Riot Games walczy z toksycznym zachowaniem graczy w Valorant

Bartłomiej Balcerzak

Miłośnik staroszkolnych gier RPG takich jak Baldur's Gate czy Planscape Torment a jednocześnie nowszych przedstawicieli tego gatunku z Mass Effectem na czele.

0 komentarzy

Nowe rozwiązania w Valorant mają ukrócić mowę nienawiści

Riot Games wprowadzi konkretne zmiany, które będą wymierzone w toksycznych graczy grających w Valorant. Czy zjawisko hejtu da się wyplenić?

Twórcy planują zaimplementować czat głosowy, aby zadbać o przyjazną atmosferę na serwerach. W tym celu wymagane było dokonanie zmian w zakresie polityki prywatności i zaktualizowanie warunków użytkowania tytułu. Czy gracze mogą mieć uzasadnione obawy, iż będą podsłuchiwani? Przedstawiciele Riot Games zaprzeczają. Padły informacje, że pracownicy studia zapoznają się z nagraniami tylko w sytuacji kiedy trafi do nich zgłoszenie. Co z pozostałymi plikami audio zapisywanymi na dyskach? Będą sukcesywnie kasowane. Na podobnych zasadach moderowany jest czat tekstowy.

Na blogu deweleporów zamieszczono informację:

Niewłaściwe zachowanie na czacie głosowym to duży problem dla wielu graczy. Wierzymy, że dobrym rozwiązaniem jest zapewnienie szybkiego sposobu raportowania i zgłaszania. Potrzebujemy też konkretnych dowodów nadużyć i łamania regulaminu.

Toksyczne zachowania w sieci to spory problem. Około 74% miłośników elektronicznej rozrywki padło ofiarę nękania. Wskazuje na to raport opublikowany przez organizację Anti-Defamation League (źródło). Okazuje się, że aż 65% doznało poważanego nękania, m.in. usłyszawszy pod swoim adresem groźby fizyczne. Zdarzało się też, że internetowe trolle publikowały w sieci adresy czy numery telefonu poszczególnych osób. Najmocniejszy ciosy spadały na głowy graczy będących przedstawicielami grup LGBTQ.

Jaka jest przyczyna toksycznych zachowań w Valorant?

Skąd biorą się wspomniane zachowania w sieci? Może to mieć związek z brakiem umiejętności kontrolowania negatywnych emocji. Nie potrafimy pogodzić się porażką. Dodatkowo fakt, iż jesteśmy anonimowi sprawia, że pozwalamy sobie na znacznie więcej w stosunku do innych osób. Niektórzy mają po prostu gorszy dzień i wyzywając innych podczas grania rozładowują napięcie. Nie brakuje też osób dla których wulgarne zachowania w kontaktach z innymi są swego rodzaju normą.

W przeszłości Riot Games w interesujący sposób postanowiło rozwiązać wspomniany problem w grze League of Legends. Mianowicie w tym tytule toksycznych graczy paruje się z osobami, które nie stosują się do zasad netykiety. Długofalowymi celami twórców w zakresie walki z toksycznymi graczami mają być:

  • redukcja częstotliwości powtarzania szkodliwych zachowań
  • wykorzystanie systemu weryfikacji wiarygodności zgłoszeń, w celu automatycznego i skutecznego wykrywania szkodliwych działań graczy i nakładania kar.

Dajcie znać czy grając w Valorant doświadczyliście toksycznych zachowań ze strony innych graczy. Jeśli tak, to napiszcie jak sobie z nimi radzicie.

Rejestracja konta

Dołącz do grona użytkowników Planety Gracza

Chcesz brać udział w konkursach, wygrywać nagrody i wiedzieć o najnowszych premierach jako pierwszy? Zarejestruj się i dołącz do naszej społecznośći.
Rejestrując się, akceptujesz regulamin naszego serwisu

Masz już konto? Zaloguj się

2.9
Rated 2.9 out of 5
2.9 out of 5 stars (based on 79 reviews)
Excellent43%
Very good5%
Average3%
Poor1%
Terrible48%