Sony chce zwiększyć budżet na produkcje gier. Mają w planach 12 nowych tytułów

sony inwestycje
Newsy PS4 PS5

W sztabie generalnym Sony szefowie zatwierdzają inwestycje na gry aż do 2026. Bardzo zależy im na rozwinięciu jednego rodzaju gier.

Jeszcze przed wypuszczeniem na rynek PS5 Sony zarzekało się, że nowa konsola otrzyma najwięcej gier ekskluzywnych w historii PlayStation. Nie było jednak powiedziane w szczegółach, jaki charakter będą mieć przyszłe produkcje. Czy w planach mają więcej tytułów multiplayer czy typowo dla jednego gracza? Dzięki informacjom, do których dotarła Redakcja Nikkei. otrzymaliśmy wgląd w kalendarz inwestycyjny korporacji sięgający do 2026 roku. Obrany kierunek może wielu z Was zaskoczyć.

Sony setki mln dolarów na jeden rodzaj gier

Japończycy zamierzają znacznie zwiększyć budżet na tworzenie gier, przeznaczając na ten cel 2,13 mld dolarów do końca aktualnego roku fiskalnego (31 marca 2024). Na “badania i rozwój gier” przeznaczą o ponad 300 mln dolarów więcej niż w poprzednim okresie rozliczeniowym. Niemniej te pieniądze nie posłużą w głównej mierze na opracowanie kolejnych marek z przedziału fabularnych AAA, dotyczących stricte rozgrywki solo. Interesuje ich najbardziej jeden typ gier live-service, które poprzez wsparcie popremierowe i dodawaną płatną treść mogą przynosić długotrwałe zyski. Wyraźne zainteresowanie Sony tym typem gier wynika z ich własnej analizy wartości gier-jako-usług, która do 2026 roku ma wynieść blisko 19 miliardów dolarów.

Zatem chcą zmienić podejście do wielomilionowych inwestycji w obszarze gier od studiów first-party. Według wstępnego scenariusza, do 31 marca 2026 wypuszczą 12 nowych tytułów live-service. Ten plan zakłada wydanie 55% całego budżetu na rozwój gier, ustalonego na 2024 rok. Natomiast do 31 marca 2026 zwiększą finansowanie do 60% pieniędzy z budżetu.

Sony nie pozostaje obojętne również na progres w kontekście technologii VR i AR. Ten dział także ma być ważnym punktem w rozwijaniu portfolio. Do prac badawczych, tworzenia sprzętu oraz oprogramowania przydzielono 9 studiów własnych i firm z zewnątrz. Co trzeba podkreślić, ich prace nie dotyczą wyłącznie sektora gier, ale też wykorzystania AR w biznesie. Nie doszukiwałbym się jednak, że nowe pomysły i zatwierdzenie wyższego budżetu jest powiązane z niedawnym zwycięstwem Microsoftu. Po przejęciu Activision, Sony na pewno będzie musiało wymyśleć coś innego, aby zabezpieczyć się przed możliwą utratą nowych części Call of Duty i pozostałych tytułów na PlayStation. Więc nie traćcie wiary w wybitne exclusivy od studia Naughty Dog, Insomniac Games bądź Guerilla.

Grzegorz Rosa
O autorze

Grzegorz Rosa

Redaktor
Ekspert w dziedzinie "kombinatoryki" w grach i zarazem człowiek, który wybrał drogę antagonisty. Nie boi się pisać treści niewygodnych dla innych. Specjalizuje się w publicystyce wszelakiej, krytykowaniu słabych gier, filmów, a nawet ludzi. Jako jedyny na świecie grał już w Wiedźmina 4...
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie