Xbox kończy z płytami. W Europie nie uzupełnia już zapasów gier w pudełkach?

Xbox
Newsy Xbox Series Xbox Series S

Chociaż nic nie zostało oficjalnie potwierdzone, to wiele wskazuje na zmiany w polityce wydawniczej Microsoftu i marki Xbox. Nie tak dawno zwolniono zespół odpowiedzialny za fizyczne wydania gier, a teraz dochodzą do tego nowe rewelacje. Mówi się, że sprzedawcy detaliczni w Europie po prostu przestali uzupełniać zapasy gier pudełkowych na konsole spod zielonego logotypu. Najwyraźniej idzie nowe — szybciej, niż można się było tego spodziewać.

Xbox kończy z pudełkami raz na zawsze?

Pamiętacie głoście zwolnienia Microsoftu z ubiegłego tygodnia? Pracę straciło aż 1900 osób, co odbiło się szerokim echem w branży gier i nie tylko. Doszło do tego, że sprawą fuzji firmy z Activision Blizzard ma ponownie zająć się Federalna Komisja Handlu. Co interesujące, wśród zwolnionych osób miał także znaleźć się cały zespół odpowiedzialny za fizyczne wydania gier. Informacja ta była zaskakująca, jednak nie wiązała się z żadnymi konkretnymi ogłoszeniami. Nikt nam nie powiedział wprost, że oto koniec pudełek nadchodzi.

Dziś można już nieco wyklarować swoje podejście do tematu, bo okazuje się, że Xbox faktycznie zmierza ku rezygnacji z pły – a przynajmniej tak plotkuje część insiderów zajmująca się branżą. Okazuje się, że sprzedawcy detaliczni gier w Europie przestali uzupełniać zapasy fizycznych wydań produkcji na konsolę Microsoftu. Tych ma być coraz mniej w sprzedaży, bo i tak najwięcej tytułów rozchodzi się cyfrowo.

Takimi informacjami podzielił się Christopher Dring z GameIndustry.biz:

W całej Europie kilku sprzedawców detalicznych zaczęło po prostu nie wystawiać na sprzedaż konsoli Xbox. Racja, więc właśnie przestali oferować gry na Xboxa, ponieważ konsola Xbox jest teraz konsolą cyfrową. Fizyczna wydajność gier na konsolę Xbox jest naprawdę niska i ostatecznie sprzedaż gier na konsolę, na którą większość ludzi po prostu pobiera gry, nie przynosi zbyt dużych korzyści sprzedawcy. Marża na sprzęcie jest często dość mała.

Christopher Dring z GameIndustry.biz

Jak widać, idzie nowe. Jeszcze w tym roku jedna z wyczekiwanych premier, czyli Hellblade II pojawi się jedynie w wersji cyfrowej. Dla przykładu, w zeszłym roku taka sytuacja miała miejsce z grą Alan Wake 2.

Dawid Szafraniak
O autorze

Dawid Szafraniak

Redaktor
Pierwsze growe szlify zbierał jeszcze w erze PS1, aby później zapoznawać się z kolejnymi wcieleniami japońskiej konsoli, skosztować Xboksa i Switcha. Ostatecznie najbardziej lubi PC, a ostatnio nawet i granie w chmurze. Królują u niego FPS-y, gry akcji nieczęsto górujące nad filmami i tytuły wyścigowe, które podobno #nikogo. Święta Trójca gamingu? Pierwsze Modern Warfare, seria Mass Effect i Uncharted. Bez tego nic nie miałoby sensu. Poza grami lubi planować kolejne podróże i chwytać za aparat fotograficzny podczas meczów piłki nożnej.
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie