzie w stanie zapewnić płynność na poziomie 120 fps-ów. Dochodzi do tego kompatybilność wsteczna, pozwalająca uruchamiać gry z PlayStation 4.

Darek Madejski

Darek Madejski

Wychowany na Amidze i pierwszej odsłonie PlayStation. Do dziś często sięga po hity z lat 90.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Chronimy się przed spamem, dlatego prosimy, rozwiąż captcha zanim klikniesz WYŚLIJ: