Wiedźmin 3 – koniec z „przekłamaną” grafiką, wystarczy jeden plik

Wiedzmin-3
Newsy PC

Najnowszy mod do gry Wiedźmin 3 powinien znaleźć się na dysku twardym każdego gracza PC. Dzięki prostej zmianie poczujemy jeszcze większą immersję podczas wędrówki Białego Wilka.

Wiedźmin 3 doczekał się kolejnej modyfikacji, która została przyjęta z owacjami na stojąco. To obecnie najpopularniejszy mod do gry od studia CD Projekt RED i w sumie nie ma się co dziwić. Po zainstalowaniu jednego pliku, podczas przerywników filmowych zobaczymy świat Dzikiego Gonu bez przekłamań w oświetleniu. I żeby było jasne, różnice są ogromne, a gracze zadowoleni.

Wiedźmin 3 i przekłamane oświetlenie. Jak się go pozbyć?

Rzadko zdarza się, że tyle lat po premierze Wiedźmina 3 trafią się jeszcze mody o tak dużej liczbie pobrań. Świetny wynik (3,2 tys. pobrań) osiągnął niedawny Eternal Hunt, który zmienia niemal cały gameplay w grze. Ale dzisiaj opisywany No Fake Lights In Quests NextGen jest jeszcze lepszy, bo pobrało go już ponad 5 tys. osób. Nie ulepsza on walki, nie dodaje nowych rzeczy do gry, lecz po prostu sprawia, że świat przedstawiony widzimy „inaczej”.

Autor projektu tłumaczy, że oświetlenie w Wiedźminie 3 jest wielowarstwowe. Wszędzie jest w zasadzie „fałszywe” oświetlenie. Jednak przerywniki filmowe mają ich jeszcze więcej, a niektóre są nimi wręcz przeładowane. CD Projekt RED chciał w ten sposób poprawić m.in. wygląd postaci, ale w efekcie wielu graczy stwierdziło, że końcowy efekt jest przesadzony. Moder przeszukał zatem pliki przerywników filmowych, aby wyeliminować nadmiar oświetlenia, np. światła punktowe na twarzach bohaterów. Nie wszystkie cut-scenki je zawierają, więc edytował tylko te, w których zauważył nadmiar światła. Celem było zwiększenie immersji podczas gry, a czy to się udało, pokazują screeny porównawcze.

Na drugiej podstronie porównanie Wiedźmina 3 ze sztucznym i bez sztucznego oświetlenia.

Darek Madejski
O autorze

Darek Madejski

Redaktor
Wspomina gaming lat 90. z wielkim sentymentem. Ekspert w dziedzinie retro sprzętu oraz starych konsol. Oprócz duszy kolekcjonera, fan współczesnych gier singleplayer, głównie tych na PlayStation. Specjalista w treściach dotyczących PS Plus oraz promocji. Poza pracą, fan seriali w klimacie postapokaliptycznym, koszenia trawy, rąbania drewna i zajmowania się wszystkim, by tylko nie siedzieć w miejscu.
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie