co wiemy o gta 6
3 komentarze

GTA 6 – kiedy może mieć miejsce premiera?

Wielu z nas z pewnością pamięta jakby to było wczoraj, gdy swoją premierę miała gra GTA V. A było to już niemal przed siedmioma laty. Nic więc dziwnego, że nieustannie oczekujemy zapowiedzi GTA 6. Niestety na tę chwilę, wciąż pozostajemy głównie wśród domysłów i plotek odnośnie kolejnej produkcji studia Rockstar Games. A może poszczególne przecieki składają się w większą, wiarygodną całość?

2002, 2003, 2004, 2008 i 2013 – oto kolejne daty premier tytułów GTA III, GTA: Vice City, GTA: San Andreas, GTA IV oraz GTA V. Jeśli chcielibyśmy doszukać się w nich jakiejś prawidłowości, to na upartego moglibyśmy oczekiwać, że GTA 6 powinno było zadebiutować już kilka lat temu. Tak się jednak nie stało i wiele wskazuje, że premiera wciąż jest odległa. Różnica miedzy wszystkimi tymi odsłonami jest taka, że wraz z GTA V pojawiła się jeszcze „kura znosząca złote jajka„, a mianowicie sieciowe GTA Online. Nie ma co ukrywać: studio Rockstar jeszcze przez długi czas będzie odcinać kupony od wspomnianego trybu. Dzięki temu nie musi spieszyć się z kolejną odsłoną, przynajmniej nie ze względów ekonomicznych. W tym względzie (pod kątem hipotetycznej daty premiery GTA 6) pesymistycznie wygląda też zapowiedź Piątki na nadchodzące konsole nowej generacji.

co wiemy o gta 6
GTA Online odniosło tak duży kasowy sukces, że w sieci nie obyło się także od plotek insynuujących, iż GTA 6 będzie grą wyłącznie sieciową, stworzoną na modłę trybu Online.

Wraz z niedawnym rozdawnictwem GTA V na platformie Epic Games, liczba graczy w trybie Online zwiększyła się jeszcze bardziej, a więc i przychodów będzie analogicznie więcej. Nie zdziwiłbym się więc, gdyby Rockstar niespecjalnie spieszyło się z nową odsłoną gangsterskiej strzelanki. Choć z drugiej strony darmowe GTA V może być również jakąś przesłanką co do bliskości premiery Szóstki. Coś na zasadzie myśli „kto miał kupić GTA V już to zrobił”, a zarazem podsycania apetytów, bo „jeśli jeszcze dziś zdołamy zainteresować kogoś Piątką, jest większa szansa, że gdy przyjdzie czas, kupi również Szóstkę„. Wyjdźmy jednak z głów producentów i skupmy się na tym, co już faktycznie wiadomo o kolejnym GTA. Pamiętajmy jednak, że na tę chwilę są to wciąż głównie branżowe przecieki, które mogą, ale nie muszą znaleźć potwierdzenia w rzeczywistości.

GTA 6 w produkcji, czyli w zalewie przecieków

Wszystko zaczęło się latem 2017 roku, kiedy to aktor Tim Neff pochwalił się swoim publicznie dostępnym CV, w którym można było przeczytać o jego udziale w nagraniach motion capture do produkcji takich jak Red Dead Redemption 2 oraz GTA VI. W sieci pojawiło się dodatkowo zdjęcie aktora ubranego do sesji mo-cap. Jednak już dzień później Neff, zapytany o całą sytuację przez dziennikarzy serwisu PCGamesN, kategorycznie zaprzeczył temu, iż pracuje przy wspomnianych produkcjach. W chwilę później z jego CV zniknęły pozycje związane z DRD2 oraz GTA 6, zaś Neff poprzez portale społecznościowe niezbyt zręcznie tłumaczył, że wspomniany dokument sfałszowano. Może dałoby się w to jeszcze uwierzyć, gdyby nie portal iStunt z którego korzystają filmowcy zatrudniający kaskaderów. Równocześnie z usunięciem pozycji z CV aktora, oba tytuły zniknęły bowiem również z profilu Neffa w rzeczonym serwisie.

co wiadomo o gta 6
Dzięki serwisowi WaybackMachine, możemy na własne oczy zobaczyć, że w CV Neffa pojawiły się pozycje takie jak RDR2 oraz GTA 6.
co wiemy o gta 6
Identycznie podejrzane machinacje wykonano w serwisie iStunt, gdzie jeszcze 26 lipca 2017 roku, na profilu Neffa widniała powyższa informacja.

Od czasu wpadki aktora, do sieci przedarło się jeszcze sporo innych przecieków wskazujących na to, że GTA 6 jest już w produkcji. Wiele z nich głosiło jednak równocześnie, że gra pojawi się w 2019 lub na początku 2020 roku, stąd wiemy, że były nieprawdziwe. Pewnie wielu z Was pamięta także hakerski prank pod koniec 2018 roku, w którym to w GTA Online pojawiła się plansza z rzekomą zapowiedzią GTA 6. Wiosną 2019 roku doniesienia o pracach nad GTA 6 znów nabrały rozpędu. Bibin Michael, grafik 3D pracujący m.in nad modelami aut w serii Forza Motorsport oraz Horizon, w swoim profilu w serwisie ArtStation ujawnił, że przez pewien okres zatrudniony był u twórców Grand Theft Auto, zajmując się projektowaniem samochodów do GTA 6.

co wiadomo o gta 6
Zgodnie z wpisem grafika, GTA 6 miało powstawać co najmniej od końca 2017 roku.

Podobnych akcji było jeszcze kilka. Całkiem niedawno meksykański aktor Jorge Consejo opublikował w swoim portfolio wpis sugerujący, że pracował przy udźwiękowieniu GTA 6. Consejo, w przeciwieństwie do Neffa, swoim wpisem na Twitterze nie zdementował autentyczności wpisu w swoim CV, jednak nie chciał powiedzieć nic więcej na ten temat. Wiadomo tylko, że miał wcielić się w postać nazwaną jako „The Mexican„. Przeprosił też fanów za tajemniczość tłumacząc się, że nie został upoważniony do komentowania pewnych projektów.

co wiadomo o gta 6
Aktor Jorge Consejo wpisał do swojego życiorysu, że w 2018 roku wcielił się w postać Meksykanina (The Mexican) w Grand Theft Auto 6.

Jeśli jeszcze ktoś ma wątpliwości na temat tego, czy GTA 6 powstaje, ostatnim z dowodów niechaj będzie fakt, że w marcu tego roku, studio wydawnicze Take-Two wprowadziło pierwsze od dłuższego czasu aktualizacje w domenie www.gtavi.com. Dotąd alias ów przekierowywał do oficjalnej strony Rockstar Games, jednak 23 marca właściciele strony zdecydowali się przeprowadzić aktualizację zarejestrowanej jeszcze w 2006 roku witryny. Odtąd po wejściu na nią, otrzymujemy informację o błędnym adresie, jednak strona https://whois.domaintools.com wyraźnie donosi, że od wspomnianego 23 marca, w domenie przeprowadzane są jakieś zmiany, a ostatnia z nich miała miejsce 10 kwietnia. Użytkownicy forum Reddit, którzy jako pierwsi wyłapali tę zmianę zauważyli również, że podobne machinacje miewają miejsce tuż przed oficjalnym uruchomieniem strony.

co wiadomo o gta 6
Pierwsza od lat zmiana na stronie gtavi.com miała miejsce 23 marca 2020.

GTA 6 jak serial Narcos – świat, mapa i setting

Jedne z pierwszych plotek donosiły o tym, jakoby jedną z trzech grywalnych postaci w GTA VI miała być kobieta (a dokładniej pisząc – prostytutka). Ile w tym prawdy? Nie wiadomo do dziś, ale o szczegółach możecie poczytać w naszym newsie Prostytutka grywalną postacią w GTA VI, ujawnienie tytułu w przyszłym roku? To samo źródło donosiło ponadto o powrocie do Vice City, wzorowanego na Miami. Kilkanaście miesięcy później, w sieci pojawiły się kolejne informacje dotyczące settingu i szeroko rozumianej historii przedstawionej w grze. Zgodnie z nimi, GTA VI miało pozwolić nam pokierować losem handlarza narkotyków, który zaczynając od najniższego szczebla, wkrótce miał stać się narkotykowym baronem. Również i tu wspominano o Vice City.

co wiemy o gta 6
Chyba nikt nie obraziłby się za powrót do Vice City, czyż nie?

Jednak dopiero lato ubiegłego roku dostarczyło nam solidną ilość przecieków o grze. Tajemniczy informator z Reddita przestawił fabułę, miejsce i czas akcji. Autor wpisu twierdził, że wszystko usłyszał od dwóch znajomych, którzy są bardzo wiarygodni i pracowali dla takich serwisów jak Kotaku i PC Gamer. – Mam również bardzo drogiego przyjaciela, który pracuje dla Rockstar. Nie potwierdził on tych szczegółów, ale też im nie zaprzeczył. Zwykle, jeśli coś nie jest prawdą, mówi to wprost, ale tutaj po prostu roześmiał się i powiedział „wiesz, że nie mogę o tym rozmawiać bracie” – pisze autor poniższych rewelacji. Całą dawkę przecieków możecie przeczytać w newsie GTA 6 – wysyp informacji o grze. Nieoficjalnie, Rockstar postawi na realizm.

Miejcie jednak świadomość, że już w kilka dni po tych rewelacjach, dziennikarz serwisu Kotaku, Jason Schreier, stwierdził, że jego zdaniem informacje te są niczym innym jak fejkiem. Według wspomnianych doniesień, GTA 6 miało być w produkcji już od 2012 roku pod nazwą kodową Project Americas. I choć większość komentatorów branży nie dowierza w rzetelność tych informacji, to obecnie przyjęła się już wiara w jeden z postulatów domniemanego fejka, jakoby GTA 6 miało czerpać pomysły z netfliksowego serialu pt. Narcos. Akcja miałaby zostać więc osadzona w latach 1970-1980 w dwóch lokacjach – Vice City oraz nowym fikcyjnym mieście wzorowanym na Rio de Janeiro. Swoją przygodę mielibyśmy rozpocząć jako przemytnik narkotyków z Vice City do nowego miasta. Na tapet wraca więc pierwotna wersja fabularna sprzed kilkudziesięciu miesięcy.

gta 6 narcos
GTA 6 z fabułą à la serial Narcos? Pobożne życzenie gracza czy nadchodząca rzeczywistość?

GTA 6 kiedy? Data premiery i platformy

Insider, który dostarczył tak wielu rzekomych informacji na temat GTA 6 twierdził również, że GTA 6 ukaże się wyłącznie na PlayStation 5 oraz Xbox Series X (wyłącznie, to znaczy z pominięciem już obecnej generacji konsol). Dziś, to już w zasadzie raczej oczywiste. Podobnie jednak jak brak wiedzy na temat daty premiery gry w wersji na konsole, nie mamy też żadnej informacji na temat tego, czy wersja na PC pojawi się równolegle z wydaniami konsolowymi. Nawet przybliżona data dostępności gry jest trudna do przybliżenia. Pierwsi insiderzy wiosną tego roku donosili, że GTA 6 jest już na „deweloperskim półmetku”. Podobnie jak rzekome daty rozpoczęcia prac nad grą, do Internetu zaczęło trafiać też coraz więcej hipotetycznych dat premiery. Najwięcej mówiło się jednak o jesieni 2021 roku, ale także (w mniej optymistycznej wersji) o drugiej połowie 2023 roku.

co wiemy o gta 6
Jeden z memów dotyczących czasu rozwijania gry GTA V, który powstał po ogłoszeniu portu gry na konsolę PlayStation 5. Nie jest tajemnicą, że wielu z nas wolałoby otrzymać chociażby najmniejszą zapowiedź „Szóstki” zamiast kolejny port „Piątki”. 

Wspomniana w 2023 roku premiera miałaby wynikać z planowanych, wielkich wydatków marketingowych firmy Take-Two Interactive na okres od 1 kwietnia 2023 do 31 marca 2024 roku. W sieci znalazła się informacja, że firma szacuje w tym okresie wydatki rządu 84 milionów dolarów. Trop mógł być tylko jeden – premiera GTA 6. Niestety po radosnej burzy, która przeszła przez sieć, Take-Two wydało oświadczenie, w którym ucięło wszelkie spekulacje. Wydawca stwierdził, że zaplanowane zwiększone wydatki marketingowe w roku rozliczeniowym 2024 wynikają ze zobowiązań względem podmiotów zewnętrznych. Tym samym nie dotyczą produkcji studia Rockstar Games, które jest własnością firmy.

co wiemy o gta 6
Studio Take-Two zdementowało plotki o tym, jakoby planowane wydatki marketingowe miały zbiec się w czasie z premierą GTA 6.

Jak widać, powyższy artykuł mógłby ciągnąć się w nieskończoność, a jak nie było rzetelnych informacji o GTA 6, tak dalej ich nie ma. Możemy w zasadzie zawierzyć tylko słowom Jasona Schreiera, który stwierdził, że co do GTA 6 pewne jest tylko to, że gra powstaje. Możemy być również raczej pewni, że produkcja nie pojawi się od razu wraz z konsolami nowej generacji. Nie tylko dlatego, że w pierwszej kolejności na PS5 i Xbox Series X zadebiutuje ulepszona wersja GTA V, ale także dlatego, że jeśli wierzyć słowom Dariona Lowensteina, byłego pracownika Rockstar Game: „ciężko jest stworzyć tytuł AAA na premierę urządzenia (…) stworzenie portu istniejącej już gry jest znacznie tańsze i łatwiejsze”.

Rejestracja konta

Dołącz do grona użytkowników Planety Gracza

Chcesz brać udział w konkursach, wygrywać nagrody i wiedzieć o najnowszych premierach jako pierwszy? Zarejestruj się i dołącz do naszej społecznośći.
Rejestrując się, akceptujesz regulamin naszego serwisu

Masz już konto? Zaloguj się

2.9
Rated 2.9 out of 5
2.9 out of 5 stars (based on 79 reviews)
Excellent43%
Very good5%
Average3%
Poor1%
Terrible48%