Google Doodle wspomina Stefana Banacha, ale na grafice wyszedł bardziej jak Zbigniew Ziobro

Google Doodle wspomina polskiego matematyka, Stefana Banacha
Newsy

Pojawiło się kolejne Google Doodle. Tym razem popularna wyszukiwarka uraczy użytkowników wspomnieniem matematyka Stefana Banacha.

Kliknięcie w obrazek przedstawiający Stefana Banacha przekieruje nas na stronę z najważniejszymi informacjami na temat Stefana Banacha. To klasyczna forma Google Doodle, która pojawia się w przypadku większości wydań tej funkcji. Szkoda tylko, że polski matematyk przypomina na obrazku bardziej Zbigniewa Ziobro…

Stefan Banach urodził się w 1892 roku w Krakowie. Był matematykiem, autorem podręczników i wykładowcą.. Do jego największych osiągnieć warto zaliczyć podanie pierwszej aksjomatycznej definicji przestrzeni, które później nazwano jego nazwiskiem. Miał też swój wkład w ugruntowanie podstaw analizy funkcjonalnej.

Prywatnie Banach słynął ze swojej mocnej głowy i zamiłowania do imprez oraz alkoholu. Mówi się, że w trakcie spotkań z kolegami po fachu w jednej z lwowskich kawiarni zapisywał notatki… ołówkiem na marmurowym stoliku. Robiono tak, dopóki żona Banacha nie sprezentowała mu zeszytu, który później nazwano Księgą Szkocką.

Stefan Banach zmarł w 1945 roku we Lwowie. W historii zapisał się jako jeden z najwybitniejszych polskich matematyków i współtwórca lwowskiej szkoły matematycznej.

Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie