Electronic Arts chciałoby zostać przejęte. Wśród potencjalnych nabywców… Disney lub Apple

EA Electronic Arts - logo
Newsy PC PS4 PS5 Switch Xbox Series XOne

Electronic Arts chce zostać kupione przez większego od siebie. Tak przynajmniej twierdzą źródła, przytaczające rozmowy biznesowe m.in. z Disney.

Serwis Puck opublikował raport, zgodnie z którym jeden z największych producentów i wydawców gier wideo chce zostać przejęty. Twórcy lub właściciele olbrzymich marek jak FIFA, Battlefield czy Madden już od dłuższego czasu rzekomo poszukują nowego nabywcy. Źródła serwisu twierdzą, iż firma rozmawiała w tym celu z Apple, Disney, Amazonem i wieloma innymi korporacjami.

Firma miałaby jeszcze chętniej postawić na ideę zostania wykupioną, gdy na jaw wyszedł olbrzymi deal Microsoftu z Activision Blizzard. Jakby tego było mało, w krótkim czasie Sony zakupiło Bungie, a chwilę wcześniej Take-Two nabyło Zyngę. Rynek gier wideo staje się coraz bardziej jednostajny i wielkie korporacje przejmują właścicieli znanych i popularnych IP. Nawet Ubisoft musiał informować o swoich planach, gdyż pojawiało się coraz więcej spekulacji na temat ewentualnego wykupienia.

Mimo wielu rozmów sytuacja EA jest niejasna, ale wychodzi na to, iż nie ma aktualnie zainteresowanego nabywcy. Rzekomo najdalej zaszły rozmowy z NBCUniversal. Electronic Arts ma zależeć na tym, aby Andrew Wilson pozostał na swoim stanowisku CEO. Rozmowy z NBCUniversal rozważały różne scenariusze, w tym ten, który spełniłby oczekiwania wobec zachowania aktualnego CEO. Wedle źródeł, dyrektor generalny Comcastu Brian Roberts chciał wydzielić z EA osobny podmiot w postaci konglomeratu rozrywkowego. Poszło jednak o kwestię ceny i ewentualne przejęcie stanęło w miejscu.

Electronic Arts komentuje

Nie komentujemy plotek i spekulacji związanych z fuzjami i przejęciami. Jesteśmy dumni, że działamy z pozycji siły i wzrostu, mając w swoim portfolio niesamowite gry, zbudowane na potężnych zasobach intelektualnych, tworzone przez niezwykle utalentowane zespoły i sieć ponad pół miliarda graczy. Widzimy przed sobą bardzo jasną przyszłość.

– wyjaśnia w komunikacie dla Kotaku John Reseburg z EA

Najpewniej więc musimy czekać na to, co pokaże przyszłość. Aktualnie EA prosperuje raczej dobrze, choć niedawno świat obiegła wieść o porzuceniu marki FIFA. EA planuje więc swoją nową piłkarską franczyzę. Jakby tego było mało, w 2023 roku kończy się ekskluzywna umowa z Disneyem na gry osadzone w świecie Star Wars. Choć firma ma ich w przygotowaniu pare, inni deweloperzy również pracują nad własnymi pozycjami z uniwersum.

Promocje

Zobacz wszystkie
Udostępnij:

Prawdziwy Gracz poleca się do polubienia

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie