GTA VI — Premiera i wszystko, co wiemy o grze

GTA VI
PG Exclusive Publicystyka

Premiera Grand Theft Auto VI dopiero nadejdzie, ale już teraz wiemy, że to jedna z najbardziej wyczekiwanych gier w historii branży. Miliony fanów na całym świecie czekają na kolejne informacje dotyczące produkcji. Tych na ten moment jest niewiele, ale mamy dla was kilka konkretów. Oto wszystkie fakty na temat GTA VI, które do tej pory poznaliśmy.

Spis treści:

  1. Podstawowe informacje
  2. Czas i miejsce akcji GTA VI
  3. Mapa w nowym GTA
  4. Bohaterowie nowego GTA
  5. Fabuła w GTA VI
  6. Kiedy wyjdzie nowe GTA?
  7. Grafika i fizyka nie z tej ziemi
  8. Podsumowanie

GTA VI — podstawowe informacje

GTA VI to kolejna odsłona kultowej serii autorstwa Rockstar Games, która ponownie pozwoli nam zaznać uroków gangsterskiego żywota. Tytuł jest niezwykle wyczekiwaną kontynuacją cyklu, którego ostatnia duża odsłona miała premierę jeszcze w 2013 roku — mowa o GTA V, które oczywiście zaliczyło później kilka reedycji, jednak w dalszym ciągu były to odświeżane wersje tytułu wydanego pierwotnie na PS3 i Xbox 360.

Mimo wielu wycieków i plotek oficjalna zapowiedź gry miała miejsce 5 grudnia 2023 roku. To właśnie wtedy na kanale Rockstar Games na YouTube opublikowany został pierwszy trailer gry. Ten zapoznał nas z miastem Vice City, klimatem gry i tym, co czeka nas podczas rozgrywki. O samej grze wiemy już całkiem sporo, dlatego przejdźmy do szczegółów.

Premiera GTA VI
Nowe GTA budzi ogromne emocje

Czas i miejsce akcji GTA VI

Jakie miasto będzie w GTA VI? Zgodnie z wieloma przewidywaniami, nadchodząca szósta odsłona serii Grand Theft Auto zabierze nas do słonecznego Vice City, czyli miasta inspirowanego Miami i stanem Floryda. Co jednak ważne, gra nie będzie ograniczać nas jedynie do eksploracji miejskiej dżungli. Tym razem rozgrywka pozwoli zwiedzać też tereny okoliczne, o czym dowiedzieliśmy się z trailera. Nie zabraknie przechadzek po zalesionej okolicy, bagnach, lasach, a nawet sąsiednich i mniejszych miasteczkach. Teren oddany do naszej dyspozycji będzie duży i szczegółowy. Mówi się, że miejscem akcji może być nawet nie tyle samo miasto, ile cały stan Leonida, czyli fikcyjna interpretacja Florydy.

Gracze będą mogli udać się tam ponownie, bo lokacja ta gościła już w serii dwukrotnie. Wszystko za sprawą odsłony GTA Vice City i Vice City Stories. Tamte gry były jednak osadzone mocno w latach 80. ubiegłego wieku, co idealnie pasowało do klimatu kultowych filmów, jak choćby Scarface: Człowiek z Blizną. Tym jednak razem porzucimy neony i blichtr kultowej dekady na rzecz realiów współczesnych. Czas akcji GTA VI to współczesność. Nie tylko nie zabraknie internetu, ale i całej popkultury wynikającej z social mediów, jak np. TikToka czy streamingu.

Jak łatwo się domyślić, twórcy po raz kolejny wezmą na warsztat dziwne mody i zachowania, a także zaprezentują nam kulturę masową w krzywym zwierciadle. Opublikowany w grudniu trailer nie pozostawiał złudzeń — oberwie się wielu osobom, w tym również całkiem popularnym.

Jak duża będzie mapa w grze?

Mapa w GTA VI będzie ogromna. Wynika to po pierwsze z rozmachu twórców ze studia Rockstar, jak i rozwoju technologicznego, jaki gry zanotowały w ostatnich latach. Każda kolejna część serii była znacznie większa i bardziej rozbudowana od poprzedniej, a deweloperzy pokazali, do czego są zdolni również w przypadku Red Dead Redemption 2. Oznacza to, że wielkość świata w nowym GTA wszystkich nas zaskoczy.

Przede wszystkim, będzie to nie tylko samo miasto. O ile możemy spodziewać się naprawdę dużego Vice City, to odwiedzimy także masę terenów okolicznych. Nie bez powodu mówi się, że świat gry będzie odzwierciedleniem nie tyle metropolii, ile całego stanu — Leonidy wzorowanej na znanej wszystkim Florydzie. Warto też wziąć pod uwagę fakt, że gra nie wyjdzie na konsole poprzedniej generacji (PS4 i Xbox One). Twórcy zrezygnowali z tego ograniczenia, dzięki czemu mogą skupić się na stworzeniu czegoś ogromnego i jednocześnie bardzo szczegółowego.

GTA VI
Vice City!

Bohaterowie — Lucia i nie tylko

Podobnie jak w przypadku piątej odsłony serii, tak i nadchodząca „szóstka” pozwoli nam wcielić się w więcej niż jedną postać. Bohaterowie GTA VI to gangsterska para kochanków, w skład której wchodzą Lucia i Jason. To przy okazji pierwsza odsłona w historii serii, gdzie główną rolę odgrywać będzie kobieta. Sporo o Lucii dowiedzieliśmy się z opublikowanego w grudniu trailera gry. Żywot kobiety należy zdecydowanie do barwnych, o czym świadczyć może jej pobyt w więzieniu, czy wiele napadów i ucieczek przed policją.

W przestępczym rzemiośle towarzyszy jej Jason, o którym wiemy zdecydowanie mniej. Do tej pory pojawiły się plotki, jakoby mężczyzna miał być policjantem działającym pod przykrywką. Nie są to jednak informacje potwierdzone. Pewnym jest jednak, że historia dwójki bohaterów mocno nawiązuje do klasycznego filmu gangsterskiego z lat 60., czyli Bonnie i Clyde.

GTA VI - nagranie z rzekomą aktorką z gry hitem sieci
Lucia będzie główną bohaterką gry

Fabuła — gangsterskie opowieści

Historia w GTA VI ponownie zabierze nas na przestępczy szlak, pełen napadów, rabunków i walki z użyciem m.in. broni palnej. W grze nie zabraknie wszelkiego rodzaju gangsterskich aktywności, choć sama fabuła pozostaje na razie tajemnicą. Wiadome jest, że w grze wcielimy się w dwójkę bohaterów — Lucię i Jasona, ale jak dokładnie przebiegać będą ich losy? Tego dowiemy się dopiero przy okazji kolejnych zapowiedzi i trailerów.

Możliwe, że w nadchodzącej odsłonie GTA VI nie zabraknie postaci znanych z poprzednich odsłon serii. Mówi się, że podczas poznawania kolejnych etapów historii natkniemy się na bohaterów lub ich krewnych znanych z innych części gier, choćby GTA V. To pozostaje jednak w sferze domysłów, albowiem trailer tego nie potwierdza.

Premiera GTA VI — kiedy wyjdzie nowe GTA?

Zgodnie z informacją zaprezentowaną na trailerze, premiera GTA VI została zaplanowana na 2025 rok. Nie wiadomo, kiedy dokładnie ukaże się gra. Obecnie w internecie znaleźć można wiele plotek sugerujących różny czas wydania. Dla jednych premiera zostanie przesunięta na 2026 rok (tak w zwyczaju ma Rockstar), dla innych prawdopodobne jest wydanie gry pod koniec roku, w okresie świątecznym. Są też tacy, według których nowe GTA wyjdzie na początku 2025 roku w okolicy Walentynek.

Czy GTA VI wyjdzie na PS4? Najnowsza odsłona serii Grand Theft Auto ukaże się wyłącznie na konsole PlayStation 5 i Xbox Series X|S. Twórcy zrezygnowali z wydawania gry na konsole starej generacji (PS4 i Xbox One). Na dodatek nie wiadomo, kiedy gra ukaże się na PC. Do tej pory Rockstar kazał posiadaczom pecetów czekać na swoje gry nieco dłużej, niż miało to miejsce w przypadku konsol. Porty ich gier pojawiały się z opóźnieniem — miało to miejsce choćby w przypadku GTA IV, GTA V czy Red Dead Redemtpion 2.

GTA VI – screen

Grafika i fizyka nie z tej ziemi

Grand Theft Auto VI to kolejna gra Rockstar działająca na usprawnionym silniku Rage. To autorski silnik tego studia, który od lat wyznacza standardy tworzenia najwyższej jakości gier. Już trailer pokazał nam, jak ogromna, szczegółowa i zaawansowana będzie to produkcja. Dodajmy do tego możliwość wykorzystania mocy konsol najnowszej generacji i okazuje się, że czeka nas gra, jakiej jeszcze po prostu nie było. Zacznijmy jednak od grafiki. Wielu deweloperów i byłych pracowników studia potwierdziło, że gra będzie wyglądać tak, jak na trailerze — albo i lepiej, bo Rockstar ma jeszcze czas na szlify. Studio nie uznaje kompromisów, dlatego gra wyciśnie ostatnie soki z konsol, aby wygenerować szczegółowe modele postaci, tekstury, oświetlenie czy zaskakująco realistyczne niebo, niczym w RDR 2.

Szalenie istotnym elementem będzie też fizyka. Ta ma nawiązywać do tego, co pokazało GTA IV. Jako gracze poczujemy „ciężar” postaci, wykorzystywanych pistoletów, czy wreszcie prowadzonych pojazdów. Choć nie wiadomo jeszcze wiele o modelu jazdy, to na pewno sama rozgrywka będzie satysfakcjonująca pod względem sterowania. Strzelaniny z tak zaawansowaną fizyką będą mięsiste, a pościgi na drogach zapewnią odpowiedni zastrzyk adrenaliny.

GTA VI – screen

Tym, co do tej pory było najbardziej podkreślane w kontekście technologicznym, to fakt zastosowania zaawansowanej sztucznej inteligencji. NPC mają żywo i realistycznie reagować na wydarzenia w świecie gry. Nie chodzi tu jedynie o nasze działania (np. strzelaniny czy agresywną jazdę), ale także zmianę pogody i inne. Zmieni się również policja, która tym razem ma stanowić o wiele większe wyzwanie. O ile funkcjonariusze nie będą automatycznie teleportować się w pobliże naszej lokalizacji, to jednostki będą stosować różne taktyki mające na celu zablokowanie nam drogi ucieczki czy przewidywanie kolejnych ruchów.

Gra większa niż wszystkie? Nowe GTA będzie ogromne

Premiery nowych odsłon serii Grand Theft Auto na swój sposób definiują swoją generację. GTA IV na PS3 i Xbox 360 było czymś ogromnym, podobny wpływ miała też „piątka”. Nie inaczej będzie w przypadku GTA VI. Gra pod każdym względem ma przebić to, co jako gracze mogliśmy doświadczyć do tej pory. Tytuł jest przygotowywany od lat, a Rockstar ma możliwości i zasoby, aby ze spokojem i dużą pieczołowitością szlifować grę do 2025 roku — nie ma powodu do pośpiechu. Dzięki temu otrzymamy coś gigantycznego.

Dawid Szafraniak
O autorze

Dawid Szafraniak

Redaktor
Pierwsze growe szlify zbierał jeszcze w erze PS1, aby później zapoznawać się z kolejnymi wcieleniami japońskiej konsoli, skosztować Xboksa i Switcha. Ostatecznie najbardziej lubi PC, a ostatnio nawet i granie w chmurze. Królują u niego FPS-y, gry akcji nieczęsto górujące nad filmami i tytuły wyścigowe, które podobno #nikogo. Święta Trójca gamingu? Pierwsze Modern Warfare, seria Mass Effect i Uncharted. Bez tego nic nie miałoby sensu. Poza grami lubi planować kolejne podróże i chwytać za aparat fotograficzny podczas meczów piłki nożnej.
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie