W sylwestra gram w grę! TOP 10 tytułów na małą i dużą domówkę ze znajomymi

gry-kanapowe-sylwester
PG Exclusive Publicystyka

W tym roku planujecie sylwestra w domu? Mamy dla Was najlepsze gry kanapowe do kooperacji i rywalizacji, nawet do 8 osób.

W jednej dłoni szampan, a w drugiej pad. Będziemy gierczyć aż po świtu blask? To rzecz jasna od Was zależy, jak spędzicie czas podczas sylwestrowej nocy, ale może dacie się skusić na gamingową domówkę. Bo wieczór z grami wcale nie musi być gorszy od tańców i swawoli w eleganckiej restauracji, imprezy hucznej na Karaibach za tysiące dolarów. Widoki pewnie gorsze, lecz klimat zawsze tworzą ludzie i w dobrym towarzystwie można się bawić, choćby na kanapie przed dużym ekranem. Co w takiej chwili pasuje odpalić na PC lub konsoli, gdy gości pełna chata lub spotkanie w cztery oczy? Jeśli słabo orientujecie się w tytułach z trybem lokalnym, to służę radą – oto moja lista TOP 10 gier kanapowych.

Najlepsze gry kanapowe – TOP 10 na Sylwestra


The Quarry

ZAMÓW – The Quarry na PC

Na pierwszą „nóżkę” proponuję zeszłoroczne The Quarry. Horror z tych interaktywnych, uzbrojony w intrygę, sporo dialogów i filmową narrację. Scenariusz gry może nie należy do najambitniejszych, lecz w tym przypadku to raczej zaleta, bo niezależnie od Waszego stanu zmęczenia bez trudu nadążycie za fabułą i podejmowanymi decyzjami. Wszak rozgrywka polega na dokonywaniu wyborów i pogodzeniu się z ich konsekwencjami. Jest do podziału 7 bohaterów i każdy z nich wpływa na przebieg historii, i tym samym na przetrwanie własne i innych.

Street Fighter 6

ZAMÓW – Street Fighter 6 na XBOX Series

ZAMÓW – Street Fighter 6 na PS4/PS5

W normalnych okolicznościach wrzuciłbym do TOP-ki Mortal Kombat 1, ale bijatyka od Netherrealm jest zbyt skomplikowana na imprezę z „Picollo”. O wiele łatwiej będzie Wam zapamiętać konfiguracje ciosów ze Street Fighter 6. Capcom zadbał, by nawet nowicjusze mogli poradzić sobie z kontrolą postaci i wyprowadzaniem ciosów, czemu służą alternatywne systemy sterowania. To bijatyka stworzona do rywalizacji w różnych trybach walki, jest też dynamiczna i bardzo kolorowa, a przez to bardzo pasuje atmosferą do żywiołowej zabawy w gronie znajomych.

Wiedza to Potęga

Podejrzewam, że co drugi lub trzeci gracz ma podłączone do telewizora PS4 bądź PS5. To właśnie w ekosystemie PlayStation dostępna jest jedna z najlepszych gier towarzyskich, wręcz skrojona pod sylwestra. Wiedza to Potęga to produkcja z gatunku quizów, z bogatą listą pytań z wielu dziedzin. I co szalenie istotne, rozgrywka przebiega wedle scenariusza jak z telewizyjnego show, gdzie raz za razem zmieniają się zasady zabawy (klasyczne pytania z 4 dostępnymi odpowiedziami, łączenie w pary, odpowiadanie na czas). Do działania wymaga ściągnięcia zewnętrznej aplikacji na telefon.

Worms W.M.D.

ZAMÓW – Worms W.M.D. na PC

Nie wyciągajcie szachów z szuflady, karty też zostawcie na swoim miejscu, bo mam coś lepszego. Uniwersalny tytuł do rywalizacji i kooperacji, czyli Worms W.M.D. Turowa strategia z robalami zaaplikuje mnóstwo humoru, ożywi najbardziej skostniałe imprezy, a przy tym jest na tyle prosta w obsłudze, że będą mogli spróbować swoich sił wszyscy zaproszeni goście. Nie jest to najnowsza odsłona serii o zabójczych robakach, jednak nie wyobrażam sobie grania w innym trybie grafiki niż 2D.

It Takes Two

ZAMÓW – It Takes Two na PC

ZAMÓW – It Takes Two na SWITCH

ZAMÓW – It Takes Two na PS4/PS5

Zrobię mały wyjątek od reguły i podrzucę pomysł dla osób chcących spędzić sylwestra w bardzo wąskim gronie. O ile macie zamiar zaprosić do siebie tylko swoją partnerkę lub partnera (albo mieszkacie razem), to It Takes Two będzie na tę okoliczność idealne. To baśniowa historia o małżeństwie, które stoi w obliczu rozpadu i w wyniku dziwnych zdarzeń musi na nowo zbudować silną więź, by poradzić sobie z wyzwaniami zręcznościowymi i logicznymi. Gra stawia na współpracę, wspólne przechodzenie łamigłówek, etapy platformowe i starcia z przeciwnikami. Oprócz zabawy, twórcy przewidzieli też morał.

Overcooked: All You Can Eat

TOP 10 gier kanapowych nie miałoby sensu bez obecności na liście serii Overcooked! Tym razem nie zaproponuję jednej, a komplet odświeżonych dwóch części, które uwzględniają poprawioną oprawę graficzną i dopracowaną rozgrywkę. Jest to opcja dla maksymalnie 4 graczy, a należałoby powiedzieć kucharzy, bo w takowych mamy się wcielić i z ich perspektywy przyrządzać potrawy dla niecierpliwych klientów. Wspólnymi siłami mamy okiełznać zamówienia i serwować dania według z góry narzuconych przepisów. Konieczny jest podział obowiązków i sumienne realizowanie zadań w kuchni.

UFC 5

ZAMÓW – UFC 5 na XSX

ZAMÓW – UFC 5 na PS5

Jeszcze jedno mordobicie? Tak, bo w przeciwieństwie do ST6, tutaj rozgrywka jest bardziej realistyczna i odwołuje się do tego, co możecie znać z telewizji. UFC 5 odzwierciedla zmagania prawdziwych fighterów z najpopularniejszej organizacji MMA. Nie stroni od brutalnego ukazania sportu, a nawet zanurza się w jego realiach. W nowej części podkręcono urazy, ilość krwi, animacje ciosów, style walki i dokładność w poruszaniu się zawodników. Nie wiem czy będą to widoki miłe dla oczu płci pięknej, ale w męskim gronie to pozycja obowiązkowa.

Cuphead

ZAMÓW – Cuphead na XONE/XSX

ZAMÓW – Cuphead na SWITCH

ZAMÓW – Cuphead na PS4/PS5

Niektórzy uważają Cuphead za współczesną wersję Contry w świecie Disney’a. Czy mają rację? Coś w tym jest, bo tak jak kultowy tytuł z 1987 roku serwuje tonę akcji na podobnych zasadach. Wkraczamy do bajkowego piekiełka jako „kubki-komandosi” i na rysunkowych arenach widzianych z boku walczymy z najróżniejszymi bossami o horrendalnym poziomie trudności. Mamy strzelać celnie i unikać obrażeń, co wymaga dużej zręczności i przewidywania ruchu przeciwnika. Z jednej strony szkoda, że jednocześnie może grać tylko 2 graczy, lecz na ekranie tyle się dzieje, że pozostali obserwatorzy nie powinni odczuwać nudy.

EA Sports FC 24

ZAMÓW – FC 24 na XONE/XSX

ZAMÓW – FC 24 na PC

ZAMÓW – FC 24 na PS5

ZAMÓW – FC 24 na PS4

Od kilkudziesięciu lat seria FIFA nieprzerwanie pojawia się na domowych imprezach, więc aby nie zdenerwować konserwatystów nie będę wkładać kija w mrowisko – też dorzucę piłkę nożną do najlepszych gier kanapowych. Mimo zmiany tytułu, zerwania przyjacielskich stosunków z federacją piłkarską, wciąż mamy do czynienia z tą samą grą. Aczkolwiek jest pewna nowość, która odwraca do góry nogami regulamin meczów. Pierwszy raz możemy rozegrać spotkanie piłkarzy i piłkarek, co w mieszanym gronie znajomych chyba wyjdzie na plus, a tym bardziej powinno zachęcić ładniejszą płeć do chwycenia za pad.

Disney Speedstorm

Gdzie jest Crash Team Racing, Team Sonic Racing, Mario Kart? Nie zrozumcie mnie źle, to świetne gry wyścigowe i są kapitalne na Sylwestra, lecz postanowiłem zamknąć TOP 10 gier kanapowych czymś nowszym. Disney Speedstorm również kieruje nas na tory rywalizacji, gdzie o tytuł kierowcy roku 2023 będą walczyć postacie z popularnych uniwersów Disney’a – do wyboru m.in. Jack Sparrow, Mulan, Myszka Miki. Na plus zasługują trasy wzorowane na lokacjach z animacji filmowych, przystępny dla wszystkich model jazdy i przyjemna dla oka oprawa graficzna. Można grać na podzielonym ekranie dla 4 osób, toteż kolejka do pada nie będzie aż tak długa.

Grzegorz Rosa
O autorze

Grzegorz Rosa

Redaktor
Ekspert w dziedzinie "kombinatoryki" w grach i zarazem człowiek, który wybrał drogę antagonisty. Nie boi się pisać treści niewygodnych dla innych. Specjalizuje się w publicystyce wszelakiej, krytykowaniu słabych gier, filmów, a nawet ludzi. Jako jedyny na świecie grał już w Wiedźmina 4...
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie