Nagrody BAFTA 2022: Psie pazury najlepszym filmem, Diuna z kilkoma statuetkami

Benedict Cumberbatch w filmie Psie pazury, zdobywcy BAFTA 2022
Baza filmów Filmy Filmy i seriale Newsy

Wczoraj odbyła się gala BAFTA 2022. Tradycyjnie Brytyjska Akademia Filmowa wybrała najlepsze tytuły minionego roku.

Brytyjska Akademia Sztuk Filmowych i Telewizyjnych przyznała swoje nagrody już po raz 75. Wielkim zwycięzcą BAFTA 2022 stał się film Jane Campion, czyli Psie pazury. Produkcja otrzymała już kilka Złotych Globów, będzie walczyć również o Oscary.

Jakie jeszcze filmy wywalczył nagrody BAFTA 2022? Pełną listę nominacji oraz zwycięzców znajdziecie poniżej.

Najlepszy film

  • Belfast
  • Nie patrz w górę
  • Diuna
  • Licorice Pizza
  • Psie pazury

Najlepszy film brytyjski

  • Po miłości
  • Ali & Ava
  • Belfast
  • Punkt wrzenia
  • Cyrano
  • Wszyscy mówią o Jamiem
  • House of Gucci
  • Ostatniej nocy w Soho
  • Nie czas umierać
  • Pomiędzy

Najlepszy debiutujący brytyjski reżyser, scenarzysta lub producent

  • Po miłości
  • Punkt wrzenia
  • Zemsta rewolwerowca
  • Keyboard Fantasies
  • Pomiędzy

Najlepszy film nieanglojęzyczny

  • Drive My Car
  • To była ręka Boga
  • Matki równoległe
  • Petite Maman
  • Najgorszy człowiek na świecie

Najlepszy film dokumentalny

  • Becoming Cousteau
  • Cow
  • Przeżyć
  • The Rescue
  • Summer of Soul (Or, When the Revolution Could Not be Televised)

Najlepszy film animowany

  • Nasze magiczne Encanto
  • Przeżyć
  • Luca
  • Mitchellowie kontra maszyny

Najlepszy reżyser

  • Aleem Khan – Po miłości
  • Ryûsuke Hamaguchi – Drive My Car
  • Audrey Diwan – Zdarzyło się
  • Paul Thomas Anderson – Licorice Pizza
  • Jane Campion – Psie pazury
  • Julia Ducournau – Titane

Najlepszy scenariusz oryginalny

  • Being the Ricardos (Aaron Sorkin)
  • Belfast (Kenneth Branagh)
  • Nie patrz w górę (Adam McKay)
  • King Richard: Zwycięska rodzina (Zach Baylin)
  • Licorice Pizza (Paul Thomas Anderson)

Najlepszy scenariusz adaptowany

  • CODA (Siân Heder)
  • Drive My Car (Ryûsuke Hamaguchi)
  • Diuna (Denis Villeneuve)
  • Córka (Maggie Gyllenhaal)
  • Psie pazury (Jane Campion)

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa

  • Lady Gaga – House of Gucci
  • Alana Haim – Licorice Pizza
  • Emilia Jones – CODA
  • Renate Reinsve – Najgorszy człowiek na świecie
  • Joanna Scanlan – Po miłości
  • Tessa Thompson – Pomiędzy

Najlepszy aktor pierwszoplanowy

  • Adeel Akhtar – Ali & Ava
  • Mahershala Ali – Łabędzi śpiew
  • Benedict Cumberbatch – Psie pazury
  • Leonardo DiCaprio – Nie patrz w górę
  • Stephen Graham – Punkt wrzenia
  • Will Smith – King Richard: Zwycięska rodzina

Najlepsza aktorka drugoplanowa

  • Caitríona Balfe – Belfast
  • Jessie Buckley – Córka
  • Ariana DeBose – West Side Story
  • Ann Dowd – Odkupienie
  • Aunjanue Ellis – King Richard: Zwycięska rodzina
  • Ruth Negga – Pomiędzy

Najlepszy aktor drugoplanowy

  • Mike Faist – West Side Story
  • Ciarán Hinds – Belfast
  • Troy Kotsur – CODA
  • Woody Norman – C’mon C’mon
  • Jesse Plemons – Psie pazury
  • Kodi Smit-McPhee – Psie pazury

Najlepsze zdjęcia

  • Diuna (Greig Fraser)
  • Zaułek koszmarów (Dan Laustsen)
  • Nie czas umierać (Linus Sandgren)
  • Psie pazury (Ari Wegner)
  • Tragedia Makbeta (Bruno Delbonnel)

Najlepsza muzyka

  • Being the Ricardos (Daniel Pemberton)
  • Nie patrz w górę (Nicholas Britell)
  • Diuna (Hans Zimmer)
  • Kurier Francuski z Liberty, Kansas Evening Sun (Alexandre Desplat)
  • Psie pazury (Jonny Greenwood)

Najlepsza scenografia

  • Cyrano (Sarah Greenwood, Katie Spencer)
  • Diuna (Patrice Vermette, Zsuzsanna Sipos)
  • Kurier Francuski z Liberty, Kansas Evening Sun (Adam Stockhausen, Rena DeAngelo)
  • Zaułek koszmarów (Tamara Deverell, Shane Vieau)
  • West Side Story (Adam Stockhausen, Rena DeAngelo)

Najlepsze kostiumy

  • Cruella (Jenny Beavan)
  • Cyrano (Cantini Parrini)
  • Diuna (Robert Morgan, Jacqueline West)
  • Kurier Francuski z Liberty, Kansas Evening Sun (Milena Canonero)
  • Zaułek koszmarów (Luis Sequeira)

Najlepszy montaż

  • Belfast (Úna Ní Dhonghaíle)
  • Diuna (Joe Walker)
  • Licorice Pizza (Andy Jurgensen)
  • Nie czas umierać (Tom Cross, Elliot Graham)
  • Summer of Soul (Or, When the Revolution Could Not be Televised) (Joshua L. Pearson)

Najlepsza charakteryzacja i fryzury

  • Cruella (Nadia Stacey, Naomi Donne)
  • Cyrano (Alessandro Bertolazzi, Siân Miller)
  • Diuna (Love Larson, Donald Mowat)
  • Oczy Tammy Faye (Linda Dowds, Stephanie Ingram, Justin Raleigh)
  • House of Gucci (Frederic Aspiras, Jane Carboni, Giuliano Mariana, Sarah Nicole Tanno)

Najlepsze efekty specjalne

  • Diuna
  • Free Guy
  • Pogromcy duchów: Dziedzictwo
  • Matrix Zmartwychwstania
  • Nie czas umierać

Wschodząca gwiazda kina – nagroda publiczności

  • Ariana DeBose
  • Harris Dickinson
  • Lashana Lynch
  • Millicent Simmonds
  • Kodi Smit-McPhee

Najlepszy film krótkometrażowy

  • The Black Cop
  • Femme
  • The Palace
  • Stuffed
  • Three Meetings of the Extraordinary Committee

Najlepsza obsada

  • Punkt wrzenia (Carolyn McLeod)
  • Diuna (Francine Maisler)
  • To była ręka Boga (Massimo Appolloni, Annamaria Sambucco)
  • Zwycięska rodzina (Rich Delia, Avy Kaufman)
  • West Side Story (Cindy Tolan)

Najlepszy dźwięk

  • Diuna (Mac Ruth, Mark Mangini, Doug Hemphill, Theo Green, Ron Bartlett)
  • Ostatniej nocy w Soho (Colin Nicolson, Julian Slater, Tim Cavagin, Dan Morgan)
  • Nie czas umierać (James Harrison, Simon Hayes, Paul Massey, Oliver Tarney, Mark Taylor)
  • Ciche miejsce 2 (Erik Aadahl, Michael Barosky, Brandon Proctor, Ethan Van Der Ryn)
  • West Side Story (Brian Chumney, Tod Maitland, Andy Nelson, Gary Rydstrom)

Najlepszy brytyjski krótkometrażowy film animowany

  • Affairs of the Art
  • Do Not feed the Pigeons – WINNER
  • Night of the Living Dread

Promocje

Zobacz wszystkie
Udostępnij:

Prawdziwy Gracz poleca się do polubienia

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie