PS5 – specyfikacja. Szczegóły procesora, pełna prezentacja w 2020 roku

0 komentarzy

Specyfikacja techniczna PS5 nie została jeszcze w pełni ujawniona, lecz magazyn Famitsu potwierdził szczegóły procesora, jaki znajdzie się na pokładzie next-gena. Pełna prezentacja PlayStation 5 jest planowana dopiero na przyszły rok.

Dwa dni temu Sony ponownie przerwało milczenie, dostarczając światu zupełnie nowych oficjalnych informacji o PS5. Dowiedzieliśmy się, że premiera PS5 została zaplanowana na okres świąteczny 2020 roku, poznaliśmy funkcje nowego kontrolera oraz usłyszeliśmy o kolejnych zaletach dysku SSD. Było również info dotyczące uruchamiania na PlayStation 5 starszych gier – Sony wspomniało dosyć enigmatycznie, że dąży do uzyskania „pełnej” kompatybilności wstecznej. Nadal nie potwierdzono niestety pełnej specyfikacji technicznej, lecz pojawiła się w ostatnich godzinach ważna informacja dotycząca procesora.

PS5 – specyfikacja – procesor konsoli

Sony już wcześniej informowało, że konsola PlayStation 5 będzie wyposażona w procesor oparty na linii Ryzen firmy AMD, lecz to w zasadzie tyle z oficjalnych wieści. Teraz nowe szczegóły przedstawia japoński magazyn Famitsu, który potwierdza to, czego wszyscy oczekują.

Wspomniane źródło podaje, że procesorem PlayStation 5 będzie procesor Ryzen „Zen2” x86-64-AMD, 8 rdzeni / 16 wątków (dzięki wccftech). Procesor będzie częścią dedykowanego układu/serca konsoli, w którym znajdzie się również miejsce na grafikę Radeon Navi 7nm RDNA. Next-gen ma posiadać ponadto specjalny moduł do przetwarzania dźwięku 3D oraz obsłuży ray-tracing i jak tłumaczy Sony, moduł do obsługi tej technologii będzie zintegrowany z GPU. Nie wiemy natomiast, jakiej pamięci użyje PS5, lecz można spodziewać się, że będzie to szybka pamięć GDDR6 RAM, która zostanie zamontowana w konkurencyjnym Xbox Scarlett.

PROMOCJA – PlayStation Plus na 12 Miesięcy Subskrypcja (Poland) – 180.59 zł

Pełna prezentacja PlayStation 5 – kiedy?

Każdy fan PlayStation wyczekuje dnia, w którym Sony ujawni konsolę w pełnej okazałości. Wiele osób sądziło, że może się to stać w grudniu podczas PlayStation Experience, lecz prawda jest taka, że Japończycy wykorzystają ten czas do promocji ostatnich wielkich gier na obecną generację, w tym The Last of Us 2 (premiera 21 lutego 2020 roku) oraz Ghost of Tsushima.

PlayStation 5 zostanie w pełni pokazana dopiero w 2020 roku, co potwierdza powiązany z Sony specjalista IT i deweloper Sam Parker.

Czekamy zatem na TLoU 2 oraz Ghost of Tsushima, a później przesiadka na PS5!

Darek Madejski

Wychowany na Amidze i pierwszej odsłonie PlayStation. Do dziś często sięga po hity z lat 90.
Rejestracja konta

Dołącz do grona użytkowników Planety Gracza

Chcesz brać udział w konkursach, wygrywać nagrody i wiedzieć o najnowszych premierach jako pierwszy? Zarejestruj się i dołącz do naszej społecznośći.
Rejestrując się, akceptujesz regulamin naszego serwisu

Masz już konto? Zaloguj się