PS5 i Xbox Series w starciu na gry ekskluzywne. Zobacz, która konsola jest lepsza dla graczy

ps5-i-xbox-series-gry-ekskluzywne
PG Exclusive Publicystyka

Która konsola jest lepiej zaopatrzona w gry ekskluzywne? Zebraliśmy wszystkie tytuły PS5 i Xbox Series, aby ostatecznie rozliczyć Sony i Microsoft.

Latka lecą jak gołębie po niebie, konsole stają się coraz starsze, a gracze nadal próbują znaleźć odpowiedź na to, czy łatwiej być fanem PS5 czy Xbox Series. Od zawsze uważałem, że to gry powinny być decydujące w tej kwestii i wskazywać najlepszą platformę do grania. Rzecz jasna nie mam na myśli multiplatformowych tytułów, a wyłącznie konsolowe gry ekskluzywne. Czy Microsoft dostarczył nam więcej produkcji tego typu niż Sony? Gdzie oferta jest ciekawsza i bardziej zróżnicowana? Nadszedł czas, by po niespełna 4 latach od premiery obu urządzeń porównać listę exclusivów.

Dla części z Was będzie to niewygodna prawda bądź potwierdzenie dla osobistych przemyśleń. Być może porównanie okaże się też pomocne dla osób, które stoją jeszcze przed decyzją o zakupie konsoli, bowiem to najlepszy sposób na wyliczenie najważniejszych zalet i zarazem wad aktualnej generacji PlayStation i Xbox. Aby uniknąć wszelkich nieporozumień podkreślam, że temat tyczy się tytułów niedostępnych u bezpośredniej konkurencji (PC w tym przypadku nią nie jest). Zatem przejdźmy do konkretów, pełnego wykazu gier ekskluzywnych wydanych od listopada 2020 roku (wtedy to zadebiutowały PS5 i Xbox Series).

Spis treści:

 1. Gry ekskluzywne na Xbox Series
 2. Gry ekskluzywne na PS5
 3. Podsumowanie

Gry ekskluzywne na PS5 i Xbox Series – kompletna lista tytułów

Lista wszystkich konsolowych gier ekskluzywnych na Xbox Series:

 1. Palworld (wczesny dostęp)
 2. Forza Motorsport
 3. Go Mecha Ball
 4. Phantom Abyss
 5. Slime Rancher 2 (wczesny dostęp)
 6. The Wandering Village (wczesny dostęp)
 7. Techtonica (wczesny dostęp)
 8. Planet of Lana (za chwilę na PS5)
 9. Dune: Spice Wars
 10. Besiege (wczesny dostęp)
 11. Homestead Arcana
 12. Warhammer 40,000: Darktide
 13. Roboquest
 14. Starfield
 15. The Lamplighters League
 16. Ravenlok
 17. Age of Empires IV
 18. Valheim (wczesny dostęp)
 19. Redfall
 20. Grounded (za chwilę na PS5)
 21. CrossfireX (usunięty)
 22. The Gunk
 23. Halo Infinite
 24. Forza Horizon 5
 25. Microsoft Flight Simulator
 • (Niektóre z gier otrzymały również wersję na Xbox One)

Przyznam się, że jestem trochę zdziwiony i wstrząśnięty. Udało mi się znaleźć 25 nowych gier wydanych na Xbox Series, których obecności nie uświadczymy na jakiejkolwiek wersji PlayStation. Niby robi wrażenie, tylko że ponad połowa z nich to produkcje bardzo niszowe. I dlatego uważam, że to naprawdę niewiele, jeśli weźmiemy pod uwagę, że aktualna generacja (gdzieniegdzie nazywana next-genem) zadebiutowała ponad 1250 dni temu. Czy wąską liczbę produkcji z dużym budżetem usprawiedliwia chociaż ich jakość i wyjątkowość? Na pewno o Redfall i CrossfireX nie będą zazdrośni gracze z przeciwnego obozu – warto wspomnieć, że ta druga była tak zła, że została wycofana ze sprzedaży i Game Pass. Ale mimo wszystko jest kilka apetycznych kąsków. Zaliczają się do nich Halo Infinite, Starfield (największy kosmiczny RPG) i Microsoft Flight Simulator.

Muszę jednak jedną nogą stanąć w obronie Xbox Series. Otóż jak zapewne wiecie niektóre z wydanych tamże gier miało chwilowy status ekskluzywności. Dla przypomnienia przywołam Scorn, High on Life, czy też niedawne amnestie dla Hi-Fi Rush i Pentiment. Niemniej aktualna lista za moment będzie krótsza, bo w kwietniu trzeba wykreślić z niej Grounded i Planet of Lana.


Kompletny wykaz konsolowych gier ekskluzywnych na PS5:

 1. Rise of the Ronin
 2. Final Fantasy VII Rebirth
 3. Foamstars
 4. Silent Hill: The Short Message
 5. The Last of Us: Part II Remastered
 6. Marvel’s Spider-Man 2
 7. Quantum Error
 8. Firewall Ultra
 9. Synapse
 10. Star Wars: Tales from the Galaxy’s Edge – Enhanced Edition
 11. Humanity
 12. Kena: Bridge of Spirits
 13. Death Stranding: Director’s Cut
 14. Ghost of Tsushima: Directors Cut
 15. Marvel’s Spider-Man Remastered
 16. Final Fantasy XVI
 17. The Last of Us Remake
 18. The Dark Pictures: Switchback VR
 19. Horizon: Call of the Mountain
 20. God of War: Ragnarok
 21. Horizon: Forbidden West: Complete Edition
 22. Gran Turismo 7
 23. Returnal
 24. Destruction AllStars
 25. Windfolk
 26. Marvel’s Spider-Man: Miles Morales
 27. Astro’s Playroom
 28. Demon’s Souls
 • (Niektóre z gier otrzymały również wersję na PS4)

Okazało się, że na PS5 gier ekskluzywnych jest minimalnie więcej. Raptem różnica wynosi 3 tytuły. Na powyższej liście dostrzeżemy trzy wyraźne cechy i tym samym politykę Sony. Pierwsze co rzuca się w oczy to kwestia odświeżeń – aż 7 produkcji stanowią remaki, remastery i wersje reżyserskie gier pierwotnie wydanych przed premierą PlayStation 5. Gdy spojrzymy na wszystko w szerszym kadrze, zobaczymy też inne podejście do zaklepywania oferty dla graczy. W przeważającej liczbie są tu gry z dużymi budżetami i ze znanych uniwersów. Prym wiodą serie Final Fantasy, Marvel’s Spider-Man, The Last of Us oraz pojedyncze hity pokroju God of War: Ragnarok, Horizon Forbidden West, Demon’s Souls i Gran Turismo 7. Mówimy więc o konkretnej bibliotece, za dostęp do której “xboksiarze” daliby sobie uciąć rentę (ewentualnie rękę).

Jako ostatnie warto odnotować, że Sony zainwestowało w gry obsługujące zestaw PSVR2. To skromna baza, bo raptem 5 gier, ale za to są to jedne z najlepszych i najbardziej zaawansowanych tytułów wykorzystujących możliwości sprzętu do rzeczywistości wirtualnej – za wzór możemy uznać Horizon: Call of the Mountain. Mamy więc dobrze urozmaicony katalog gier ekskluzywnych na PS5.

PS5 czy Xbox Series – co wybrać przez pryzmat konsolowych gier ekskluzywnych?

ps plus premium vs game pass ultimate

Kalkulator mówi nam, że na obu konsolach jest porównywalna liczba gier ekskluzywnych – stosunek 25 do 28 tytułów. Tylko czy jedna gra jest warta drugiej? Właśnie z tej pozycji powinniśmy porównywać potencjał do przyjemnego spędzania czasu. Stwierdzam, iż w tej chwili PS5 wypada o wiele lepiej od Xbox Series. Jest tam oferta podobna ilościowo, ale bardziej atrakcyjna pod kątem jakości i różnorodności. Póki co po zwycięskim pasie biegnie Sony, jednak maraton jeszcze trochę potrwa i całkiem możliwe, że ich role jeszcze się odwrócą. Trzeba mieć z tyłu głowy, że za kilka miesięcy odbędzie się premiera kilku naprawdę dużych marek i to Microsoft sprawuje nad nimi władzę absolutną. Stalker 2, Hellblade 2, Indiana Jones, Avowed, Microsoft Flight Simulator 2 będą potężnym atutem w walce na ekskluzywność. Aczkolwiek ciężko wyrokować, jak długo gigant z Redmond utrzyma w klatce swoje hity i czy po drodze nie wykoleją się finansowo. Baza graczy Xbox i PC może im nie wystarczyć, by brnąć w wojnę na gry ekskluzywne.

Grzegorz Rosa
O autorze

Grzegorz Rosa

Redaktor
Ekspert w dziedzinie "kombinatoryki" w grach i zarazem człowiek, który wybrał drogę antagonisty. Nie boi się pisać treści niewygodnych dla innych. Specjalizuje się w publicystyce wszelakiej, krytykowaniu słabych gier, filmów, a nawet ludzi. Jako jedyny na świecie grał już w Wiedźmina 4...
Advertisement
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie