Wiking Roberta Eggersa w pierwszych recenzjach. „Metalowa adaptacja Hamleta”

fragment plakatu filmu Wiking / recenzje
Baza filmów Filmy Filmy i seriale Newsy Newsy Recenzje

Nadchodzący Wiking ma już pierwsze recenzje. Jak krytycy widzą najnowszy film Roberta Eggersa i jak zapowiada się widowisko?

Krytycy skupieni wokół portalu Rotten Tomatoes zaczęli przedstawiać swoje opinie na temat nowego widowiska twórcy Lighthouse. W momencie publikacji tego artykułu dostępne są 62 recenzje, a wśród nich aż 90% jest pozytywnych. Recenzenci wyróżniają w szczególności pracę samego reżysera, Roberta Eggersa. Według nich jest on jednym z najciekawszych twórców nie tylko swojego pokolenia, ale wręcz w całej branży.

Wiking w pewnym stopniu dostarcza nam opowiedzianą na nowo historię rodem z Szekspira. Jeden z recenzentów uznał nawet:

„Najbardziej metalowa adaptacja Hamleta, jaką kiedykolwiek zobaczycie.”

– Brian Lloyd, entertainment.ie.

Wbrew pozorom nie jest to jednak jedyna warstwa w produkcji. Dzieło Eggersa wyróżniono m.in. właśnie za niezupełnie sztampowe podejście do tematu. Choć na pierwszy rzut oka jest to klasyczna, pierwotna, brutalna i krwawa szekspirowska opowieść o dążeniu do zemsty, w istocie z filmu można wyciągnąć znacznie więcej. Film da się bowiem odczytać również jako… historię chłopca zagubionego między mitem, tradycją a rzeczywistością.

Wiking ma jeden wyjątkowo jasny punkt podkreślany przez recenzje, a jest nim obsada – ze szczególnym uwzględnieniem Alexandra Skarsgårda. Jego Amleth jest w dużym stopniu bestią, nie człowiekiem. Doskonale zagrany stanowi idealnego głównego bohatera mrocznego widowiska osadzonego w czasach wikingów.

Do polskich kin Wiking wchodzi 22 kwietnia 2022 roku.

Agata Wierzbicka
O autorze

Agata Wierzbicka

Redaktor
W dzieciństwie wielbicielka platformówek i przygodówek, obecnie w grach stawia przede wszystkim na dobrą fabułę. Z uporem maniaka wykonuje nawet najdziwniejsze zadania poboczne. Gdy nie gra – czyta, pisze lub próbuje swoich sił w kolejnych dziedzinach rękodzieła.
Advertisement
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie