CD Projekt RED na tajnej liście przejęć Microsoftu. Ujawniono wewnętrzne dokumenty

CD Projekt RED na tajnej liście przejęć Microsoftu. Wyciekły dokumenty
Newsy PC Xbox Series XOne

Wychodzi na to, że Microsoft naprawdę był bliski przejęcia firmy SEGA. Jakby tego było mało, na tajnej liście znalazło się także m.in. CD Projekt RED.

Wciąż trwa batalia o prawo do przejęcia Activision Blizzard. W trakcie postępowania na światło dzienne wychodzą jednak bardzo ciekawe dokumenty firmy, w których zaznaczono m.in. potencjalną premierę PS6, a także zaznaczono, że “Xbox przegrał wojnę konsol”. Teraz jednak serwis The Verge donosi o dokumentach przedstawionych przed Federalną Komisją Handlu Stanów Zjednoczonych. Potwierdzają one coś, o czym spekulowano od dawna – Microsoft faktycznie chciał przejąć japońskiego giganta, firmę SEGA.

The Verge przypomina o e-mailu napisanym przez Phila Spencera, szefa Xbox. Czytamy w nim o tym, że Xbox wierzy, że “Sega stworzyła dobrze zbalansowane portfolio gier w różnych segmentach o globalnym zasięgu geograficznym i pomoże nam przyspieszyć Xbox Game Pass zarówno na konsoli, jak i poza nią”. Co ciekawe, dokumenty z 2021 roku również wspominają o chęci przejęci firmy. Jak na razie do niczego takiego nie doszło, ale Microsoft blisko współpracuje z Japończykami, oferując coraz więcej ich tytułów w abonamencie Xbox Game Pass czy na swoich konsolach.

CD Projekt RED, Techland i Remedy w rękach Microsoftu?

Ciekawiej robi się w dokumentach udostępnionych przez Stephena Totilo z Axios na Twitterze. Te zawierają listę ponad 100 twórców gier wideo i wydawców, których przejęcie gigant z Redmond mógłby rozważyć. Znajdziemy tam wielu popularnych deweloperów, w tym z naszego kraju. CD Projekt RED oczywiście na liście jest, ale pojawia się także Techland, People Can Fly i 11 bit Studios. Jest także Remedy Entertainment, IO Interactive, Mundfish (twórcy Atomic Heart), The Molassess Flood (kupione przez CD Projekt RED), a nawet… Bungie, które niedawno przeszło oficjalnie do PlayStation.

Powyższa lista jest dziś nieaktualna. Totilo wskazuje na poważne zmiany i spore cięcia w budżecie na przejęcia. Derek Strickland, branżowy analityk twierdzi, że bardziej aktualna wersja listy zawiera jedynie 17 kandydatów na potencjalne przejęcie.

Microsoft zredukował ponad 100 firm do 17 najlepszych kandydatów na konsole i PC, w tym Remedy Entertainment, Bungie, Crytek, IO, Larian, People Can Fly, Playdead. Jeśli chodzi o wydawców, pozostały SEGA i Paradox.

– czytamy na Twitterze

Od dawna mówi się o wytoczeniu ciężkich dział przez Microsoft. Jeżeli uda im się finalnie kupić Activision Blizzard, istnieje spora szansa na to, że w przyszłości takich przejęć więcej i wymienione powyżej studia faktycznie będą brane pod uwagę.

Artur Łokietek
O autorze

Artur Łokietek

Redaktor
Zamknięty w horrorach lat 80. specjalista od seriali, filmów i wszystkiego, co dziwne i niespotykane, acz niekoniecznie udane. Pała szczególnym uwielbieniem do dobrych RPG-ów i wciągających gier akcji. Ekspert od gier z dobrą fabułą, ale i koneser tych z gorszą. W przeszłości miłośnik PlayStation, obecnie skupiający się przede wszystkim na PC i relaksie przy Switchu.
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie