PS5 i Xbox Series w starciu na gry ekskluzywne. Zobacz, która konsola jest lepsza dla graczy
Która konsola jest lepiej zaopatrzona w gry ekskluzywne? Zebraliśmy wszystkie tytuły PS5 i Xbox Series, aby ostatecznie rozliczyć Sony i Microsoft.
Latka lecą jak gołębie po niebie, konsole stają się coraz starsze, a gracze nadal próbują znaleźć odpowiedź na to, czy łatwiej być fanem PS5 czy Xbox Series. Od zawsze uważałem, że to gry powinny być decydujące w tej kwestii i wskazywać najlepszą platformę do grania. Rzecz jasna nie mam na myśli multiplatformowych tytułów, a wyłącznie konsolowe gry ekskluzywne. Czy Microsoft dostarczył nam więcej produkcji tego typu niż Sony? Gdzie oferta jest ciekawsza i bardziej zróżnicowana? Nadszedł czas, by po niespełna 4 latach od premiery obu urządzeń porównać listę exclusivów.
Dla części z Was będzie to niewygodna prawda bądź potwierdzenie dla osobistych przemyśleń. Być może porównanie okaże się też pomocne dla osób, które stoją jeszcze przed decyzją o zakupie konsoli, bowiem to najlepszy sposób na wyliczenie najważniejszych zalet i zarazem wad aktualnej generacji PlayStation i Xbox. Aby uniknąć wszelkich nieporozumień podkreślam, że temat tyczy się tytułów niedostępnych u bezpośredniej konkurencji (PC w tym przypadku nią nie jest). Zatem przejdźmy do konkretów, pełnego wykazu gier ekskluzywnych wydanych od listopada 2020 roku (wtedy to zadebiutowały PS5 i Xbox Series).
Spis treści:
Gry ekskluzywne na PS5 i Xbox Series – kompletna lista tytułów
Lista wszystkich konsolowych gier ekskluzywnych na Xbox Series:
- Palworld (wczesny dostęp)
- Forza Motorsport
- Go Mecha Ball
- Phantom Abyss
- Slime Rancher 2 (wczesny dostęp)
- The Wandering Village (wczesny dostęp)
- Techtonica (wczesny dostęp)
- Planet of Lana (za chwilę na PS5)
- Dune: Spice Wars
- Besiege (wczesny dostęp)
- Homestead Arcana
- Warhammer 40,000: Darktide
- Roboquest
- Starfield
- The Lamplighters League
- Ravenlok
- Age of Empires IV
- Valheim (wczesny dostęp)
- Redfall
- Grounded (za chwilę na PS5)
- CrossfireX (usunięty)
- The Gunk
- Halo Infinite
- Forza Horizon 5
- Microsoft Flight Simulator
- (Niektóre z gier otrzymały również wersję na Xbox One)
Przyznam się, że jestem trochę zdziwiony i wstrząśnięty. Udało mi się znaleźć 25 nowych gier wydanych na Xbox Series, których obecności nie uświadczymy na jakiejkolwiek wersji PlayStation. Niby robi wrażenie, tylko że ponad połowa z nich to produkcje bardzo niszowe. I dlatego uważam, że to naprawdę niewiele, jeśli weźmiemy pod uwagę, że aktualna generacja (gdzieniegdzie nazywana next-genem) zadebiutowała ponad 1250 dni temu. Czy wąską liczbę produkcji z dużym budżetem usprawiedliwia chociaż ich jakość i wyjątkowość? Na pewno o Redfall i CrossfireX nie będą zazdrośni gracze z przeciwnego obozu – warto wspomnieć, że ta druga była tak zła, że została wycofana ze sprzedaży i Game Pass. Ale mimo wszystko jest kilka apetycznych kąsków. Zaliczają się do nich Halo Infinite, Starfield (największy kosmiczny RPG) i Microsoft Flight Simulator.
Muszę jednak jedną nogą stanąć w obronie Xbox Series. Otóż jak zapewne wiecie niektóre z wydanych tamże gier miało chwilowy status ekskluzywności. Dla przypomnienia przywołam Scorn, High on Life, czy też niedawne amnestie dla Hi-Fi Rush i Pentiment. Niemniej aktualna lista za moment będzie krótsza, bo w kwietniu trzeba wykreślić z niej Grounded i Planet of Lana.
Kompletny wykaz konsolowych gier ekskluzywnych na PS5:
- Rise of the Ronin
- Final Fantasy VII Rebirth
- Foamstars
- Silent Hill: The Short Message
- The Last of Us: Part II Remastered
- Marvel’s Spider-Man 2
- Quantum Error
- Firewall Ultra
- Synapse
- Star Wars: Tales from the Galaxy’s Edge – Enhanced Edition
- Humanity
- Kena: Bridge of Spirits
- Death Stranding: Director’s Cut
- Ghost of Tsushima: Directors Cut
- Marvel’s Spider-Man Remastered
- Final Fantasy XVI
- The Last of Us Remake
- The Dark Pictures: Switchback VR
- Horizon: Call of the Mountain
- God of War: Ragnarok
- Horizon: Forbidden West: Complete Edition
- Gran Turismo 7
- Returnal
- Destruction AllStars
- Windfolk
- Marvel’s Spider-Man: Miles Morales
- Astro’s Playroom
- Demon’s Souls
- (Niektóre z gier otrzymały również wersję na PS4)
Okazało się, że na PS5 gier ekskluzywnych jest minimalnie więcej. Raptem różnica wynosi 3 tytuły. Na powyższej liście dostrzeżemy trzy wyraźne cechy i tym samym politykę Sony. Pierwsze co rzuca się w oczy to kwestia odświeżeń – aż 7 produkcji stanowią remaki, remastery i wersje reżyserskie gier pierwotnie wydanych przed premierą PlayStation 5. Gdy spojrzymy na wszystko w szerszym kadrze, zobaczymy też inne podejście do zaklepywania oferty dla graczy. W przeważającej liczbie są tu gry z dużymi budżetami i ze znanych uniwersów. Prym wiodą serie Final Fantasy, Marvel’s Spider-Man, The Last of Us oraz pojedyncze hity pokroju God of War: Ragnarok, Horizon Forbidden West, Demon’s Souls i Gran Turismo 7. Mówimy więc o konkretnej bibliotece, za dostęp do której “xboksiarze” daliby sobie uciąć rentę (ewentualnie rękę).
Jako ostatnie warto odnotować, że Sony zainwestowało w gry obsługujące zestaw PSVR2. To skromna baza, bo raptem 5 gier, ale za to są to jedne z najlepszych i najbardziej zaawansowanych tytułów wykorzystujących możliwości sprzętu do rzeczywistości wirtualnej – za wzór możemy uznać Horizon: Call of the Mountain. Mamy więc dobrze urozmaicony katalog gier ekskluzywnych na PS5.
PS5 czy Xbox Series – co wybrać przez pryzmat konsolowych gier ekskluzywnych?
Kalkulator mówi nam, że na obu konsolach jest porównywalna liczba gier ekskluzywnych – stosunek 25 do 28 tytułów. Tylko czy jedna gra jest warta drugiej? Właśnie z tej pozycji powinniśmy porównywać potencjał do przyjemnego spędzania czasu. Stwierdzam, iż w tej chwili PS5 wypada o wiele lepiej od Xbox Series. Jest tam oferta podobna ilościowo, ale bardziej atrakcyjna pod kątem jakości i różnorodności. Póki co po zwycięskim pasie biegnie Sony, jednak maraton jeszcze trochę potrwa i całkiem możliwe, że ich role jeszcze się odwrócą. Trzeba mieć z tyłu głowy, że za kilka miesięcy odbędzie się premiera kilku naprawdę dużych marek i to Microsoft sprawuje nad nimi władzę absolutną. Stalker 2, Hellblade 2, Indiana Jones, Avowed, Microsoft Flight Simulator 2 będą potężnym atutem w walce na ekskluzywność. Aczkolwiek ciężko wyrokować, jak długo gigant z Redmond utrzyma w klatce swoje hity i czy po drodze nie wykoleją się finansowo. Baza graczy Xbox i PC może im nie wystarczyć, by brnąć w wojnę na gry ekskluzywne.