Wojna o Piątek trzynastego zakończona. Jason Voorhees powraca do scenarzysty oryginalnego filmu

Jason Voorhees w filmie Piątek trzynastego
Baza filmów Baza postaci Filmy Filmy i seriale Newsy

Walka o prawa do postaci z filmu Piątek trzynastego zakończona. Jedynym właścicielem został Victor Miller, scenarzysta pierwszej części cyklu.

Miller w 2016 roku pozwał odpowiedzialne za serię studio Horror Inc., aby odzyskać kontrolę nad franczyzą. Wykorzystał w tym celu prawo, które pozwala na odzyskanie własności intelektualnej po 35 latach. Po długiej batalii ostatecznie otrzymał prawa do oryginalnego scenariusza, a tym samym do samej postaci Jasona Voorheesa; obowiązują one jednak wyłącznie w Stanach Zjednoczonych. Wyrok w tej sprawie wydano już we wrześniu, Sean Cunningham z Horror Inc. mógł jednak złożyć apelację. Jako że upłynął już termin umożliwiający jej złożenie, wygrana pozostaje po stronie Millera.

Fakt, że własność intelektualna dotyczy jedynie USA, oznacza, że Miller prawdopodobnie będzie musiał jeszcze współpracować z Horror Inc. Bez ich pomocy ewentualna kontynuacja serii Piątek trzynastego nie wyjdzie bowiem poza granice Stanów. Samo studio nie może natomiast wykorzystać postaci Jasona Voorheesa bez zgody Millera.

Czy możemy się zatem spodziewać powrotu Jasona? Nie jest to wykluczone. Ostatnio widać zresztą trend, który przywraca do życia wiele postaci z klasycznych horrorów z lat 80. W 2022 roku w kinach pojawi się nowa część Krzyku, a na Netflix zadebiutuje odświeżona Teksańska masakra piłą mechaniczną. Być może w ten nurt wpiszą się również twórcy Piątku trzynastego, dzięki czemu jeszcze raz zobaczymy Jasona w akcji.

Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie