PS5 Pro nie jest w ogóle potrzebne? Twórcy gier krytykują sens wydawania konsoli

PS5 Pro nie jest potrzebne | Newsy - PlanetaGracza
Newsy PS5

Twórcy gier nie widzą sensu wydawania PS5 Pro. Podobno do tej pory nie wykorzystują w pełni potencjału “zwykłego” PlayStation 5.

PS5 w wersji Pro zapowiada się świetnie, a duża w tym zasługa rzekomej nowej technologii skalowania rozdzielczości od Sony. Firma chce zaoferować narzędzie bliźniaczo podobne do DLSS, ale z dedykacją do gier na PlayStation.

PS5 Pro nie jest wcale potrzebne?

Problem w tym, że twórcy gier najwyraźniej nie dostrzegają sensu wykorzystania ulepszeń, skoro do tej pory nie wykorzystali pełnego potencjału bazowej wersji konsoli. Redaktor serwisu GameIndustry.biz Christopher Dring w jednym z ostatnich odcinków podcastu stwierdził, że po rozmowie z deweloperami nie jest przekonany do pomysłu japońskiego producenta.

Dring próbował zasięgnąć opinii i poznać oczekiwania od twórców gier, z którymi rozmawiał w trakcie tegorocznego GDC. Podobno jednak nie spotkał nawet “pojedynczej osoby”, która byłaby podekscytowana wersją Pro sprzętu. Ba, deweloperzy nie rozumieją za bardzo sensu wydawania takiego ulepszenia. Sami twierdzą, iż do tej pory nie wykorzystali w pełni podstawowej wersji konsoli.

Deweloperzy nie wydają się tego potrzebować [PS5 Pro – dop. red.], przynajmniej ci, z którymi rozmawiałem. Wielu uważa, że tak naprawdę nie wykorzystują w pełni możliwości PS5.

– powiedział Christopher Dring

Przedstawiciele niektórych firm twierdzą jasno, że ulepszenie w połowie generacji “nie zmieni rynku”. Problemem nadal jest wydłużony czas produkcji, który zaowocował małą liczbą tytułów ekskluzywnych na PS5. “Wygląda na to, że ta generacja nawet się nie zaczęła, nie mówiąc już o potrzebie aktualizacji w połowie generacji. A może po prostu uruchomimy oryginalne oprogramowanie nowej generacji?” – pyta retorycznie dziennikarz.

Mimo wszystko pomysł Sony może przekonać do siebie graczy, a istnieje spora szansa na to, że firma ma chłodne kalkulacje na to, jak poradzi sobie konsola w wydaniu Pro. Spora grupa fanów faktycznie może chcieć wydać pieniądze na ulepszenie. Jego głównym atutem jest wspomniana już technologia PSSR, która – jak się uważa – również nie zmieni rynku. Mają na niej skorzystać głównie gry w trybie wydajności, dzięki czemu będą jeszcze płynniejsze i potencjalnie z wyższą rozdzielczością.

Źródło: https://www.pushsquare.com/news/2024/03/devs-allegedly-pondering-the-point-of-sonys-ps5-pro-upgrade

Artur Łokietek
O autorze

Artur Łokietek

Redaktor
Zamknięty w horrorach lat 80. specjalista od seriali, filmów i wszystkiego, co dziwne i niespotykane, acz niekoniecznie udane. Pała szczególnym uwielbieniem do dobrych RPG-ów i wciągających gier akcji. Ekspert od gier z dobrą fabułą, ale i koneser tych z gorszą. W przeszłości miłośnik PlayStation, obecnie skupiający się przede wszystkim na PC i relaksie przy Switchu.
Advertisement
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie