Minecraft – poradnik. Jak stworzyć linę?

Minecraft - koń przywiązany do płotka - PG
Poradniki

Minecraft posiada wiele przydatnych przedmiotów, a do ich grona na pewno można zaliczyć linę, zwaną też smyczą. Ten niepozorny przedmiot posiada kilka zastosowań, o których mogliście nie wiedzieć.

Uwaga – tekst został oparty o wiedzę z Minecraft Java Edition w wydaniu 1.17. Na rynku istnieje równolegle Bedrock Edition, a część wiedzy między tymi odsłonami niekoniecznie się pokrywa. Mimo to poradnik nie powinien zawierać znaczących rozbieżności wobec obu wersji gry.

Jak stworzyć linę w Minecraft?

Stworzenie smyczy w Minecraft wymaga skorzystania ze stołu rzemieślniczego. Przygotujcie 4 sztuki nici oraz jedna kulę szlamu, a następnie ułóżcie je według poniższego schematu. W ten sposób otrzymacie aż dwie liny.

Minecraft - smycz - lina - receptura wytwarzania przedmiotu

Nici najłatwiej pozyskać, zabijając pająki, a kule szlamu należą do dropu ze Slime’ów. Istnieje też alternatywny sposób pozyskania nici, np. ze Striderów w Netherze, z wymiany z Piglinami lub ze zniszczenia bloków pajęczyny. Slime balle mogą też zostać czasem wysmarkane przez małe pandy, które pojawiają się jedynie w bambusowej dżungli.

Do czego wykorzystać linę?

Podstawowym zastosowaniem liny jest przymocowywanie jednego z jej końców do większości nieagresywnych mobów. Wyjątkiem od tej reguły są żółwie, nietoperze i osadnicy. Szczególnie w przypadku tych ostatnich byłoby to niezwykle przydatną opcją podczas tworzenia własnych systemów do handlowania z nimi. Kto budował taką budowlę ten wie, że przenoszenie wieśniaków należy do niezwykle uciążliwych zadań.

Aby użyć tego itemu, nakierujcie na cel kursorem, a następnie naciśnijcie prawy przycisk myszy. Nic nie stoi na przeszkodzie, by naraz ciągnąć za sobą kilka stworzeń. Wystarczy mieć przy sobie odpowiednią liczbę omawianego narzędzia.

Ważne – przy odpowiednio dużym napięciu lina może się zerwać, co poskutkuje odczepieniem od Was ciągniętego obiektu oraz wyrzucenie sznurka na ziemię.

Minecraft - świnka na smyczy

Jeśli podczas używania liny, naciśniecie PPM na dowolny płotek, trzymany w Waszej ręce koniec zostanie do niego przywiązany. Mob od teraz nie oddali się od tego miejsca, co pozwala nie martwić się o jego ewentualne oddalenie, ucieczkę lub nawet zgubienie się. I w tym przypadku nic nie stoi na przeszkodzie, aby jednego płotka trzymało się kilka zwierząt.

Minecraft - kolorowe owce przyczepione do kolorowych płotków

Minecraft – smycz w architekturze

Lina w Minecrafcie może też mieć zastosowanie budowlane. Co powiecie na most jak ze screenshota poniżej? Do takiej konstrukcji przyda się Wam kilka mobów, najlepiej małych rozmiarów. Idealnie do tego zadania przydadzą się kury, ponieważ ich jajka są zasobem odnawialnym w grze. Rzućcie okiem na poniższy przykład:

most linowy

Zwróćcie uwagę na schowanie kur w odpowiednim miejscu. Ze względu na to, że kompostownik pozwala na wejście do jego środka, zbudowałem z niego nogi podtrzymujące most. W wyższych piętrach schowałem po jednej kurze, którą zaczepiłem liną o płotki na środku.

kura zawieszona na linie

Lina + żelazny golem + kot = ochrona idealna

Jak wcześniej wspomniałem, osadników nie da się przywiązać do liny, aczkolwiek zasada ta nie dotyczy innych mieszkańców wioski – żelaznych golemów. Zróbcie jednego lub więcej przy miejscu, które chcecie strzec przed potworami, a następnie przyczepcie go do płotka. Ten nie opuści swojego stanowiska i będzie w stanie pokonać każdego agresywnego potwora. Wyjątkiem są Creepery, ale na te maszkary też jest sposób, ponieważ boją się one kotów. Zaopatrzcie lokację w kocura i każcie mu tam zostać.

golemy i kot

Lina to przedmiot, który może się przydać w wielu sytuacjach. Jej wytwarzanie nie jest dość skomplikowane, a niskim kosztem pozwala np. obronić wejścia do własnej bazy. Chcecie więcej? Wszystkie poradniki dotyczące najpopularniejszej gry Mojangu znajdziecie w tym miejscu.

Michał Wieczorek
O autorze

Michał Wieczorek

Redaktor
Od najmłodszych lat pasjonat game devu i miłośnik gier Nintendo. Oprócz tego hobbistycznie kolekcjonuje dużo niepotrzebnych, geekowskich gadżetów. Co drugi weekend student game designu.
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie