Nowe Uncharted stworzy AI? Prezes Naughty Dog zdradza plany

Uncharted
Newsy

Co powiedzielibyście na to, że nowa i wyczekiwana przez was gra zostanie stworzona z dużym wykorzystaniem sztucznej inteligencji? Prezes studia Naughy Dog przyznaje, że tego rodzaju narzędzia mogą być coraz częściej wykorzystywane przez twórców i nie jest to koniecznie czymś złym. Całkiem możliwe, że ewentualna nowa odsłona Uncharted lub innych gier firmy powstanie właśnie w ten sposób. Samo AI ma dawać ogromne możliwości na przykład osobom bez umiejętności technicznych.

Gry wideo a sztuczna inteligencja. Uncharted stworzy AI?

Chociaż sztuczna inteligencja nadal budzi sporo kontrowersji, to nowoczesne narzędzi mogą okazać się ogromną szansą dla wielu twórców. Na temat wykorzystywania AI w grach wideo wypowiedział się ostatnio Neil Druckmann, prezes studia Naughty Dog. Jak sam przyznał, jego studio nie będzie wyjątkiem jeżeli chodzi o wykorzystywanie nowych sposobów na tworzenie gier czy przyspieszanie tego procesu. Co dokładnie ma na myśli?

Druckmann zwraca uwagę na szereg korzyści wynikających z implementacji AI. Przede wszystkim można w ten sposób nie tylko ograniczyć koszta, ale również znacząco przyspieszyć cały proces produkcyjny. To jednak nie koniec korzyści. Nowoczesne narzędzia mogą pozwolić na przełamanie “technicznej” bariery. Coś, co do tej pory było zarezerwowane dla “mistrzów kodowania” teraz stać się może dostępne dla innych osób. Masz wyobraźnię, ale nie umiesz de facto tworzyć gier? Nic straconego.

To poszerzanie możliwości jest napędzane przez coraz bardziej dostępne narzędzia, które pozwalają nawet osobom nietechnicznym używać wyobraźni i tworzyć światy i narracje według własnego uznania. Co więcej, sztuczna inteligencja naprawdę zrewolucjonizuje sposób tworzenia treści, chociaż wiąże się z pewnymi kwestiami etycznymi, którymi musimy się zająć.

Neil Druckmann

Ułatwienie tworzenia gier, ograniczenie kosztów i tym podobne mają rzekomo pozwolić Naughty Dog na podejmowanie się wiekszych wyzwań, trudniejszych projektów. Znaczące wsparcie w zakresie tworzenia mogłoby pozwolić twórcom na przeniesienie części zasobów ludzkich do innych obszarów działań. Nie możemy ukryć, że Druckmann ewidentnie jest entuzjastą nowych rozwiązań.

Zobacz: Uncharted na Unreal Engine 5

Samo stanowisko Sony jest w tym wypadku jasne. AI ma wspierać kreatywność, ale nie stanowić jej substytut. Najważniejszym czynnikiem w powstawaniu gier nadal ma być człowiek i nie sposób nie przyznać temu podejściu racji.

Źródło: gamesradar.com

Dawid Szafraniak
O autorze

Dawid Szafraniak

Redaktor
Pierwsze growe szlify zbierał jeszcze w erze PS1, aby później zapoznawać się z kolejnymi wcieleniami japońskiej konsoli, skosztować Xboksa i Switcha. Ostatecznie najbardziej lubi PC, a ostatnio nawet i granie w chmurze. Królują u niego FPS-y, gry akcji nieczęsto górujące nad filmami i tytuły wyścigowe, które podobno #nikogo. Święta Trójca gamingu? Pierwsze Modern Warfare, seria Mass Effect i Uncharted. Bez tego nic nie miałoby sensu. Poza grami lubi planować kolejne podróże i chwytać za aparat fotograficzny podczas meczów piłki nożnej.
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie