PS5 – procesor Zen 2 zapewni złożoną sztuczną inteligencję i realistyczną fizykę świata

PS5 zostanie wyposażone w układ zawierający procesor Ryzen AMD (osiem rdzeni nowej mikroarchitektury 7nm Zen 2) oraz grafikę Navi 7nm RDNA. Wszyscy mówią o ray tracingu czy rozdzielczości 8K, lecz to oczywiście nie wszystko, co zyskamy dzięki mocy podzespołów konsoli.

PS5 z układem od AMD jawi się nam jako prawdziwa bestia, choć jeszcze dokładnie nie wiemy, jak wielka moc w niej drzemie. Dzisiaj pisaliśmy o testach chipsetu konsoli, który zdobył 20000 punktów w 3DMark (tutaj szczegóły) i okazał się tym samym około cztery razy mocniejszy od serca drzemiącego w podstawowym modelu PlayStation 4. Next-genowe gry z pewnością zaprezentują klasę, a ray tracing wydaje się być jedynie błyszczącym wierzchołkiem możliwości sprzętu.

PS5 – bardziej złożone, realistyczne światy

Starszy producent ze studia R8 Games, Steve Iles, wspomniał w rozmowie z serwisem Gamingbolt o procesorze Zen 2 i nowych możliwościach, jakie on umożliwi.

Większa moc procesora zawsze jest mile widziana, bez względu na konsolę, ponieważ umożliwia nam tworzenie bardziej złożonych systemów, takich jak zaawansowana sztuczna inteligencja i symulacja fizyki świata rzeczywistego w świecie gier – podkreśla deweloper.

Tytułami, które mogą pokazać pazur pod tym względem, będą mega produkcje powstające z myślą o nowych konsolach. Liczymy na to, że takimi grami będzie niezapowiedziane jeszcze GTA 6, Wiedźmin 4 (nazwa umowna) czy oczekiwane TES 6.

PS5 zostanie wyposażona w układ zawierający procesor oparty na trzeciej generacji linii Ryzen AMD (osiem rdzeni nowej mikroarchitektury 7nm Zen 2) oraz grafikę Navi 7nm RDNA. Ponadto na pokładzie next-gena znajdziemy niesamowicie szybki dysk SSDktórego możliwości mogliśmy zobaczyć na krótkim filmiku z konferencji Sony. Sprzęt ma zapewniać nie tylko 4K, lecz również wyświetli obraz w rozdzielczości 8K. Sony sugerowało też, że konsola będzie w stanie zapewnić płynność na poziomie 120 fps-ów. Dochodzi do tego kompatybilność wsteczna, pozwalająca uruchamiać gry z PlayStation 4.

Darek Madejski

Darek Madejski

Wychowany na Amidze i pierwszej odsłonie PlayStation. Do dziś często sięga po hity z lat 90.