Wyciekła szczegółowa specyfikacja PS5 Pro. Gigantyczna poprawa wydajności

PS5 Pro - wyciekła szczegółowa specyfikacja | Newsy - PlanetaGracza
Newsy PS5

W sieci niemal codziennie pojawiają się nowe informacje o PS5 Pro. Konsola ma być mocniejsza od podstawowego wariantu i zadebiutuje w 2024 roku.

Jeśli wierzyć analitykom, gracze mogą spodziewać się debiutu sprzętu pod koniec tego roku. Sama konsola ma oferować zwiększoną wydajność względem aktualnej wersji, nawet o aż 45%. Tom Henderson na Insider-Gaming podzielił się nowymi konkretami. Devkity trafiły już w ręce coraz większej liczby deweloperów, dzięki czemu znamy nowe informacje. Uwaga jednak, bo nadal nie są oficjalnie potwierdzone, choć Henderson jest bardzo wiarygodnym źródłem.

PS5 Pro w szczegółowej specyfikacji

Niektóre informacje mogą wydawać się zaskakujące, a niektóre wręcz przeciwnie. Ciekawe jest jednak to, że część z nich pokrywa się z wcześniejszymi domysłami lub przeciekami. I w ten sposób wiemy, że ulepszona wersja PlayStation 5 ma oferować poprawioną pamięć – 576 GB/s (18 GT/s) w porównaniu z 448 GB/s (14 GT/s) ze standardowego modelu konsoli. Oznacza to wzrost wydajności o około 28%.

Większych zmian nie będzie za to w procesorze, bo nowe PS5 ma skorzystać z tej samej jednostki, co podstawowa wersja. Tym razem jednak inżynierowie dodali “tryb wysokiej częstotliwości CPU”, dzięki czemu jego taktowanie podskoczyło do 3.85 GHz. To wzrost o około 10%.

Cieszą za to informacje o układzie graficznym. Te pokrywają się z wcześniejszymi. Wygląda więc na to, że mowa o wzroście wydajności rzędu 45%, do tego 2 – 3 (w niektórych przypadkach nawet 4) razy lepszy ray tracing oraz “niestandardowa architektura uczenia maszynowego”. “Bazowy” model oferuje 10,28 TFLOPS, a PS5 Pro to rzekomo aż 33,5 TFLOPS. Sony planuje wprowadzić wsparcie rozdzielczości do 8K, a do tego skorzysta ze swojego własnego rozwiązania przypominającego DLSS. W tym wypadku nazywać ma się jednak PSSR (PlayStation Spectral Super Resolution Upscaling). Ponadto jest też “30 WGP z wyspecjalizowanymi shaderami BVH8 w porównaniu do 18 WGP z shaderami BVH4 na standardowej konsoli PlayStation 5”, jak zauważa insider.

Rozumie się również, że aby PlayStation 5 Pro było jak najbardziej “konkurencyjne” (nie moje sformułowanie), będzie ono miało odłączany dysk, który będzie identyczny z najnowszą iteracją standardowego PlayStation 5, oraz 1 TB przestrzeni dyskowej.

– czytamy w tekście na Insider-Gaming

Konsola ma zaoferować lepszą jakość dźwięku. Mowa nawet o około 35-procentowemu wzrostowi wydajności, co powinno poprawić doświadczenia dźwiękowe z gier. Premiera sprzętu zaplanowana została rzekomo na końcówkę 2024 roku.

Artur Łokietek
O autorze

Artur Łokietek

Redaktor
Zamknięty w horrorach lat 80. specjalista od seriali, filmów i wszystkiego, co dziwne i niespotykane, acz niekoniecznie udane. Pała szczególnym uwielbieniem do dobrych RPG-ów i wciągających gier akcji. Ekspert od gier z dobrą fabułą, ale i koneser tych z gorszą. W przeszłości miłośnik PlayStation, obecnie skupiający się przede wszystkim na PC i relaksie przy Switchu.
Advertisement
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie