PlayStation-5-gry-z-PS1

Darek Madejski

Wychowany na Amidze i pierwszej odsłonie PlayStation. Do dziś często sięga po hity z lat 90.

0 komentarzy

Kto by chciał brzydkie gry z PS1 i PS2 na PlayStation 5? Szef Sony wciąż się tłumaczy

Pamiętacie plotki sprzed premiery PlayStation 5, kiedy to w sieci szumiało, że nowa generacja może uruchamiać gry z pierwszego PlayStation? Nic z tego nie wyszło, a w pamięci graczy pozostał tylko niesławny dla Sony cytat o starych grach z PS1 i PlayStation 2.

Kompatybilność wsteczna PS5 jest „kulawa” w porównaniu do tego, co oferuje Xbox Series. Microsoft poszedł na całego, pozwalając nam uruchamiać na nowej konsoli również tytuły z pierwszego przedstawiciela rodziny Xbox. A Sony? Cóż, na PlayStation 5 pogramy tylko w gry z PS4.

Kompatybilność wsteczna została szeroko omówiona w mediach branżowych przed premierą tej generacji. Sony również się wypowiadało, starając się wytłumaczyć, dlaczego nie będzie pełnego wsparcia wstecz.

PlayStation 5 i wsteczna kompatybilność. Wybrakowana

Wtedy to padł cytat z samej góry:

Po analizie zagadnienia wstecznej kompatybilności mogę powiedzieć, że jest to jedna z tych funkcji, które są bardzo pożądane, ale w rzeczywistości nie są często używane

Jim Ryan, dyrektor generalny Sony Interactive Entertainment

Nie ta jednak wypowiedź przysporzyła problemów szefowi SIE, lecz ta z 2017 roku, kiedy na łamach magazynu Time padło:

Niedawno byłem na pokazie Gran Turismo, gdzie prezentowano odsłony na PS1, PS2, PS3 i PS4. Części gry na PS1 i PS2 wyglądają staro, kto chciałby dziś w nie grać?

Jim Ryan, dyrektor generalny Sony Interactive Entertainment

Minęły lata, a Jim Ryan wciąż nie zapomniał o tej niefortunnej wypowiedzi i jest o nią dopytywany. Teraz tłumaczy, że został źle zrozumiany, ale też źle dobrał słowa. Na łamach brytyjskiego Eurogamera Ryan mówi:

Chciałem jedynie podkreślić, oczywiście niezbyt dobrze, jak dobrze wyglądały wersje PS4 i jak mocno seria się zmieniła na lepsze. Na pewno nie próbowałem lekceważyć naszego dziedzictwa.

Jim Ryan, dyrektor generalny Sony Interactive Entertainment

Ryan podkreślił również, że podczas projektowania PlayStation 5 musiano pójść na kompromisy i jednym z nich jest właśnie kwestia wstecznej kompatybilności w nowej konsoli.

A Wam brakuje odpalania gier z PS1 i PS2 na nowej generacji?

Rejestracja konta

Dołącz do grona użytkowników Planety Gracza

Chcesz brać udział w konkursach, wygrywać nagrody i wiedzieć o najnowszych premierach jako pierwszy? Zarejestruj się i dołącz do naszej społecznośći.
Rejestrując się, akceptujesz regulamin naszego serwisu

Masz już konto? Zaloguj się