Google Doodle upamiętnia pierwsze zdjęcia z teleskopu Webba. Urocza animacja z okazji wielkiego wydarzenia

Google Doodle uczcił pierwsze zdjęcia z teleskopu Webba
Newsy Technologie

Opublikowane wczoraj pierwsze zdjęcia z teleskopu Webba są wielkim osiągnięciem nauki. Nowy Google Doodle uczcił to wydarzenie.

„Następca teleskopu Hubble’a” znalazł się wczoraj na czołówkach wielu portali internetowych. Rzeczywiście, to bardzo ważna chwila w świecie nauki; teleskop Webba stwarza bowiem nowe możliwości w obserwacji Kosmosu. Dzięki niemu możliwe będzie zobaczenie nawet dalej położonych galaktyk – w tym takich, z których światło leciało do nas nawet 13,1 mld lat.

Na zdjęciach znalazły się następujące obiekty:

  • gromada galaktyk SMACS 0723 z soczewkowaniem grawitacyjnym
  • widmo planety pozasłonecznej WASP-96 b
  • mgławica Pierścień Południowy
  • grupa galaktyk Kwintet Stephana
  • obszar gwiazdotwórczy NGC 3324 w Mgławicy Carina

Ten wielki dzień postanowiono uczcić animacją zaprezentowaną w ramach Google Doodle. Trzeba przyznać, że ekipa tworząca kolejne grafiki i tym razem się postarała; urocza animacja przedstawia teleskop Webba wyraźnie podekscytowany nowymi odkryciami. Teleskop robi następnie zdjęcia, które również ukazane są w animacji. Całość jest dość krótka, ale zdecydowanie warta obejrzenia – i to nie tylko ze względu na uśmiechnięty teleskop.

Obszar gwiazdotwórczy NGC 3324 w Mgławicy Carina

To nie pierwszy raz, gdy Google celebruje ważne wydarzenia za pomocą nowych grafik. Do kolekcji trafiają tu obrazki, animacje, gify, a nawet gry upamiętniające wybitnych twórców lub przypominające o aktualnych świętach. Zaledwie w zeszłym miesiącu wraz z Google świętowaliśmy Dzień Ojca; dzisiejsze wydarzenie ma jednak nieco inną skalę.

Źródło zdjęć: NASA

Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie