Darek Madejski

Wychowany na Amidze i pierwszej odsłonie PlayStation. Do dziś często sięga po hity z lat 90.

3 komentarze

Tech demo UE5 na laptopie z RTX2080 ma więcej fps niż na PS5

Epic Games pokazało niedawno technologiczne demo Unreal Engine 5, które podczas prezentacji było wyświetlane w czasie rzeczywistym na konsoli PS5. Firma ujawnia, że próbowała też odpalić demo na laptopie, a efekt był naprawdę zadowalający.

Choć jeszcze nie widzieliśmy PS5, a Sony nie zaprezentowano żadnej ekskluzywnej gry na tę platformę, mniej więcej wiadomo, jak mogą wyglądać gry nowej generacji. Firma Epic Games pokazała kilka dni temu tech demo Unreal Engine 5, które zostało odpalone właśnie na japońskim next-genie. Później dowiedzieliśmy się, że prezentacja na PlayStation 5 działała w dynamicznej rozdzielczości, gdzie przez większość czasu renderowanie odbywało się w 1440p. Teraz mamy kolejne szczegóły.

Demo UE5 pociągnie mocny laptop

Przedstawiciele Epic Games China informują (dzięki DSO Gaming), że wersja demonstracyjna Unreal Engine 5 może już działać na systemie PC, i to szybciej niż na PlayStation 5. Podczas gdy demo na konsoli PlayStation 5 płynęło w 30 klatkach, na laptopie wyposażonym w dysk SSD NVMe 970 oraz kartę graficzną GeForce RTX 2080 demo osiągnęło około 40 fps, przy takiej samej jak na PS5 rozdzielczości 1440p.

Epicy zaznaczają, że silnik UE5 będzie jeszcze ulepszany i wciąż optymalizowany: Naszym celem jest, aby jakość graficzna, taka jak na zaprezentowanym demo, była dostępna na konsolach nowej generacji w płynności 60 fps. Ale teraz nie osiągamy celu. Teraz jest 30 fps.

Wniosek? Pierwszy jest taki, że nowoczesny system PC z dyskiem SSD NVMe 970 i NVIDIA RTX 2080 może w tej chwili przewyższyć PS5 w tym konkretnym demie technologicznym. Nowa konsola ma odznaczać się o wiele lepszym dyskiem SSD niż we wspomnianej specyfikacji laptopa, zatem drugi wniosek jest taki, że demo UE5 nie wykorzystuje w pełni podzespołu PlayStation 5. Jednak już teraz można założyć, że posiadacze komputerów z kartą RTX 2080 i SSD NVMe 970 mogą spać spokojnie, jeśli chodzi o gry wykorzystujące nową technologię.

Rejestracja konta

Dołącz do grona użytkowników Planety Gracza

Chcesz brać udział w konkursach, wygrywać nagrody i wiedzieć o najnowszych premierach jako pierwszy? Zarejestruj się i dołącz do naszej społecznośći.
Rejestrując się, akceptujesz regulamin naszego serwisu

Masz już konto? Zaloguj się