Grzegorz Rosa

Człowiek niewielu talentów i wielu wad, ale podobno umie grać w gry…

Crysis 3 zainstalowany w pamięci RTX 3090. Dyski SSD już niepotrzebne?

Pamięć RTX 3090 może posłużyć jako magazyn na dane. Przykładem jest Crysis 3, bezpośrednio zainstalowany na karcie graficznej.

Najnowsza karta graficzna RTX 3090 z rodziny Ampere jest zabójcza pod wieloma względami. Z jednej strony poraża jej bardzo wysoka cena 7000 zł za sztukę, a z drugiej oferuje niesamowite osiągi w grach z wymaksowanymi ustawieniami graficznymi. Dzięki dużej pojemności pamięci VRAM (24 GB) w locie obsługuje tekstury w 8K, ale nie tylko do tego można wykorzystać wspomniane zasoby.

Użytkowniczka Twittera ukryta pod pseudonimem Strife, postanowiła sprawdzić, czy wbudowaną pamięcią karty graficznej można zastąpić klasyczny dysk. Swoim odkryciem zadziwiła wielu pasjonatów, bowiem udało jej się zainstalować Crysis 3 bezpośrednio w pamięci VRAM.

Oczywiście nie dokonała tego bez pomocy specjalnego oprogramowania. Wpierw przy użyciu GPU Ram Drive stworzyła z zasobów pamięci VRAM 15-gigabajtową partycję, którą można zarządzać w systemie. W ten sposób mogła wybrać w instalatorze Crysis 3 nową ścieżkę dla kopiowanych plików gry.

Pozostałe 9 GB VRAM było wystarczające do uruchomienia Crysis 3 w rozdzielczości 4K. I z jej relacji wynika, że gra działała wyśmienicie, a podzielenie pamięci nie wpłynęło na jakość rozgrywki.

Choć sam efekt może zadziwiać, to jednak autorka liczyła na znacznie więcej. Mimo szybkiej przepustowości pamięci RTX 3090 (936 GB/s), gra nie wczytywała się tak szybko jak na dysku NVMe o tych samych parametrach. Co mogło być powodem takiej sytuacji? Strife podejrzewa nieco węższe gardło w przypadku VRAM; całkiem możliwe, ze w grę wchodzi wyższe opóźnienie pamięci niż w klasycznych dyskach.

Rejestracja konta

Dołącz do grona użytkowników Planety Gracza

Chcesz brać udział w konkursach, wygrywać nagrody i wiedzieć o najnowszych premierach jako pierwszy? Zarejestruj się i dołącz do naszej społecznośći.
Rejestrując się, akceptujesz regulamin naszego serwisu

Masz już konto? Zaloguj się