Nowe rozwiązania w Valorant mają ukrócić mowę nienawiści
Riot Games wprowadzi konkretne zmiany, które będą wymierzone w toksycznych graczy grających w Valorant. Czy zjawisko hejtu da się wyplenić?
Twórcy planują zaimplementować czat głosowy, aby zadbać o przyjazną atmosferę na serwerach. W tym celu wymagane było dokonanie zmian w zakresie polityki prywatności i zaktualizowanie warunków użytkowania tytułu. Czy gracze mogą mieć uzasadnione obawy, iż będą podsłuchiwani? Przedstawiciele Riot Games zaprzeczają. Padły informacje, że pracownicy studia zapoznają się z nagraniami tylko w sytuacji kiedy trafi do nich zgłoszenie. Co z pozostałymi plikami audio zapisywanymi na dyskach? Będą sukcesywnie kasowane. Na podobnych zasadach moderowany jest czat tekstowy.
Na blogu deweleporów zamieszczono informację:
Niewłaściwe zachowanie na czacie głosowym to duży problem dla wielu graczy. Wierzymy, że dobrym rozwiązaniem jest zapewnienie szybkiego sposobu raportowania i zgłaszania. Potrzebujemy też konkretnych dowodów nadużyć i łamania regulaminu.
Toksyczne zachowania w sieci to spory problem. Około 74% miłośników elektronicznej rozrywki padło ofiarę nękania. Wskazuje na to raport opublikowany przez organizację Anti-Defamation League (źródło). Okazuje się, że aż 65% doznało poważanego nękania, m.in. usłyszawszy pod swoim adresem groźby fizyczne. Zdarzało się też, że internetowe trolle publikowały w sieci adresy czy numery telefonu poszczególnych osób. Najmocniejszy ciosy spadały na głowy graczy będących przedstawicielami grup LGBTQ.
Jaka jest przyczyna toksycznych zachowań w Valorant?
Skąd biorą się wspomniane zachowania w sieci? Może to mieć związek z brakiem umiejętności kontrolowania negatywnych emocji. Nie potrafimy pogodzić się porażką. Dodatkowo fakt, iż jesteśmy anonimowi sprawia, że pozwalamy sobie na znacznie więcej w stosunku do innych osób. Niektórzy mają po prostu gorszy dzień i wyzywając innych podczas grania rozładowują napięcie. Nie brakuje też osób dla których wulgarne zachowania w kontaktach z innymi są swego rodzaju normą.
W przeszłości Riot Games w interesujący sposób postanowiło rozwiązać wspomniany problem w grze League of Legends. Mianowicie w tym tytule toksycznych graczy paruje się z osobami, które nie stosują się do zasad netykiety. Długofalowymi celami twórców w zakresie walki z toksycznymi graczami mają być:
- redukcja częstotliwości powtarzania szkodliwych zachowań
- wykorzystanie systemu weryfikacji wiarygodności zgłoszeń, w celu automatycznego i skutecznego wykrywania szkodliwych działań graczy i nakładania kar.
Dajcie znać czy grając w Valorant doświadczyliście toksycznych zachowań ze strony innych graczy. Jeśli tak, to napiszcie jak sobie z nimi radzicie.